Ha beteg, sérült vagy a költési szezonban még repülni nem képes madarat lát, minden jó érzésű ember első gondolata, hogy segíteni akar. Nem biztos azonban, hogy minden esetben szükség van arra, hogy bármit tegyünk. Ha pedig mégis, az etetéssel-itatással akár nagy bajt is okozhatunk. Ehelyett inkább kérjük madármentők segítségét.
Jó tudni, hogy a létezik egy Facebook-csoport, amelynek szakértő tagjai képzett madármentők. A tanácsaik igen egyszerűek és könnyen betarthatók, és szükség esetén a mentésben is segítenek.
Mit tegyünk és mit ne tegyünk?
- Készítsünk néhány fényképet a madárról!
- Helyezzük lezárt papírdobozba, amelyen nincsenek lyukak!
- Tegyük a dobozt biztonságos helyre (csendes, árnyékos környezet, kutyától, macskától védett)!
- A madarat tilos itatni (főleg nem pipettával vagy fecskendővel, mert könnyen félrenyelhet)!
- A madarat tilos etetni (főleg nem csontival, tehát légylárvával, kenyérrel, keksszel stb.)!
- Forduljunk segítségért a legközelebbi szakemberhez, alapítványhoz, védett madár esetében nemzeti parkhoz, ők a fotók alapján fel tudják mérni, hogy szükség van-e mentésre!
Készült egy térkép is, amely megkönnyíti a kapcsolatfelvételt a hozzánk legközelebb tevékenykedő madármentőkhöz:
Kifejlett madarak mentése
Aki a fenti tanácsokat betartja, már sokat tett a környezetében élő madarakért. Érdemes azonban különbséget tenni a sérült/beteg madarak és a fiókák között. A felnőttek esetében ugyanis, ha meg tudjuk őket fogni, az azt jelenti, hogy szinte biztosan mentésre, orvosi segítségre szorulnak. Őket mindenképpen adjuk szakértő kezekbe (lásd a fenti térkép).
A megfogást óvatosan végezzük, hogy se a madár bennünk, se mi benne ne tegyünk további kárt. Igen kicsi jószágoknak, mint például egy meggyvágó, is igen erős lehet a csőrük. A legjobb, ha egy ruhadarabot, törülközőt dobunk rá, ezzel fogjuk meg, és az előre bekészített dobozba tesszük a madarat.
Hasonlóan járjunk el, ha macska szájából élve sikerül kiszedni a madarat. Ebben az esetben viszont kiemelten fontos, hogy minél hamarabb állatorvoshoz jusson, aki megfelelő módon kezelni tudja. A macska szája ugyanis tele van baktériumokkal, amelyek egy kis sérülésen keresztül is halálos fertőzést okozhatnak.
Fiókák mentése
A nagyon fiatal, még toll nélküli vagy éppen a tollát növesztő fiókákat is meg kell fogni. Ezután nézzünk körül, nincs-e a közelben, elérhető helyen a fészke. Ha a fióka élénknek, egészségesnek tűnik, ha lehetőleg helyezzük vissza. A fiókákat meg szabad fogni, az „emberszag” nem zavarja a szülőket, ugyanúgy etetik majd tovább. Ez a legjobb megoldás.
Ha nem találjuk a fészket, nem tudjuk oda visszahelyezni, a kismadár gubbaszt, csukva van a szeme, sérülést fedezünk fel rajta, vagy tudomásunk van arról, hogy a szülők elpusztultak, akkor a fióka mentésre szorul.
A nagyobb fiókáknál más a helyzet. Sok olyan madárfajunk van, amelynél a fiatalok még nem teljesen röpképesek, amikor elhagyják a fészket. Ilyenek például a rigófajok vagy a rozsdafarkúak. Őket viszont általában nem mentjük. A nagyobb egészséges fiókákat békén kell hagyni, mert a szülők még etetik, és a kis jószágok néhány napon belül maguktól szárnyra kapnak. Legyen bennünk viszont annyi megértés, hogy a kutyát, cicát elzárjuk, ne végezze értelmetlen halált halva a szájukban a madár.
Ha viszont olyan fészekhagyó fiókáról van szó, amely betegnek tűnik, természetesen őt is menteni kell, ne hagyjuk magára. Ne felejtsük: a madármentőktől kell segítséget kérni, házi módszerekkel inkább ne próbálkozzunk!
Ha a fenti alapszabályokat betartjuk, azzal nemcsak a természet védelmét szolgáljuk, hanem a teljes ökoszisztéma egyensúlyára hatással vagyunk. Nem beszélve a saját örömünkről, amit az egészséges madarak látványa jelent.
Fotók: madármentés