Évről évre rettegett időszak a földhasználók körében a nyár vége, hiszen ekkor kezdi el a hatóság a parlagfű-felderítő munkáját. Érdemes tudni, hogy idén tovább szigorodott az ezzel kapcsolatos szabályozás is!
Korábbi módosítás értelmében a földhasználó egész évben köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. Új szigorítás viszont, hogy most már a területen található kultúrnövény tőszámától függetlenül elrendeli a közérdekű védekezést az illetékes hatóság, amennyiben a parlagfű borítása eléri a 30%-ot. A védekezést elmulasztó földhasználókkal szemben a növényvédelmi hatóság jár el, és szabja ki a bírságot, amelynek mértéke az ingatlan elhelyezkedésétől, a terület nagyságától és a fertőzöttség szintjétől függ. A bírság összege 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. A hatóság a közérdekű védekezés (kaszálás) költségeit is a földhasználóra terheli.
További friss információk:
- Augusztus 1-től hatályba lép az új bortörvény, melynek értelmében ePincekönyv kerül bevezetésre, 10 ha feletti termelőknek kötelezővé válik az e-ügyintézés és bevezetik a szakmai jövedéki nyilvántartást is. A Szőlészetről és Borászatról szóló 2020. Évi CLXIII törvényt a NAK foglalta össze honlapján.
- A mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény módosítása értelmében a kárenyhítési hozzájárulás mértéke emelkedett a korábbi évekhez képest, azaz ültetvényművelésre szolgáló termőföld és szántóföldi zöldség termesztésére szolgáló termőföld után hektáronként 4 500 forint, míg az egyéb szántóföldi kultúrák termesztésére szolgáló termőföld után hektáronként 1 500 forint a termelő befizetési kötelezettsége.
- A világszintű termékvisszahívásra való tekintettel „Etilén-oxid tematikus aloldalt” alakított ki honlapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A folyamatosan frissülő felületre azok a Magyarországon forgalomba hozott termékek kerülnek, amelyek bizonyítottan etilén-oxiddal szennyezett adalékanyag felhasználásával készültek. Az aloldal létrehozásával az érintett termékek könnyebb azonosítását és visszagyűjtését segíti a hivatal.
- Ültessük gyakorlatba a fenntarthatóságot! címmel új tematikus kiadványt tett közzé honlapján a NAK.
Fontos határidők:
- AKG ültetvények esetén a levélanalízishez a minták leadási határideje: augusztus 31., a tápanyag-gazdálkodási tervek elkészítési határideje pedig szeptember 30.
- A fakivágási tilalom még tart, a Helyes Mezőgazdasági Környezeti Állapot (HMKÁ) szabályrendszer szerint egészen augusztus végéig. A magányosan álló fát egyáltalán nem lehet kivágni, míg az egyéb fára, bokorra és sövényre a március 1. és augusztus 31. közötti – költési és fiókanevelési időszakra – fakivágási tilalom érvényes.
- A Zöldítés esetén a parlag területek megőrzése is augusztus utolsó napjáig kötelező!
- A Zöldítésben vállalt ökológiai jelentőségű másodvetések talajba kerülésére október 1-ig van idő, ne felejtsék el 15 napon belül jelenteni is az egységes kérelem beadási felületén.
- Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részletét július 31-ig kell befizetni a NÉBIH 10032000-00289782-30006016 számú számlájára.