Életmód

Meghökkentő, mit nyilvánítottak kóser élelmiszerré

Agrofórum Online

Laboratóriumi körülmények között „tenyésztett” steaket is ehetnek már a szigorú zsidó vallási előírásokat követők, miután Izrael főrabbija kósernek nyilvánította az Aleph Farms nevű vállalat termékét. A döntés világszerte nagy visszhangot váltott ki a vallási közösségekben.

Az Aleph Farms nagyon büszke rá, hogy David Baruch Lau, Izrael főrabbija kósernek minősítette a laboratóriumi körülmények között előállított steakjét, ami egyben azt is jelenti, hogy óriási – és sok tekintetben nehezen elérhető – lehetőség nyílt meg a cég számára, még mielőtt egyáltalán a terméke a piacra került volna.

A döntés egyben precedenst is teremt, hiszen így a többi, mesterségesen előállított hússal foglalkozó vállalat számára is kinyílhat a kapu, hogy innovatív termékeikkel egy egyébként igen hagyománytisztelő társadalmi csoportot potenciálisan a vásárlói között tudjon. 

Az Aleph Farms szerint ez a fajta hús is minőségi élményt nyújt, előállítása pedig a bolygót szolgálja, mert környezetkímélő és gazdaságos, ráadásul élelmezésbiztonsági szempontból is kiváló választás. Ezekből az előnyökből mostantól a zsidók is világszerte részesülhetnek.

A cég most azon dolgozik, hogy más vallási csoportoknak is megnyissa az utat a műhús felé, ezért hindukkal és más vallásúak vezetőivel is felvette a kapcsolatot, felajánlva a terméket a szigorú étkezési szabályokat követőknek is.

A kóser marhahús piaca 2030-ra globálisan elérheti a 100,85 milliárd USA-dollárt. Ehhez a kiinduló alapot éppen a jelentős zsidó vallású lakossággal rendelkező országok biztosítják, mint az Egyesült Államok, Franciaország és főleg persze Izrael, ahol 2021-ben a lakosság 73,9%-a vallotta magát zsidónak, emiatt az ország a kóser marhahús legfőbb felvevőpiaca. A főrabbi döntésének megfelelően a termékbevezetést követően várható, hogy a helyi hatóságok is megerősítik, a vállalkozás által előállított steak valóban kóser.

Még azért nyitott a kérdés, kóser vagy nem kóser, mennyire lesz kívánatos a gondolat az egyszeri fogyasztónak, hogy a boltban a hentestől a jól ismert húsáru helyett inkább néhány szelet „műmarhát” kérjen. 

(Fotó: markusspiske/ Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

A „marhahúsrizst” tekintik a jövő fehérjeforrásának dél-koreai tudósok

2024. március 19. 09:10

Dél-koreai kutatók marhahússejteket szaporítanak rizsszemekben. Ez szerintük fenntartható, megfizethető és környezetbarát húspótló fehérjeforrás lehet, és helyettesítheti a hústermelés céljából tenyésztett szarvasmarhákat.

Az olaszok egyelőre nem kérnek a mesterséges húsból

2023. november 18. 17:10

Az Európai Unióban Olaszország az első, amely nemet mondott az úgynevezett tenyésztett hús és az abból származó készítmények gyártására és forgalmazására a római parlament alsóházában tartott szavazással.