Kevesen tudják, de a diólevél egy csodálatos gyógynövény, amelyből remek tea készíthető. Ez a tea a népgyógyászati tapasztalatok szerint segít emésztési bajok esetén, de csökkenti a fogínygyulladást vagy a szembetegségeket is.
A diófa a görög mitológiában Artemisz szent fája volt, a rómaiaknál a Jupiter istennek szentelték. A skandináv mitológiában az életfa, az Yggdrasil gyakran diófaként jelenik meg, mint az égi-földi-pokoli síkokat összekötő tengely. A magyar mesékben, versekben és mítoszokban szintén kiemelkedő jelentőséggel bír a diófa, amely a népgyógyászatban is komoly szerepet töltött be az elmúlt évszázadok során.
A gyógynövényszakértők szerint a diófa levele gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik: koncentráltan találhatók benne a tanninok, amelyek összehúzó hatással rendelkeznek. A diólevélből készített krémek és tinktúrák sokat segítenek például az ekcéma és a túlzott izzadás kezelésében.
A belőle készült krémek enyhítik a napégés okozta irritációt, de rovarriasztásra is használhatóak a diófalevelek, például füstölőként égetve. A kutatók szerint a diófalevél (akárcsak a dió) baktériumölő és parazitaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
Most azonban lássuk, miként kell elkészíteni a diófalevél-teát, amely most, az előttünk álló leghidegebb hónapokban mindenkire jó hatással lehet!
Diófalevél tea
Hozzávalók: egy marék diófalevél
Elkészítés: A dióleveleket szárítsuk meg és aprítsuk fel. Tegyük teáskannába, majd forrázzuk le és fedjük le az edényt. 15 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük és langyosan fogyasztjuk.
Aki ódzkodik a saját kertjében termő diófalevelek megfőzésétől, patikában is megvásárolhatja a teafűként kapható diófaleveleket. A recept ez esetben a következő:
Diófalevél tea – teafűből
Hozzávalók: 3 g diófalevélből készült teafű, 1 csésze víz
Elkészítés: a teafüvet leforrázzuk, lefedve állni hagyjuk 15 percig, majd műanyag vagy kerámia szűrőn át leszűrjük. Fogyasztása 12 év alatti gyerekeknek és kismamáknak nem javallott.
Miben segíthet a diófalevél tea?
Külsőleg ekcémák, kiütések, napégések kezelésére, illetve szemgyulladás esetén borogatásra alkalmas. Teaként segít emésztési panaszok és magas vérnyomás esetén, hatékonyan mulasztja el az íny- és torokgyulladást, javítja az étvágyat, női panaszok esetén is segít, és remek vértisztító – ezért gyógyszeres kezelések után különösen hasznos lehet.
Hajápoló szerként is kitűnő, csökkenti a kopaszodás mértékét, szem-lemosóként javítja a látást, a cukorbetegség elleni készítmények közül az egyik leghatékonyabb természetes szer.