Agrárhírek

Fontos határidő közeleg az AKG-ban résztvevő termelőknek

Agrofórum Online

A 2021-es Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés felhívása alapján, a támogatási kérelmet beadók már idén január 1-től a felhívás előírásainak megfelelően kell hogy gazdálkodjanak, akkor is, ha még nincs támogatói okiratuk.

Fontos tehát, hogy a határidőket be kell tartani, mert bizonyos előírások esetén könnyen kicsúszhatnak az időből, ha nem gondolkodnak előre!

Most arra szeretném felhívni a figyelmet, ami a talajvizsgálatra és a tápanyag-gazdálkodási tervre vonatkozik az első év (2022. tekintetében):

TALAJVIZSGÁLAT

Alapkövetelmény, hogy a gazdálkodó szűkített talajlabor eredménnyel rendelkezzen, vagy választható előírásként bővített talajvizsgálatért kaphatott plusz pontot. A támogatást igénylő szántó és az ültetvény tematikus előíráscsoportok esetében köteles tehát a teljes támogatási időszak alatt minden évre vizsgálhatóan, 5 évnél nem régebbi és a korábbi évek tekintetében folyamatos talajvizsgálati eredményekkel rendelkezni. A folyamatosság szempontjából a talajminta leadásának időpontja számít, így amíg nem áll rendelkezésre talajvizsgálati eredmény, addig a talajminta leadásáról a laboratórium által kiállított átvételi igazolást is elfogadják.

Amennyiben a támogatást igénylő nem rendelkezik 5 éven belüli talajvizsgálattal, úgy legkésőbb a 2022. évi Egységes Kérelem szankciómentes benyújtási időszakának végéig kell a talajvizsgálati kötelezettséget teljesíteni, vagy akkreditált talajlaboratórium által a talajminta leadásáról kiállított átvételi igazolással rendelkezni.

A talajmintavételt a felhívás 4. számú melléklete szerinti követelmények betartásával bárki elvégezheti, a talajvizsgálatot azonban csak a megfelelő vizsgálati paraméterekre akkreditációval rendelkező talajlaboratóriumok végezhetik el.

A talajvizsgálati kötelezettség ellenőrzése során az érintett terület vonatkozásában rendelkezésre álló, az előírásoknak megfelelő talajvizsgálati eredmény attól függetlenül elfogadható, hogy a talajvizsgálati eredményt kinek a nevére állították ki. A talajvizsgálattal kapcsolatos valamennyi dokumentum eredeti példányát a támogatási időszak végét követő tizedik év végéig meg kell őrizni.

TÁPANYAGGAZDÁLKODÁSI TERV

A támogatást igénylőnek 2022. évre vonatkozóan a tápanyaggazdálkodási tervet a 2022. évi egységes kérelem benyújtásának jogvesztő határnapjáig kell elkészítenie.

Amennyiben még nem áll rendelkezésre talajvizsgálati eredmény, úgy egyszerűsített mérlegszámítási módszer alapján a tervezett termésszinthez meghatározott tápanyagigénnyel kell elkészíteni a tápanyaggazdálkodási tervet, figyelemmel a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat előírásaiban megfogalmazott határértékekre.

A tápanyaggazdálkodási tervet talajtani szakértő bevonásával kell elkészíteni, aki az elkészített terv aláírásával igazolja a közreműködését. Saját gazdaságára vonatkozóan önállóan elkészítheti az a támogatást igénylő (beleértve a gazdasági társaságok, a gazdálkodó szervezetek vezető tisztségviselőjét, alkalmazottját vagy tagját, az egyéni vállalkozót vagy alkalmazottját), aki szerepel a szaktanácsadói névjegyzékben, vagy nem szerepel a szaktanácsadói névjegyzékben, de a 9. számú melléklet szerinti felsőfokú végzettséggel rendelkezik.

A tápanyaggazdálkodási terv elkészítése során meg kell határozni a kijuttatható elem(ek)re vonatkozó hatóanyag hektáronkénti maximális mennyiségét.

A tápanyaggazdálkodási tervnek tartalmaznia kell a növénytáplálás céljára kijuttatandó anyagok típusát (műtrágya, szervestrágya, egyéb termésnövelő anyag) és műtrágya esetén az N, P, K elemre, szervestrágya esetén a N elemre vonatkozó kijuttatható hatóanyag hektáronkénti maximális mennyiségét is.

Ha ugyanazon táblán egy éven belül egymást követően több növénykultúra kerül termesztésre, minden növénykultúra esetében külön tápanyaggazdálkodási tervet kell készíteni. A keverékek egy növénykultúraként veendők figyelembe.

A tápanyaggazdálkodási tervek eredeti példányát a támogatási időszak végét követő tizedik év végéig meg kell őrizni.

Tehát érdemes ellenőrizni, hogy a támogatást igénylő rendelkezik e szűkített, vagy amennyiben plusz pontért bevállalta, bővített talajlaborral minden érintett területre!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhettek a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk nektek egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Egységes kérelmek 2025: elindult a benyújtási időszak

2025. április 7. 13:10

Április 7-én megnyílt az egységes kérelmek elektronikus felülete. A gazdálkodók benyújthatják kérelmeiket a megszokott módon, június 10-ig.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Végre: megkezdődött az AKG és ÖKO támogatások előlegfizetése

2023. november 24. 12:10

Megkezdődött a 2023. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások előlegfizetése – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Még inkább kifizetődőbb lesz a zöldítés! Lesz elég vetőmag 2023-ra? Önökön múlik!

2022. február 18. 09:13

Átalakul a zöldítés és a még inkább kifizetődőbb lesz az agro-ökológiai alapprogram (AÖP) néven beköszönő támogatási rendszer.

AgRár AdminiSZtráció egyszerűen - AKG-ÖKO pályázatban érintetteknek, Nitrát adatszolgáltatás vagy Gazdálkodási napló vezetésére kötelezetteknek!

2022. május 10. 06:36

Elindult az új Agrárkörnyezetgazdálkodás (AKG) pályázat, amiben nagyon sokan érintettek. Az ország jelentős része a Nitrát adatszolgáltatásra, a különböző pályázatok és egyéb vállalt kötelezettségek miatt a gazdálkodók túlnyomó többsége pedig gazdálkodási napló vezetésére kötelezett. Az adminisztrációs terhek kezelésére ARASZ lehet a megoldás!

FruitVeB: gyorsítani kell a támogatások kifizetését

2020. április 7. 07:36

A kifizetési kérelmek sok projekt esetében már 6 hónapja benyújtásra kerültek, de nagyon lassú a kifizetési kérelmek ügyintézése.