Nemcsak a földeken jelenti a munkák megszaporodását a jó idő, a biztonságos közlekedés érdekében a téli gumikat is most kell lecseréltetni nyárira.
A tél utolsó napjaiban sokakat foglalkoztat a kérdés: vajon mikor jön már végre az igazi jó idő? A meteorológiai előrejelzések mellett a népi megfigyelések is segíthetnek megjósolni, hogy mikor hagyjuk végre magunk mögött a didergős reggeleket. A melegebb napokra viszont nemcsak a tavaszi mezőgazdasági munkálatokkal vagy vékonyabb kabáttal kell készülni, de érdemes az autók műszaki felkészültségéről is gondoskodni.
„Már februárban mindenki izgatottan várja a jó időt, ám ezt a várakozást érdemes arra használni, hogy felkészüljünk a melegebb napokra. A napsütéses időben többen ülnek autóba, motorra és biciklire, ami még egy ok arra, hogy óvatosabban vezessünk. Összetételük miatt a nyári gumik megfelelőbb tapadást és jobb irányíthatóságot, optimálisabb féktávot biztosítanak a melegebb napokon, ezért is fontos időben gondoskodni a téi abroncsok lecseréléséről” – mondta Tomin István, a Hankook Tire Budapest Kft. műszaki vevőszolgálatának vezetője.
Mikor jön a tavasz?
Február második felében már érezni a tél végét, sokan próbálják a népi hiedelmek alapján kitalálni, mikor jön a tavasz. Február 2-án borús idő volt, a medve nem látta meg az árnyékát, ez korai tavaszt jelez. Viszont Mátyás, ha a neve napján (ami idén a szökőév miatt február 25-re esett) jeget talál, akkor megtöri azt, ha viszont nem talál, akkor csinál – eszerint viszont még visszatérő fagyokra lehet számítani.
A népi bölcsesség szerint március 9-én, Franciska napján is érdemes figyelni az eget, mert az az egész havi időjárást előre jelezheti, sőt, a hiedelem szerint amilyen az időjárás március 10-én, olyan lesz még 40 napig.
Az abroncscserét ne a babonákra bízzuk
A népi megfigyelések követése érdekes és szórakoztató lehet, a biztonságos közlekedést azonban nem érdemes a babonákra bízni. Így bármit is mondanak az időjós állatok és a kalendáriumok, a szezonális gumicserét nem szabad halogatni.
Napi 7 Celsius-fok feletti középhőmérséklettől kezdve a nyári gumiabroncsok jobb tapadást biztosítanak a télinél, így március végén, április elején már mindenképpen érdemes felkeresni a gumiszervizünket, és a szezonnak megfelelő abroncsokra váltani.
Szakszerű centrírozás
A cserével egy időben természetesen fontos elvégeztetni a kerekek szakszerű centrírozását, valamint a keréktárcsák felületének megtisztítását, hogy az autó a legjobb üzemi állapotban várja a jó időt, és így a lehető legbiztonságosabban közlekedhessünk az első napsütéses napokon is.
Fotó: Hankook