A bodzát évszázadok óta használják gyógyászati célokra, különösen Görögországban, Skandináviában, Portugáliában és Marokkóban. A bodza a világ egyik legszélesebb körben használt gyógynövénye, amellyel a népgyógyászatban lázta és reumát, isiászt, fertőzéseket és egyéb betegségeket kezelnek. Napjainkban a bodzából készült teákat és gyógynövénykészítményeket elsősorban a megfázás és az influenza tüneteinek enyhítésére ajánlják.
Hazánkban a feketebodzát (Sambucus nigra) gyakran összekeverik a gyalogbodzával (Sambucus ebulus), azonban fontos tudni, hogy ez utóbbi mérgező.
A feketebodza egészségügyi előnyei a következők:
1. A bodza rendkívül gazdag C-vitaminban
Egy csésze bodza 52,2 milligramm C-vitamint tartalmaz, amely támogatja az immunrendszer működését, megelőzi a betegségeket, és elősegíti az izmok regenerálódását. A C-vitamin elősegíti a szövetek helyreállítását és az oxidatív károsodás visszafordítását, ezenkívül hozzájárul a sejtek egészséges működéséhez és a bőr rugalmasságához.
2. Rendkívül sok antioxidánst tartalmaz
A frissen préselt bodzalé nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns vegyületeket, valamint olyan különböző fitonutrienseket (növényekben található tápanyagok), mint a flavonoidok, a kvercetin és a rutin. A flavonoidok gyulladáscsökkentő hatásúak és védik a sejteket az oxidatív károsodástól, amely szív- és érrendszeri betegségekhez, cukorbetegséghez, rákhoz és kognitív betegségekhez vezethet, mint az Alzheimer-kór és a demencia.
3. Elősegíti a szív egészségét
A bodza segíthet csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, valamint a koleszterinszintet és a vérnyomást. A bodza fitonutriens- és rosttartalma segít csökkenteni a vérben keringő koleszterin mennyiségét azáltal, hogy megköti a koleszterint. A bodza a vérben lévő húgysav mennyiségének csökkentésével is segíthet a vérnyomás csökkentésében. Az, hogy a vérben megemelkedett a húgysavszint, előre jelzi a magas vérnyomás (hipertónia) kialakulását.
4. Csökkenti a gyulladást és a stresszt
A bodza gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek csökkenteni a stresszt, javíthatják a közérzetet és a hangulatot. A polifenol flavonoidok csökkentik a gyulladást az agyban és támogathatják a bélrendszer egészségét.
5. Erősíti az immunrendszert
A bodza fogyasztása segít abban, hogy gyorsabban felépüljünk a légúti betegségekből. A bodzabevitel csökkenti a nátha, valamint a felső légúti fertőzések és az influenza lefolyásának időtartamát.
6. Jót tesz a légutak és a tüdő egészségének
Bár a vizsgálatok még nem mutattak ki közvetlen kapcsolatot a bodza és a krónikus tüdőbetegségek között, a bodza tartalmaz kvercetint, amely egy olyan flavonoid és antioxidáns, amelyről ismert, hogy támogatja a tüdőfunkciókat, különösen azoknál, akik asztmában és krónikus tüdőbetegségben (COPD) szenvednek.
7. Magas rosttartalma jót tesz az emésztésnek
A bodza rosttartalma elősegíti az egészséges bélműködést. A bodza javítja a bélrendszer egészségét azáltal, hogy prebiotikumokat, a rostok egy formáját biztosítja, amely táplálja a probiotikumokat, azaz a „jó” baktériumokat a bélben. Egy adag bodza körülbelül 7 gramm rostot tartalmaz, ami az ajánlott napi bevitel negyedét jelenti. Mivel a tipikus étrend jelentősen hiányos élelmi rostokban, a bodza jótékony kiegészítése lehet a legtöbb egészségügyi kúrának.
8. Jó a vércukorszint kezelésére
A bodza segíthet a cukorbetegek vércukorszintjének szabályozásában. A bodzában található fitonutriensek és polifenolok segítenek a szervezetnek a glükóz hatékonyabb feldolgozásában, ami a bodzát hasznos segítséggé teszi a vércukorszint kezelésében és egyensúlyban tartásában.
9. Enyhíti a torokfájást és a köhögést
A kutatások szerint a bodza lerövidíti a megfázás és az influenza időtartamát és súlyosságát, valamint a légúti fertőzés tüneteit, ha cukorkaként vagy kivonat formájában fogyasztják. Az előnyök akkor érvényesültek a leginkább, ha a résztvevők a tünetek kialakulását követő 48 órán belül bodzát fogyasztottak. Más összetevőkkel kombinálva a bodza jótékonyan hat a köhögés kezelésére. A Journal of Dietary Supplements című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint bodzával, zsályával, citromlével, mézzel és ecettel a legjobb gargalizálni.
10. Szebbé és egészségesebbé teszi a bőrt
Az antioxidánsok csökkentik az oxidatív károsodást a szervezetben, ami, ha hagyjuk fennmaradni, negatív következményekkel jár sejtszinten, és károsodott bőrt eredményezhet. Például gyorsabban észlelhetjük az öregedés hatásait, beleértve a finom ráncokat, a rugalmasság csökkenését és az egyenetlenebb bőrtónust. A bodza antioxidánsai segítenek visszafordítani és megállítani ezt a károsodást, és így elősegítik az egészséges és fiatalos megjelenésű bőr kialakulását.
Tápértékek
A bodza tápértéke 1 csészényi adagra vetítve:
- Kalória: 106
- Fehérje: 1 gramm (g)
- Rost: 10 g
- Zsír: 0,7 g
- Szénhidrát: 7 g (7,7 g) 27 g
- A-vitamin: 870 mg
- Kálium: 406 mg
- C-vitamin: 52,2 mg
- Kalcium: 55 mg
- Vas: 2,32 mg
Lehetséges kockázatok és mellékhatások
- A nyers bodzabogyót fogyasztás előtt mindenképpen főzzük meg. A nyers bodza fogyasztása cianidmérgezést okozhat, ami hányingerrel, hányással és hasmenéssel jár. A bodza mérgező tulajdonságai főzéssel távolíthatók el.
- A bodza kérgének, levelének és magjainak fogyasztását is kerülni kell, különösen, ha érzékeny a gyomra vagy gyomor-bélrendszeri problémái vannak. A növény ezen részei hashajtó és vizelethajtó hatásúak lehetnek, hasi fájdalmat és hasmenést okozva.
Forrás: https://www.health.com/health-benefits-of-elderberry-7506026