Gazdainfó

AKG 2022-2024: ezek a fő tudnivalók

Agrofórum Online

2021. szeptember 24-én írták ki végül a várva várt VP4-10.1.1-21 kódszámú Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés című felhívást, amely újabb 3 évre ad plusz támogatást azon gazdálkodóknak, akik hajlandók az integrált növényvédelmi szemléletet betartva a megadott szabályok szerint gazdálkodni.

Támogatási kérelmet mezőgazdasági termelők adhatnak be az Államkincstár elektronikus felületén 2021. október 25 és november 25 között. A kötelezettségvállalási időszak ezt követően 2022. január 1-től 2024. december 31-ig tart, a kötelező és vállalt előírásokat addig kell tartania a gazdának. A támogatás 100% intenzitású, kifizetési kérelmet évente az aktuális egységes kérelem beadásával együtt lehet benyújtani.

A gazdaságméreteket tekintve a kisebb, 300 hektár alatti gazdaságok előíráscsoporttól függően plusz 3, illetve plusz 4 ponttal indulnak alapból. Ám hozzáteszem, hogy a társadalmi egyeztetésre közzétett felhívás tervezetében a nagyobb gazdaságokat további hátrányok érték, ott még az intenzitás is sávosan csökkenő mértékben volt feltüntetve a gazdasági méret növekedésével. A végleges kiírásban azonban már csak az említett plusz pontok adnak előnyt a kisebb gazdaságoknak.

A támogatásba vitt területeket tekintve tematikus előíráscsoportonként (TECS) minimum 1 hektár területtel, a táblaméreteket tekintve minimum 0,25 hektár területtel pályázhat a termelő. (Kivéve a zöldugar/füves mezsgye/méhlegelő, ezek 0,05 hektáros táblaminimumot kell, hogy elérjenek.)

A felhívástervezetthez képest változott a kötelezettségvállalásba vonható ültetvények életkora is! Jó hír a gyümölcstermesztőknek, hogy a 20 év fölötti ültetvényeikkel is részt tudnak venni ebben a 3 éves ciklusban. A felhívás szerint a beadáskor 26 évet meg nem haladó ültetvény támogatható! Vannak ez alól is kivételek: a hagyományos gyümölcsös, a dió, szelídgesztenye és szőlő ültetvényekre ez az előírás nem vonatkozik.

Fontos alapszabály még, hogy egy KET (kötelezettségvállalással érintett terület) nem adható be több TECS-be, illetve egyazon terület nem támogatható AKG-ban és ÖKO-ban is. Utóbbi tekintetében, aki ezen vacillál, érdemes végig gondolnia, melyikben indul több eséllyel, több ponttal, ugyanis mindkét pályázat tekintetében plusz pont jár, ha minél nagyobb területet von be a gazdaságából, illetve növénycsoporton belül is minél nagyobb területtel vállalja az adott kötelezettséget. Tehát, ha mindkettőbe akar 1-1 területet bevonni, akkor mindkét támogatás tekintetében pontot veszít a termelő.  Például, ha a földhasználó a földhasználati kategóriának megfelelő több, mint 75%-ával lép be a TECS-be, akkor előíráscsoporttól függően 10, de akár 21 pontot is kaphat. Ha viszont ezt a 75%-ot csökkenti, mert az ÖKO-ba is ad be a területeiből, akkor ezek a plusz pontok jelentősen lecsökkennek.

A plusz pontokat tekintve előnnyel indulnak azok, akik már az előző AKG-ban is részt vettek, illetve azok is, akik szaktanácsadóval egyeztetve tervezik meg a kötelezettségvállalást. A legalább 0,2 állategység (ÁE) per hektár nyilvántartásba vett állattal rendelkező gazdálkodók a legtöbb TECS esetében szintén magasabb pontszámmal indulnak.

A támogatást igénylők a ma már megszokott módon kötelező és választható előírásokat kell, hogy betartsanak. A kötelezők TECS-től függően változnak, a választhatóak közül minimum 1, maximum 2 előíráscsomagot kell választani. Nem mindegy azonban, hogy melyiket választja a gazdálkodó! A választott előírástól függ ugyanis a támogatás mértéke és a kapható pontszám is, tehát ha többet szeretne kapni és jó eséllyel indulni, akkor jól kell matekozni.

Az eddigi AKG-ban annyira népszerű baktériumtrágyázást például kivették a jelen felhívásból, de a levélanalízis elvégzéséért is jóval kevesebb pont és euró jár, mint más vállalások esetén.

