A járványügyi helyzet miatt talán a megszokottnál is nagyobb fejtörést fog okozni az egységes kérelem beadása, főleg azoknak a gazdálkodóknak, akik nincsenek informatikai eszközök és tudás birtokában.
Sokan hozzászoktak ahhoz is, hogy ezzel a falugazdász irodát keresik fel, ám idén másképpen kell ehhez is hozzáállni. 2020-ban összesen 43 jogcímre, intézkedésre lehet igényelni, bejelentést tenni, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni (41 EK-jogcím és 2 adatszolgáltatás, intézkedés). A kérelem beadására szolgáló kitöltési felület várhatóan 2020. április 6-án nyílik meg. A szankciómentes beadás határideje: 2020. május 15-e. A NAK és Kincstár több ponton is segíti a kérelem beadás időszakát.
- A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Államkincstár (MÁK) együttműködésében 17 részes, az egységeskérelem beadását segítő oktatóvideó-sorozat készült. A videók ITT nézhetőek
- A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara intenzív egyeztetést folytat az illetékes döntéshozókkal arról, hogy – a jelenlegi járványhelyzetre tekintettel – egyszerűsödjön az egységes kérelmek beadásának ügyrendje. A falugazdászok minden hozzájuk forduló gazdálkodónak segítenek kérelmük benyújtásában. Az ügyintézés során elsősorban telefonos kapcsolattartásra törekednek, amennyiben mégis szükségessé válna a személyes ügyintézés, arra csak előzetes időpont-egyeztetés után lesz lehetőség.
- A tavalyi támogatások kifizetését is felgyorsították. A következő három hónapban 122 milliárd forint kifizetésére számíthatnak a magyar mezőgazdasági termelők a tavalyi kérelmeikhez kapcsolódóan. A támogatásokat kezelő Magyar Államkincstár a kifizetések meggyorsításával is hozzá kíván járulni a koronavírus-járvány okozta negatív ágazati hatások kezeléséhez.
- Nem kell külön igazolás a gazdálkodók számára a kijárási korlátozás alatt. Annak igazolására, hogy a gazdálkodó a tevékenysége végzésének céljából hagyta el lakóhelyét, a meglévő igazolványain kívül további dokumentum nem szükséges.
- Újból megjelent a madárinfluenza! A madárinfluenza H5N8 altípusának jelenlétét igazolta március 25-én egy Bács-Kiskun megyei kacsatartó gazdaságban a NÉBIH laboratóriuma. Az állategészségügyi szakemberek az érintett 32500 pecsenyekacsa leölését már gyanú alapján megkezdték.
- A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) annak érdekében, hogy segítse az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozását, több új intézkedést is bevezetett. A hivatal szakemberei többek között tematikus tájékoztatókat készítenek, valamint támogató szemlékkel segítik a vállalkozások biztonságos működését. A hivatal szakemberei a klasszikus hatósági ellenőrzések helyett elsődlegesen ún. támogató szemléket tartanak, amelyek fokozottan kitérnek a higiéniai szempontokra, a koronavírussal kapcsolatos problémák feltárására, a megoldások közös keresésére. Ezen szemlék elsődleges célja a szakmai tanácsadás.
- Megjelent az Államkincstár közleménye a szőlőültetvények szerkezetátalakítási támogatására 2019/2020-ban benyújtott egyéni tervek jóváhagyásánál alkalmazott minimális ponthatárokról. Fajtaváltás, valamint szőlőültetvény áttelepítése esetén: 27 pont, szőlőültetvény termesztéstechnológiai módszereinek javítása esetén: 45 pont elérése szükséges az egyéni tervek jóváhagyásához.
- A kormány a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat működését szolgáló Technikai Segítségnyújtás Projekt keretében felhasználható keretösszeget 19,35 milliárd forintra emelte a korábbi 9,95 milliárdról. A projekt célja, hogy a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat működésén keresztül az érintettek Vidékfejlesztési Program végrehajtásában való részvételét fokozza és javítsa a vidékfejlesztési programok minőségét.
- Módosult „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” című (VP2-4.1.4-16 kódszámú) felhívás dokumentációja. Technikai jellegű módosítás történt a felhívás 2. számú „Támogatható tevékenységek és azok maximális elszámolható kiadásai” elnevezésű mellékletében.
- A Mezőgazdasági Kárenyhítési Rendszerben a téli fagykár bejelentésére legkésőbb tárgyév április 15-éig van lehetőség.
- Áprilistól beadható a dohánytermelők kötelezettség-megosztási kérelme. A Kincstár honlapján már elérhető a formanyomtatványt és kitöltési útmutatót tartalmazó közlemény.
- A sertés állatjóléti támogatás kifizetési kérelmeinek benyújtásához az új nyomtatványok a 2020-as végrehajtási időszakra vonatkozóan a Magyar Államkincstár honlapján található
- A Baromfi Termék Tanács (BTT) megkezdte az egyeztetést a szaktárcával és a Magyar Államkincstárral a baromfi állatjóléti támogatáshoz kapcsolódó kifizetésekről, valamint a támogatási kérelmek benyújtásáról. A járványügyi helyzet várhatólag érinti a 2019-2020-as támogatási év negyedik negyedévének kifizetéseit (e negyedév kifizetési kérelmeit a jelenlegi szabályozás szerint 2020. április 30-ig kell majd postára adni), illetve a 2020-2021-es teljes támogatási évre vonatkozó támogatási kérelmek benyújtását is (ezeket a jelenleg érvényes szabályozás szerint 2020. március 20. és április 15. között kell beadni.) További információ a BBT honlapján olvasható.
- A következő három évben összesen mintegy 4,8 milliárd forint támogatást biztosít az agrártárca uniós források felhasználásával a magyar borok népszerűsítésére. Az erről szóló rendeletek szerint az Európai Unió területén megvalósuló borpromóció támogatására március 12-től április 30-ig, míg az Európai Unión kívül megvalósuló értékesítést ösztönző tevékenységekre 2020. április 1-től május 15-ig van lehetőség benyújtani a pályázatokat. A pályázati információk ITT érhetőek el.
- De minimis támogatási kérelem benyújtására méhészeti járművekre 04. 15.-ig van lehetőség.