Életmód

Megszúrt, megcsípett, megkarmolt ­– mit tegyek?

Agrofórum Online

Vannak olyan házi praktikák, amelyek gyors megkönnyebbülést jelentenek.

Mindenkivel megesik, hogy rossz helyen van rossz időben: a méh épp nektárt keres, amikor virágot szedünk vagy a darázs a földön ül, és mezítlábbal rálépünk, esetleg az erdőben csalán ér a bőrünkhöz.

1. Méhcsípés

Fontos leszögezni: aki tudja magáról, hogy allergiás, felejtse el a házi módszereket, és a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz. Akkor is irány az orvos, ha véletlenül a szájba került egy méh, és ott csíp.

A méh méreganyaga, az apitoxin gyulladást okoz és véralvadásgátló hatású, sok tekintetben hasonlít a csalánméregre. Csípést követően a méregzsákja a bőrben marad, ezért a fullánk eltávolítása elsődleges fontosságú. Oldalról kell kiszedni, hogy a méregzsákból ne nyomjunk több mérget a bőr alá.

Ezután jégkockát vagy hideg, esetleg ecetes borogatást tehetünk a szúrás helyére. Így az erek összehúzódnak, és a méreg nem terjed tovább.

A méhméreg savas kémhatású. Semlegesítésére egy teáskanál szódabikarbónát keverjünk el egy pohár vízben, és dörzsöljük át vele a szúrás helyét egy tiszta vattakoronggal, amelyet ezután hagyjunk a csípés helyén.

2. Darázscsípés

Allergia esetén irány az orvos!

A darázsméreg olyan fehérjét tartalmaz, amely hő hatására inaktiválódik. Ezért érdemes forró kanállal finoman dörzsölgetni a csípés helyét. Ezt másnap meg kell ismételni. Melegítés után pedig hűtsük jéggel, tegyünk rá ecetes borogatást, Aloe verát tartalmazó bőrnyugtató folyadékot, de akár a kötéssel rögzített, apróra vágott bazsalikomlevél is segít. Fontos, hogy a csípés helyét ne sértsük fel, mert ez fokozza a viszketést és késlelteti a gyógyulást.

3. Szúnyogcsípés

A szúnyogcsípés leginkább viszketni szokott. A hagyma leve fertőtlenítő és antibakteriális hatású ként tartalmaz, amely csökkentheti a duzzanatot és a viszketést. Szorítsunk tehát hagymakarikát a csípésre. Érdemes magas alkoholtartalmú folyadékkal is borogatni a csípéseket, mivel a párolgás mérsékli a bőrirritációt. Sokat segíthetnek a helyileg használható, antihisztamin-tartalmú kenőcsök is.

4. Csaláncsípés

A csalán szárát és leveleit tűszerű szőrök borítják. Amikor az emberi bőrrel érintkeznek a csalánszőrök, égető, csípő fájdalmat érzünk. Ez azért következik be, mert a csalánszőrök hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaznak. Ha csalánba nyúlt vagy lépett, először mossa le az érintett területeket vízzel és szappannal, hogy eltávolítsa a mérget a bőrfelületről. Ezután a legjobb, ha a csípés helyét hűsítő borogatással legalább tíz percig hűti.

5. Növények okozta karcolások (rózsa, szeder és társaik)

Ha valamelyik növény tüskéje/tövise annyira megkarcolta a bőrt, hogy vérzik, a seb fertőtlenítése a legfontosabb. Erre a célra a szokásos fertőtlenítőszerek mellett használható a méz, amely természetes antibiotikum-tartalmú, de a tömény cukoroldata is fertőtlenítő hatású. Ha nincs kéznél más, a legalább 40 százalékos alkoholtartalmú oldat is megteszi, vagy néhány csepp teafaolaj. Ezután fedje le a sebet, majd varasodást követően szedje le a kötést, és hagyja a bőrt gyógyulni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?

Darázsfészek eltávolítása – ismerjük meg a fészket!

2024. szeptember 25. 05:40

Mik az alapvető tudnivalók a darázsfészkekről és az eltávolításukról? Hogyan épül fel a darázsfészek, hol kell leggyakrabban számítani rá? Melyek azok a fajok, akiket nem szabad háborgatnunk?

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak

2023. június 16. 05:36

A beporzásban szerepet játszó darázs- és lepkefajok igen díszes társaság – szó szerint: a darázsfajok között nehéz csillogóbbat találni a fémdarazsaknál, és érdekesebb felépítésűt a kaparódarazsaknál. A nappali lepkék és a molylepkék sem szenvednek hiányt változatosságban – ismerjük meg őket!

Természetes megoldás a pusztító poloskák ellen

2023. február 1. 12:45

A Koppert sikeresen tenyésztett Trissolcus basalis parazita darazsakat kereskedelmi mennyiségben. Ezek az állatok hatékony eredményeket mutattak a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) elleni megelőző és enyhe gyógyító védekezésben.