Életmód

Spanyolország az aszályos jövővel szemben középkori megoldásokhoz folyamodik

Agrofórum Online

PITRES, Spanyolország – Spanyolország déli hegyvidékének magaslatán mintegy 40, vasvillákkal és ásókkal felszerelt ember kitakarította a kőtörmeléket és a fűhalmokat egy évszázadokkal ezelőtt épített csatornából, amely ma is zöldellő hegyoldalakat táplál.

Ez létkérdés – jelentette ki Antonio Jesús Rodríguez García, a közeli, 400 lakosú Pitres falu egyik gazdája. – Víz nélkül a gazdák nem tudnak termeszteni, a falu képtelen fennmaradni.

A Dél-Európán végigsöprő extrém hőség újabb figyelmeztetés volt arra, hogy az éghajlatváltozás milyen kihívások elé állítja Spanyolországot, ahol a hőmérséklet már elérte a 42.7 °C-ot is, így a terület nagy részén narancssárga és vörös riasztást rendeltek el. A rekkenő hőség és a hosszan tartó aszályok azzal a veszéllyel fenyegetnek, hogy az ország háromnegyede még ebben az évszázadban sivataggá válhat. A valósággal szembesülve a spanyol gazdák és a kutatók a történelem mélyére ástak le megoldást keresve, és a középkorban az Ibériai-félszigetet meghódító és ott letelepedő muszlim népesség, a mórok által épített öntözőcsatornák szerteágazó hálózatához fordultak. Az „acequias”-nak nevezett csatornák élhető hellyé tették Európa egyik legszárazabb régióját, hiszen ezek táplálták a fenséges Alhambra palota szökőkútjait, miközben Andalúziát mezőgazdasági nagyhatalommá varázsolták.

Fotó: Samuel Aranda/The New York Times

Az 1960-as évek környékén rengeteg acequias „került parlagra”, amikor Spanyolország egy olyan mezőgazdasági modell felé fordult, amely a víztározókat részesítette előnyben, és ami a spanyolokat arra késztette, hogy elhagyják a vidéki területeket és a városokba költözzenek. Ahogy a hálózat használata háttérbe szorult, úgy tűntek el azok az ősi tapasztalatok és hagyományok is, amelyek segítségével korábban a víz Andalúzia legtávolabbi zugaiba is eljutott. Most ezt a komplex rendszert próbálják újjáéleszteni.

– Az acequias ezer éven át működött – mondta José María Martín Civantos archeológus és történész, a helyreállítási projekt vezetője. – Miért kellene lemondanunk róla?

A mórok legalább 24 140 kilométernyi acequias-t építettek Granada és Almería andalúziai tartományaiban. Az acequias előtt nehéz volt élelmiszert termeszteni a Földközi-tenger ingadozó, időszakos aszályokkal sújtott éghajlatán. A rendszer „zsenialitása” abban rejlik, hogy lelassítja és szabályozza a hegyekből a síkságra áramló víz áramlását. Acequias nélkül a hegycsúcsokról leolvadó hó közvetlenül a nyáron kiszáradó folyókba és tavakba folyna, így azonban a hegyek között kanyargó acequiasba terelődik az olvadék és eljut a legszárazabb, legtávolibb falvakba is.

A rendszer nyomai mindenütt megtalálhatók a déli Alpujarra-hegységben, a Sierra Nevada déli lejtőin. A hegyek minden kanyarulatában feltör a víz. Megpuhítja a fennsíkok talaját. A régió jellegzetes, fehérre meszelt házakkal teli falvaiban kútból ered a víz.

– A mórok nem csak ezt a rendszert hagyták ránk, hanem az általuk teremtett vidéket is – hangsúlyozta Elena Correa Jiménez, a granadai egyetem által vezetett restaurációs projekt egyik kutatója. – Az acequias nélkül nem lenne ivóvíz, nem lenne termés. Az egész terület elsivatagosodott volna.

Amikor Spanyolország modern vízgazdálkodási rendszerekkel helyettesítette a sok acequias-t, Sierra Nevadában az acequias-ok egyötödét felszámolták. Az Alpujarra-hegységben fekvő kis falut, Cañart súlyosan érintette az aszály és a közelben lévő acequia elhanyagolása. A falu elnéptelenedett. A terület legtöbb hegyi patakja ma már elkerüli Cañar-t, és az alatta lévő völgyben lévő folyót táplálja, amely az avokádót termesztő üvegházakat látja el. Civantos hónapokon át 180 önkéntessel együtt, a tűző napon ásta a földet, hogy helyreállítsa az egykori csatornát.

– Néhány idős gazda elsírta magát. Azt hitték, hogy soha többé nem látják itt a vizet újra folyni – mesélte Civantos, aki a csapatával eddig 96,5 kilométernyi öntözőcsatornát hozott helyre az Alpujarra hegységben. Hiányzik azonban a pénzügyi támogatás, mivel a politikusok úgy vélik, hogy az acequias már avitt. – Nehéz megváltoztatni a mentalitásbeli különbségeket, pedig ezek az öntözőrendszerek sokkal hatékonyabbak, mint a modern technológiák. Jobban megtartják a vizet, feltöltik a víztartó rétegeket és javítják a talaj termékenységét.

Az olyan falvakban, mint Cañar, ahol a lakosok még mindig egy 19. századi naplót használnak a víz kiosztására a gazdák között, az elvándorlás veszélye azzal fenyeget, hogy a szájhagyomány útján terjedő módszerek örökre elvesznek. Az egyik lakos, aki a környéken kiépített 35 kilométernyi acequias minden egyes ágát ismerte, nemrégiben meghalt, ezzel „az ősök tudását” magával vitte a sírba. Az 58 éves pitresi polgármester, José Antonio García szerint az éghajlatváltozás elleni küzdelemben az ősi rendszer, a jól bevált tapasztalatok segíthetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Az üvegházas kertészetek vízgazdálkodási problémái – és azok megoldásai

2023. április 25. 16:45

Korábban nem sokat beszéltek az öntözővizekről, hiszen elsősorban tápanyaghordozóként tekintettek rájuk. Most azonban a víz, beleértve az öntözővizet is, egyre több üvegházas kertészettel foglalkozó vállalat napirendi pontjai közé került.

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

Mitől színeződtek el a pluméria levelei?

2023. október 17. 04:40

Magaságyásban nevelt Plumeria növényem levelei furcsán elszínesedtek, fehéres színük lett. Meg lehet állapítani, hogy mi történt vele, megmenthető még?

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!