Életmód

Mennyi ideig tartható a főtt rizs a hűtőben?

Agrofórum Online

Sokan azt gondolják, hogy a nyári hőségben a sült hús az, ami gyorsan megromlik, még ha hűtőbe tesszük is, pedig az igazság az, hogy a rizs sokkal veszélyesebb ebben a tekintetben. S hogy mennyire lehetünk a romlott rizstől betegek? Nos, jobban, mint gondolnánk.

Szeretné tudni, hogy mennyi ideig lehet hűtőben tárolni a főtt rizst? A válasz az otthon főzött maradék rizs esetében 3-4 nap, az étkezdékben vásárolt főtt rizs esetében pedig 4-6 nap. A rizs újramelegítése és hosszabb ideig történő pihentetése befolyásolhatja az eltarthatóságát. Az alábbiakban arról olvashat, hogy mennyi ideig tárolhatja biztonságosan a rizst, miért betegedhetnek meg az emberek a maradék rizs elfogyasztásától, és mit kell tennie annak érdekében, hogy elkerülje mindezt.

Megromolhat a főtt rizs?

A főtt rizs is megromolhat, mivel a frissessége legfeljebb 6 napra korlátozódik. A rizs, sok más élelmiszerhez hasonlóan, megromolhat, vagy fogyaszthatatlanná válhat, ha nem a megfelelő körülmények között készítik el vagy tárolják.

Honnan lehet tudni, hogy a rizs megromlott?

A romlott rizsnek sajátos külleme, szaga és íze lesz. Ennek jelei a következők:

  • Színváltozás – különösen a rizs eredeti színéhez képest
  • Az állag megváltozása – pépesedés és nyálkásság
  • Kesernyés íz
  • Kellemetlen szag

Miért betegíthet meg bennünket a rizs?

A rizs olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek megbetegíthetik az embert, ha nem megfelelően tárolják és nem megfelelően melegítik fel fogyasztás előtt. Különösen a főtt rizzsel hozható összefüggésbe a Bacillus cereus nevű kórokozó. Ez a baktérium a talajban található, és olyan toxint termel, amely elfogyasztása esetén gyomor-bélrendszeri panaszokat okoz. Ha a rizst megfőzik és hűtés nélkül tárolják, a bacilus elszaporodhat. A baktérium toxinokat is termelhet, amelyek betegséget okozhatnak, mivel a hő nem képes elpusztítani őket.

A rizs és az ételmérgezés

A romlott rizs elfogyasztása okozta betegséget ételmérgezésnek nevezik. Az ételmérgezés olyan betegség, amely azután lép fel, hogy valaki olyan ételt eszik vagy olyan vizet iszik, amely káros baktériumokkal, parazitákkal, vírusokkal vagy toxinokkal szennyezett. Ez meglehetősen gyakran előfordul – évente körülbelül 48 millió ember él át ételmérgezést az Egyesült Államokban.

Ahogy a szervezet megszabadul az idegen anyagtól, a fertőzött emberek hányást, hasmenést, lázat és gyomorgörcsöket tapasztalhatnak. Az ételmérgezés legtöbb esetben egy héten belül magától elmúlik.

Az ártalmas ételeknek való kitettség különösen kockázatos lehet az immunhiányos, terhes emberek vagy ötévesnél fiatalabb gyerekek számára. Az ő szervezetük nem biztos, hogy megfelelően fel van készülve a nemkívánatos kórokozók elleni küzdelemre. Szélsőségesebb esetekben az ételmérgezés akár halált is okozhat – az Egyesült Államokban évente mintegy 3000 halálesethez köthető.

Hogyan kell megfelelően megfőzni a rizst?

A rizs különböző elkészítési módjai a fehér vagy barna rizstől kezdve a jázmin- vagy basmati rizsig sokfélék lehetnek. Meg lehet például párolni vagy főzni rizsfőzővel vagy anélkül. A főzési idő szintén a rizs fajtájától és a főzési módtól függően változik. 15 vagy akár45 percig kell főzni ahhoz, hogy a rizs megfelelő állagú legyen.

Tanácsok a főtt rizs tárolásához

A főtt és megfelelően felmelegített rizs fogyasztása nagyon kevés kockázatot rejt magában. Ha azonban a rizs két óra elteltével is 5 és 50 Celsius-fok közötti hőmérsékletű marad, az nagyobb kockázatot jelent. A főtt rizst sosem szabad egy óránál tovább állni hagyni, ha a hőmérséklet meghaladja a 32 °C-ot. Amint már nem forró, zárt edénybe kell helyezni, és hűtőbe kell tenni. Ha a megmaradt rizs lehűlt, és 4 °C alatti hőmérsékleten, hűtőszekrényben van, a hűtőben legfeljebb 4 napig, fagyasztóban pedig 3-4 hónapig tárolható.

A rizst a szakemberek szerint valójában csak egyszer szabad újra felmelegíteni. A maradék felmelegítése helyett ki kell porciózni egy adagot az újramelegítéshez, hogy elkerüljük az újramelegítés, tárolás, újramelegítés okozta problémákat.

Forrás: https://www.health.com/leftover-rice-food-poisoning-7377178

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Töltött káposzta: a magyar gasztronómia ikonikus fogása - 1. rész

2021. április 10. 03:36

Itt az idő, teret kell szentelnünk annak az ételnek, amely idehaza nem is egyszerűen csak egy étel, hiszen sokan a nemzeti öndefiníciónk egyik alappilléreként is tekintenek rá: a töltött káposztának.

Sütőtökös rizottó fűszeres csirkekockákkal

2019. december 21. 20:32

A sütőtök igazi őszi, téli étel, mely rengeteg módon elkészíthető. Fogyaszthatjuk püréként, sütőben sütve mézzel a tetején, turmixba keverve...

Sikeresen termesztik a felére csökkentett tenyészidejű rizst

2024. június 6. 14:40

Bár a rizs tenyészideje 120-150 nap, egy új fajta esetében ez az időszak alig a felére zsugorodott – amit üvegházban már termesztenek is.

A növények szárazságtűrésében fontos szerepet játszó géneket fedeztek fel

2021. június 27. 14:44

Az elmúlt évtized során a Kaliforniai Egyetem kutatócsoportjának tagjai a növénygyökerek molekuláris atlaszának létrehozására törekedtek annak megállapítása érdekében, hogy a szárazság és egyéb környezeti stressz észlelése mely gyökérrégióban kezdődik.