Életmód
Életmód

Szarvasmarha-trágyával fűti otthonát az osztrák gazda

Szarvasmarha-trágyával fűti otthonát az osztrák gazda

Agrofórum Online

Christian Peter az ausztriai Bregenzerwaldban lévő Egg településen szarvasmarha-trágyával fűti otthonát. Ahelyett, hogy a mélybe fúrt volna egy hőszivattyú miatt, tömlőket fektetett az istállója alá. A trágyából származó hulladékhőt a tömlőkön átfolyó víz felmelegítésére használja fel, és így melegíti fel otthonát.

Az új hígtrágyatartály alaplemezének betonozásakor Christian Peter gazda viszonylag kevés pénzért csöveket rakatott bele, ezeken keresztül vezeti át a házat melegítő vizet.

A szarvasmarha trágya testhőmérsékleten kerül a trágyatartályba, és ezt a hőt használják fel a víz felmelegítésére.

Rendkívül hatékony, és nagyon olcsó volt a beszerzése is. Tömlőket raktunk a betonvasba, és így nem kellett fúrnunk”

– mondja Peter. Szerinte a geotermikus energia hasznosítását célzó fúrások beruházása meghaladja a 20 000 eurót. „Ez csak 2000-3000 euróba került összesen.”

Az előnye, hogy „hőt vesz fel, ami így vagy úgy rendelkezésre áll. A trágya megvan, a tej is rendben van, csak a hőt kell felvenni és felhasználni a fűtési rendszerünkben” – mondta a gazda, akit a német agrarheute mezőgazdasági szakportál idézett.

A Peter család három tanácsot fogadott meg új épületének kivitelezésekor. Az egyik az, hogy valójában bármilyen folyamatból nyerhetünk energiát, a másik, hogy minden ilyen beruházást alaposan meg kell tervezni, a harmadik pedig egy kicsit meglepőnek tűnhet ugyan, de a megszokott kereteken kívül kell gondolkodni, és kívülről meríteni az ötleteket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szabaduljunk meg a békáktól a kertben? 5 biztos módszer az eltávolításukra

2024. május 13. 16:10

Ha békaproblémával küzd a kertjében, próbálja ki az alábbi humánus módszereket, hogy eltávolítsa őket a kertjéből.

Mit tegyünk, ha rovar mászik a fülünkbe?

2024. május 11. 14:10

Hazánkban, a statisztikák szerint, a leggyakoribb nemkívánatos vendégek a szúnyogok, a hangyák és a pókok.

Bevált hangyariasztók, házilag készítve

2024. május 11. 08:10

Az illóolajok a leghatékonyabb természetes hangyaűző szerek. Ma már nem csak teafaolajat használok, hanem citrusfélék olaját is és mentát.

Egy csomag boltiból saját menta – egy életen át

2024. május 9. 15:10

A menta termesztése egyszerű, felhasználása viszont sokrétű. Videóból tanulhatjuk meg, hogyan tudjuk szaporítani.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 3. rész: A vizek nitrátszennyezés elleni védelme

2020. január 3. 09:40

A harmadik részben a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés elleni védelméről, annak szabályairól lesz szó. Ezt a KM-ben a jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények közül a JFGK 1 jelöli.

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

2023. július 26. 05:39

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, de rengeteg téves információ kering az interneten. Lássuk, mit és mikor érdemes csinálni!

Új szabályok a termésnövelők, trágyák forgalomba hozataláról

2019. május 22. 08:08

Az Európai Unió új szabályokat fogadott el a termésnövelő anyagok forgalomba hozataláról az uniós piacon - közölte az uniós tanács kedden.

73 millióra büntettek egy gazdát, miután tőle került trágya egy ivóvíztározóba

2024. január 16. 07:10

Rosszul végződött az év egy észak-rajna-vesztfáliai gazdálkodó számára, ugyanis a bíróság decemberben 192 ezer euró (72 960 000 forint) büntetést szabott ki rá – plusz a kamatok. Ugyanis az ő területéről került trágya a Neye nevű víztározóba, ahonnan egyebek mellett a Remscheid nevű város kapja az ivóvizet.