Ausztráliában gőzerővel dolgoznak egy (részben) elektromos meghajtású betakarítógép fejlesztésén, amely a jövőben hidrogénhajtásúvá válhat.
A személyautók terén jelentős erősödésbe kezdett az elektromos járművek piaca, még ha most éppen a megtorpanás időszakát éljük is. A mezőgazdaságba is kezd begyűrűzni a technológia, és a kézenfekvőnek számító traktorok mellett lassan a kombájnok is zéró emisszióssá változnak át.
Utóbbiaknál a Linttas Electric nevű dél-ausztrál start-up is magára vállalta az úttörő szerepet, és meglehetősen ambiciózus tervet tárt a közvélemény elé. Radikálisan új megközelítéssel kívánnak betakarítógépet konstruálni, amely akár 30 százalékos energiamegtakarításra képes a hagyományos kombájnokhoz viszonyítva.
A Linttas Electric alapítója Malcolm Lucas feltaláló, aki egyben gazdálkodik is, tehát jelentős tapasztalatokkal bír a mezőgépek terén. Már 2008-ban bekerült a hírekbe, amikor a magyar termelők szívének is kedves, keletnémet Fortschritt 5160-as kombájnt alakította át elektromos hajtásúvá.
Részben annak a konstrukciónak a nyomdokán haladnak most tovább. A terv az, hogy a hagyományos dízel-erőforrásnak előbb rásegítést adjanak egy elektromos generátorral, később viszont az új betakarítógépet hidrogénhajtásúvá alakítanák át.
Kicsit előreszaladtak a hírek közlésével, mivel egyelőre nincs kész prototípusuk, és az általuk innovatívnak és világelsőnek nevezett magleválasztó szerkezetük (ez a LINTTAS nevet viseli) is csupán szabadalmaztatás alatt áll. Az ígéret szerint a kombájn minden eddiginél gyorsabb és hatékonyabb betakarításra lesz képes, alacsonyabb üzemeltetési költség mellett.
A forradalminak tartott magleválasztó rendszer mindenféle terménytípushoz alkalmas, bár a fejlesztés során a búzára, repcére, lencsére, babra és borsóra fókuszáltak. A Linttas Electric szerint az elektromos technológiájuk más mezőgazdasági gépekbe is könnyen átültethető lesz, a masináikba pedig olyan alkatrészeket építenek be, amelyek más kombájnokban jelenleg is használatosak.