A kombucha egy fermentált tea alapú ital, mely az utóbbi időben nagy népszerűségnek örvend az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt.
A kombucha alapja cukrozott tea, amelyhez hozzáadnak egy kombucha kultúrát, más néven SCOBY-t (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast). A SCOBY baktériumok és élesztők szimbiotikus kultúrájából áll, amely az erjedés során a cukrot etanollá és szén-dioxiddá alakítja. Ennek köszönhetően az ital enyhe alkoholtartalmú, amely általában 0,5-2% között mozog.
Egészségre gyakorolt hatásai
A kombucha számos egészségügyi előnnyel kecsegtet, bár ezek többsége tudományosan nem megerősített. Hagyományosan úgy tartják, hogy a kombucha energiát ad és javítja az általános közérzetet.
Segíthet a vérnyomás szabályozásában és csökkentheti a szívroham kockázatát. Támogatja az emésztést és elősegíti az egészséges bélflóra fenntartását. Erősíti az immunrendszert és segíthet a rossz koleszterinszint csökkentésében.
Kombucha készítése otthon
A kombucha készítése során először készítsünk egy liter teát, amelyhez kb. 4 evőkanál cukrot adunk. A teát hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni, majd adjunk hozzá 150-250 ml indító folyadékot és a SCOBY-t.
Az edényt fedjük le egy kendővel vagy kávészűrővel, és gumiszalaggal rögzítsük, hogy a gomba levegőhöz jusson. A kombucha 1-2 hét után fogyasztható, az érlelési idő függ a hőmérséklettől és az ízlésünktől.
Mire figyeljünk kombucha készítése során?
Figyeljünk a higiéniára. Fontos, hogy minden eszköz tiszta legyen, különben szennyeződhet az ital, ami ronthatja a minőséget vagy akár penészedéshez vezethet.
A fém károsíthatja a SCOBY-t, ezért inkább fa vagy műanyag eszközöket használjunk.
A kombucha meleg, sötét helyen fermentálódik a legjobban. Ideális hőmérséklet 22-27 °C.
Mennyit érdemes fogyasztani?
A kombucha napi fogyasztását fokozatosan növeljük. Kezdjük napi 150 ml-rel, és figyeljük meg, hogyan reagál a szervezetünk. Ha nincs kellemetlen tünet, növelhetjük az adagot.
Kombucha mellékhatásai és figyelmeztetések
Néhány embernél fejfájás, gyomorpanaszok vagy enyhe hasmenés jelentkezhet, különösen az első napokban, amíg a szervezet hozzászokik a probiotikus italhoz. Ha ezek a tünetek nem múlnak el, csökkentsük az adagot vagy hagyjuk abba a fogyasztást.
Magas vérnyomástól és cukorbetegségben szenvedők a cukortartalma miatt figyeljenek a mennyiségre. Terhes nők és gyermekek számára a fogyasztása az alkohol jelenléte miatt nem ajánlott.
Candida-fertőzés esetén fogyasztása elővigyázatosságot igényel, mivel a kombucha is tartalmazhat Candida élesztőgombákat.
A kombucha egyedi egészségjavító ital. Azonban fontos, hogy a megfelelő higiéniai szabályokat betartsuk és figyeljünk a szervezetünk reakcióira.