Életmód

Mi okozhat allergiát télen?

Agrofórum Online

A legtöbb ember úgy véli, hogy a nyári-őszi hónapok elmúltával véget ér az allergiaszezon, ettől kezdve már nem sok mindentől fognak prüszkölni vagy az orrukat fújni. Sajnos azonban ez egy téveszme, hiszen az allergiás rohamok télen is támadnak.

Mire lehetünk allergiásak? Miként védekezhetünk mindezek ellen? Tippjeinkből mindez kiderül.

A nyári hónapokban valóban sok a pollenallergia, hiszen virágporral, pollenekkel van teli a levegő. A téli hónapokban azonban egész más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít. Lássuk, melyek a legalattomosabb allergének!

Poratka

A poratkák egész évben jelen vannak a lakásban, csak a nyári pollenszezonban az allergiások jobban és többet szenvednek a pollenektől annál, mint hogy észrevegyék, hogy a poratkák is problémát okoznak.

A fűtési szezon beindulásakor azonban rádöbbennek, hogy a tüneteik súlyosbodnak: éjjel kiszárad a torkuk, viszket a szemük, folyik az orruk. A poratkák épp olyan légúti panaszokat okoznak, mint a megfázás vagy az influenza, így sokszor időbe telik rájönni, hogy a krónikus köhögés-prüszkölés mögött nem vírus, hanem allergia áll.

Macska- és kutyaszőr

Hiába vannak egész évben velünk, kis kedvenceink szőre télen okoz igazán panaszokat, hiszen ilyenkor az ablakok zárva vannak, a fűtéstől meleg van és száraz a levegő, ami önmagában is irritálja a légutakat és a nyálkahártyát, hát még állati szőrszálakkal vegyítve. Aztán ott van a kárpitra, párnára folyó nyáluk (nyilván a kutyákra gondolunk), vagy az almos tálcában lévő vizelet és széklet, ami szintén párolog.

Kültéri gyomnövények

Bár hideg van odakint, a kertben, utcán lévő gazok pollenjei a levegőben vannak. Kis koncentrációban, de a levegőben lebegnek láthatatlanul, és allergiát okozhatnak az arra érzékenyeknél.

A hideg, nyirkos, sötét napok elősegítik a penészgombák szaporodását, amelyek a lakásban is elszaporodhatnak – különösen a fürdőszoba és a kamra területén, vagy olyan helyeken, ahol sok a pára, rossz a szellőzés és alacsony a hőmérséklet.

Megoldások a téli allergiaszezonban az allergének csökkentésére:

  • Mossuk ki és húzzuk át minden hétvégén az ágyneműt, amiben könnyen felszaporodnak a poratkák (illetve, ha van háziállatunk, az ő szőrszálai).
  • Használjunk antiallergén matracot, párnát, paplant.
  • Ne használjunk szőnyeget, vagy ha mégis használunk, válasszunk mosható darabokat, és hetente egyszer mossuk ki őket.
  • Ha gyerekeink vannak, rendszeresen mossuk ki a játékaikat, plüssállataikat, falvédőiket.
  • Használjunk páraelszívó gépet, párátlanító tablettát, elszívót, légkondit.
  • Szellőztessünk minden reggel és este legalább 30 percet.
  • A bútorokat, lakberendezési tárgyakat rendszeresen portalanítsuk.
  • Óvakodjunk a túl nagy páratartalomtól (az 50% felettitől).
  • A lakás hőmérséklete ideális esetben 20 °C kellene legyen.

Népi gyógymódok, amelyek segíthetnek:

  • A kakukkfűtea segíthet enyhíteni az allergiás tüneteket.
  • A kamillás inhalálás megnyugtatja a nyálkahártyát, csökkenti a váladékot a légutakban.
  • A méz és a propolisz segít az allergiás tünetek és a gyulladás csökkentésében.
  • A sós vizes orrátmosás (erre külön készüléket árulnak a patikákban) segít kitisztítani az orrjáratokat és az arcüreget.
  • A gyakori hajmosás, mindennapos fürdés, tiszta pizsama viselése szintén segít csökkenteni az allergiás tüneteket.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Allergiás kertészkedik – mi az allergia?

2024. július 28. 05:40

Mi pontosan az allergia? Mi válthatja ki a szervezetünk allergiás reakcióját? Mi tesz minket allergiássá? Mi növeli az allergia kockázatát? Nézzük az alapokat!

Nem búcsúzik még a parlagfűszezon – 3 praktikus tipp allergiásoknak a túlélésre

2023. szeptember 28. 08:10

Bár beköszöntött az ősz, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss figyelmeztetése szerint továbbra is magas a parlagfű pollenkoncentrációja. A parlagfűszezon ráadásul – a korábbi évek tapasztalatai alapján – akár egészen októberig eltarthat.

A parlagfű pollenszórása már okozhat allergiás tüneteket

2019. július 29. 08:06

A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján szeptember első felében várható.

Nyárfa termése mindent eláraszt! - Hogy lehetne ezt csökkenteni?

2019. április 24. 06:37

H. János kérdése: A nyárfák ez évben is szennyezik a környezetet, hogy lehetne ezt csökkenteni?