Nézzünk egy horizontális ültetvény példát:

TECS 3-ban az alaptámogatás mértéke almatermésűek esetén 727, szőlő tekintetében 886, egyéb gyümölcsöt termelőknek 582 euró/ha/év. Ehhez vannak kötelezően előírt szabályok, amelyek betartását ellenőrizhetik. A felhívás szerint a kötelezőn túl szabadon választható előírásokat kell még beletenni a csomagukba; legyen egy óvatos gazda szemüvegén át két „egyszerű” vállalás: bővített talajvizsgálat és levélanalízis elvégzése. Ezekért pluszban 15+21 eurót kap és csak 1+4 pontot. Ha azonban ezek helyett azt választja, hogy növényvédelmi és talajvédelmi szakirányítót von be a gazdálkodásba, illetve előrejelzésen alapuló növényvédelmet folytat, akkor rögtön 45+48 euróval növelte évente az alaptámogatását, illetve 3+3 ponttal többel indul.
Horizontális szántó esetén a legmagasabb támogatást és ezzel a legmagasabb pontokat azzal lehet elérni, ha vállalja a gazdálkodó, hogy a vetésszerkezetben legalább 15% szálas pillangós takarmánynövényt, valamint legalább 5% zöldugart tart fent a kötelezettségvállalás minden évében; illetve a kötelezőn kívül további egy alkalommal zöldtrágyanövényt termeszt vagy istállótrágyát juttat ki.

Ezeken kívül az AKG-ban részt vevő földhasználó köteles Gazdálkodási naplót vezetni, Tápanyag-gazdálkodási tervet készíttetni, ezeket január 1-31. között benyújtani a megfelelő felületre, és megőrizni a kötelezettségvállalási időszakot követően 10 évig!

Beadás előtt a KET-eket ki kell mérni, amennyiben az előző AKG-ból nem rendelkeznek területmérési jegyzőkönyvvel. A talajlabor eredményeknek 5 évnél nem régebbinek, a teljes támogatási időszak alatt folyamatosnak kell lennie, de amennyiben nem rendelkezik vele, legkésőbb a 2022. évi egységes kérelem (EK) benyújtási időszakának végéig kell elvégeztetnie, illetve ugyanez vonatkozik a tápanyag-gazdálkodási tervekre is.

Ültetvényekre visszatérve fontos szempont az is, hogy még nem eltelepített ültetvényekre is beadható a kérelem, amennyiben az első kötelezettségvállalási év EK szankciómentes benyújtásának jogvesztő határnapjáig megtörténik a telepítés. Ha ez elmarad, 2023-ban ugyaneddig a határnapig eltelepített gyümölcsös az utolsó 2 évre még ugyanúgy megkapja a támogatást. Ültetvénycsere is lehetséges AKG-ban, a megadott szabályok szerint.

Sok szabály és előírás betartását kell tehát vállalnia a pályázó gazdálkodóknak, amelyek be nem tartását szankciókkal, visszafizetéssel, kizárással büntetheti a hatóság, így mindenképpen megfontoltan tegyenek vállalást a következő 3 évre vonatkozóan.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mutatjuk az elektronikus gazdálkodási napló frissítéseit

2024. július 19. 16:10

Az elektronikus gazdálkodási napló indulásánál ugyan voltak galibák, de azóta egyre könnyebbé válik az eligazodás. Íme, a nyári fejlesztések.

Nagy segítség a gazdáknak: még praktikusabbá vált az eGN rendszer használata

2024. július 4. 15:10

A frissítések célja, hogy a rendszer a felhasználók számára minél hatékonyabbá és könnyen használhatóvá váljon.

Júniusban újra: NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow

2024. május 6. 11:10

A NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow–Mezőfalva június 5-6-án, 42 hektáros területen várja a látogatókat.

Tényleg (szinte) minden, amit a gyephasználatról tudni érdemes

2024. április 17. 08:10

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság átfogó ismertetője a gyepek védettségéről és a gyephasználatra vonatkozó előírásokról minden érintett gazdálkodó számára nélkülözhetetlen információkat tartalmaz.

Megkezdték az AKG és ÖKO támogatások kifizetését

2023. március 23. 10:41

Megindultak a 2022. évi agrár-környezetgazdálkodási (AKG) és ökológiai gazdálkodási (ÖKO) támogatások kifizetései, így a tavaszi munkák idején a tervek szerint mintegy 130 milliárd forint értékben jutnak forráshoz a programokban részt vevő gazdálkodók.

Fontos határidő közeleg az AKG-ban résztvevő termelőknek

2022. március 8. 08:48

A 2021-es Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés felhívása alapján, a támogatási kérelmet beadók már idén január 1-től a felhívás előírásainak megfelelően kell hogy gazdálkodjanak, akkor is, ha még nincs támogatói okiratuk.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

Módosultak az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” című felhívások!

2019. március 10. 09:11

A módosítások által átvezetésre került a támogatói intézményrendszer módosulása (Miniszterelnökség-Agrárminisztérium, Vidékfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság). Az egyéb technikai módosításokat nem ismertetjük, azok a támogatásra vonatkozó kötelezettségeket nem érintik.