Valamiért az a hiedelem vésődött be a köztudatba, hogy akkor egészséges a tojás, sőt, akkor „tanyasi”, ha a sárgája sötét.
Azt gondoljuk, hogy a világos tojássárgája biztos hormonkezelt, „mű”, és amúgy is rossz ránézni, annyira egészségtelen. De vajon tényleg így van ez? Min múlik, hogy milyen színű lesz a tojássárgájának a színe?
A házi csirkék kapcsán korábban kiderült, hogy nem egyszer az árusok színezik meg sáfránnyal a csirkehúst, mivel az emberek szívesebben veszik meg azt, ami emiatt „házinak” néz ki. De miért jelent a fejünkben „háziasabb” színt a sötétsárga?
Erre a kérdésre sokan azt válaszolják, hogy azért, mert ebből látszik az, hogy mivel etették a szárnyasokat. „Rendes”, egészséges koszttal, vagy valami „hulladékkal”? Az igazság azonban ennél sokrétűbb, ám azt leszögezhetjük: nem a színmélységen múlik a tojás egészséges mivolta (ahogy a csirkehúsé sem).
Min múlik a tojássárgájának a színe?
A tojássárgája színe, vagyis annak a mélysége azon múlik, hogy milyen tápon nevelkedett a tyúk, amelyiktől a tojás származik. Ez az egész fehéres halványsárgától a mély narancsos napsárga színig terjedhet és a hiedelmekkel ellentétben
nem utal a tojás tápértékére, sem a minőségére.
A tojássárgája színét ugyanis a tyúk étrendjében lévő pigmentek határozzák meg: ha tehát például a tyúk búzaalapú tápot kap, halványabb lesz a tőle származó tojássárgája. Ezzel szemben a karotinoidokban gazdag étrend sötétebb tojássárgája-színt eredményez – ez szabadtartású gazdaságokban gyakori, főleg nyáron. A kukorica vagy szója alapú táptól így például élénkebb sárga színt várhatunk.
Melyik egészségesebb?
Tápérték szempontjából nincs jelentős különbség a tojássárgák színének mélysége között. Nem számít, hogy világos vagy épp sötétebb, mivel mindenképpen vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, és a szín sötétsége semmilyen módon nem utal a tápértékre.
Élelmiszerbiztonság szempontjából sincs különbség a sötét- és a halványsárga színű tojássárgák között, mind bátran fogyasztható, sőt, a színmélység a frissességre sem utal – nem ezen múlik, hogy milyen régi egy tojás.
Több tápanyag van a sötét tojássárgájában?
Nagyjából minden tojássárgája azonos tápanyagtartalmú – nem véletlen, hogy a különféle diétás alkalmazások sem különböztetik meg a tojásokat szín alapján, mindhez azonos tápértéket írnak.
Legfeljebb a tojások nagyságát szokták besorolni S, M, L és XL kategóriába a piacon. Ugyanakkor léteznek speciális tojások is, amelyek (ez a csomagolásukon is fel van tüntetve) D-vitaminnal és Omega–3-mal dúsítottak.
Ezek értelemszerűen magasabb D-vitamin- vagy Omega–3-tartalommal rendelkeznek, mivel a tyúkok étrendje ebben az esetben e tápanyagokban gazdagabb. Ha például lenmaggal etetik a tyúkokat, az is növelheti a tojásokban az Omega–3 mennyiségét, míg a D-vitaminban gazdagabb étrend magasabb D-vitamint eredményez a tojásokban.