Hannoverben 2019. November 10-16 között kerül megrendezésre a világ legnagyobb mezőgazdasági gépkiállítására, ahol 51 ország mintegy 2750 kiállítója mutatja be legújabb innovációit, koncepcióit és vízióit a mai és az eljövendő mezőgazdaságáról. A kiállítást szervező Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft - German Agricultural Association (DLG e.V.) büszkén jelentette,hogy a mintegy 40 hektár kiterjedésű kiállítási terület teljesen megtelik. Az előrejelzések szerint több mint 400.000 látogató várható, amelyből 100.000 feletti a külföldi.
Az Agritechnica kiállítás a bemutatott mezőgazdasági innovációk és megoldások tekintetében világelső. A kiállítók 60%-a külföldi, a legnagyobb létszámmal a következő országok jelentkeztek: Olaszország (366 társaság), Kína (158), Törökország (113), Hollandia (110), Franciaország (98), Ausztria (77), Lengyelország (64), Nagy-Britannia (60), Dánia (58), India (58), Spanyolország (51), USA (50), Finnország(47) és Kanada (37).
Több mint 20 ország mutatkozik be közös kiállítással, amelyek közül első alkalommal Franciaország, az Egyesült Királyság, India, Fehéroroszország, és az Altáj Régió (Oroszország) először él ezzel az alkalommal.
Az Agritechnica 2019 kiállításra 24 ország 148 kiállítója 291 termékét nevezte be az innovációs díjra. A DLG (German Agricultural Society) által delegált szakértői zsűri szigorú feltételek alapján értékelte a benevezett pályázatokat és egy arany, illetve 39 ezüstérmet osztott ki.
Az adott körülmények között nincs lehetőség az összes nyertes részletes bemutatására, már csak azért sem mert a díjazottakon kívül még több száz érdekes gép és megoldás készült a kiállításra. Ezért a lapunkban korábban már bemutatottakon kívül, az olvasóink érdeklődésére különösen számot tartó megoldások közül csemegézünk.
Mivel készül az MTZ?
Az MTZ (Minski Traktorny Zavod) (napjainkban Minski Trator Works, MTW) traktorgyár mindig meghökkenti az Agrotechnica látogatóit. Így volt ez már 2009-ben, amikor bemutatták az első hibrid traktorukat, amelyről azután sokáig semmit sem lehetett hallani. A legutóbbi alkalommal a teljesítmény növelési törekvéseit szemléltette a 466 LE teljesítményű 4522 típussal.
Az idén nyáron új csúcsot döntve, a Belagro 2019 kiállításon bemutatták a legújabb 500 LE teljesítményű 5022 modellt, amely lehet, hogy látható lesz Hannoverben.
Saját motor hiányában az új traktorba hathengeres C18 Caterpillar motor kerül, amely megfelel a Stage V követelményeknek. A traktor fejlesztésében részt vesz a német Zeppelin (Caterpillar) konszern és két színváltozatban készítik, amelyből a sárga lesz az európai változat.
A kiállítás másik újdonsága, a 3525-ös típus volt, amelyre az olasz Poluzzi Track System gumihevederes járószerkezetét építették. Ezzel az újdonsággal az MTZ is belépett a talajkímélő járószerkezetű traktorokat ajánlók sorába.
Gyári információk alapján, azonban nem ezek a traktorok lesznek a sztárok, hanem egy olyan sorozat, amely új mérföldkövet jelent a cég életében. A gyár honlapján található formaterv rajzok köszönnek vissza a nemzetközi sajtó közleményeiben.
Ezek alapján megállapítható, hogy a tervezők szakítottak a korábban nagy sikert hozó formákkal éppúgy, mint a közismert MTZ vörös színnel. A gyártó közlése szerint az új széria összhangban áll a mai modern traktorépítési tendenciákkal és erőforrása kielégíti a Stage V emissziós előírásokat.
A prototípus Belarus 742 a legendás MTZ-50 és MTZ- 80 új víziójaként jelenik meg a piacon. Ezen kívül az újra tervezett, Stage V motorral szerelt 923, valamit egy 952, 1220 és 1523 típus szerepel a kiállításon. A hagyományos traktorok mellett a tervek szerint bemutatásra kerül a Belarus 622, amelyet kommunális és erdészeti valamint téli hó eltakarítási feladatok ellátására terveztek.
A hannoveri kiállítás újdonságainak konkrét megismerésére néhány hetet még várni kell. Addig is tanulmányozhatjuk a gyár jövőbeni, „futurista” elképzeléseit szemléltető konstrukcióját.
Forrás: https://www.abw.by/novosti/commercial/204683; https://www.profi.co.uk/news/new-look-belarus-tractors-way; http://belarus-tractor.com/en/company/news/two-thousand-nineteen/the-age-of-pioneers-is-still-there/