Laboratóriumi körülmények között „tenyésztett” steaket is ehetnek már a szigorú zsidó vallási előírásokat követők, miután Izrael főrabbija kósernek nyilvánította az Aleph Farms nevű vállalat termékét. A döntés világszerte nagy visszhangot váltott ki a vallási közösségekben.
Az Aleph Farms nagyon büszke rá, hogy David Baruch Lau, Izrael főrabbija kósernek minősítette a laboratóriumi körülmények között előállított steakjét, ami egyben azt is jelenti, hogy óriási – és sok tekintetben nehezen elérhető – lehetőség nyílt meg a cég számára, még mielőtt egyáltalán a terméke a piacra került volna.
A döntés egyben precedenst is teremt, hiszen így a többi, mesterségesen előállított hússal foglalkozó vállalat számára is kinyílhat a kapu, hogy innovatív termékeikkel egy egyébként igen hagyománytisztelő társadalmi csoportot potenciálisan a vásárlói között tudjon.
Az Aleph Farms szerint ez a fajta hús is minőségi élményt nyújt, előállítása pedig a bolygót szolgálja, mert környezetkímélő és gazdaságos, ráadásul élelmezésbiztonsági szempontból is kiváló választás. Ezekből az előnyökből mostantól a zsidók is világszerte részesülhetnek.
A cég most azon dolgozik, hogy más vallási csoportoknak is megnyissa az utat a műhús felé, ezért hindukkal és más vallásúak vezetőivel is felvette a kapcsolatot, felajánlva a terméket a szigorú étkezési szabályokat követőknek is.
A kóser marhahús piaca 2030-ra globálisan elérheti a 100,85 milliárd USA-dollárt. Ehhez a kiinduló alapot éppen a jelentős zsidó vallású lakossággal rendelkező országok biztosítják, mint az Egyesült Államok, Franciaország és főleg persze Izrael, ahol 2021-ben a lakosság 73,9%-a vallotta magát zsidónak, emiatt az ország a kóser marhahús legfőbb felvevőpiaca. A főrabbi döntésének megfelelően a termékbevezetést követően várható, hogy a helyi hatóságok is megerősítik, a vállalkozás által előállított steak valóban kóser.
Még azért nyitott a kérdés, kóser vagy nem kóser, mennyire lesz kívánatos a gondolat az egyszeri fogyasztónak, hogy a boltban a hentestől a jól ismert húsáru helyett inkább néhány szelet „műmarhát” kérjen.
(Fotó: markusspiske/ Pixabay)