Gépinfo

Ez a vetőgép akár a feje tetejére állítva is precízen helyezi le a magokat

Agrofórum Online

Hogyan garantálja a John Deere a szemenkénti vetőgépei pontosságát, akár 15 fokos lejtő esetén is? Nincs nagy titok, csak rengeteg jó ötlet.

Nemcsak Magyarországon, de az Egyesült Államokban is egymást érik nyáron a gyakorlati szántóföldi bemutatók. Az egyik legnevesebb az Ag Progress Days, ahol 10 év kihagyás után most úgy érezték, hogy ismét időszerű a kukoricavetőgépeket a fókuszba állítani.

Az augusztus 13–15. között tartandó demó egyik központi darabja a 16 soros John Deere 1775NT ExactEmerge szemenkénti vetőgép lesz. Ez a kialakítása, tömege révén szélsőséges viszonyok között is pontos vetést és egyenletesen kelő növényállományt biztosít hagyományos és csökkentett menetszámú talajművelés esetén, sőt akár direktvetésben is.

A vetés még nagy (10 mph, vagyis 16 km/h) munkasebességnél is pontosan elvégezhető, nagy termelékenységet biztosítva. A vetősorok száma a fentebb említett 16 mellett 12 vagy 24 is lehet. A csukható vázas vetőgép teljesítményigénye nagyjából 250 LE.

Működési elvét a cikk végén lévő videó szemlélteti. A rendszer egyik lelke a kefeszalag, amely nem engedi szabadon esni a magokat, hanem egészen a magárokig szállítja azokat. Fentebb minden vetőmag áthalad egy szenzor előtt, amely ellenőrzi, hogy a magok folyamatosan, egymástól egyenlő távolságban indulnak-e a talaj felé, így elkerülhető a dupla vetés vagy a kihagyás.

A vetőgép akár 15 fokos lejtőkön is precízen adagol. A pontosságot két, egymástól független 56 voltos elektromotor is garantálja: az egyik az adagolót hajtja, a másik a kefeszalagot, így a sebességarányos kijuttatás is egyszerűen megvalósítható.

Az ExactEmerge további előnyei közé tartozik, hogy hihetetlen mértékű talajkövetésre képes. Bármilyen magméret, magforma esetében precízen működik, és ehhez semmiféle mechanikai beállításra, utánállításra nincs szükség.

Bizonyos régebbi John Deere vetőgépek (a 2005-nél újabb 1770NT CCS és 1790 modellek, illetve a 2012-nél újabb DB Series vetőgépek) is átalakíthatók ExactEmerge változattá a külön is kapható kiegészítő csomag révén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Forradalom a traktorok alatt: jönnek az okos abroncsok

2025. július 13. 11:10

Az agrár gumiabroncspiac 2025-ben világszerte eléri a 7 milliárd dollárt, Európában 2,3 milliárdot – fenntarthatóság és IoT vezérli a jövőt.

100 éve mozgásban – jubileumot ünnepel a Kramer

2025. július 9. 14:10

A mezőgazdasági és építőipari gépek egyik legismertebb európai gyártója, a Kramer idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját.

Töretlenül nő a kereslet az akkumulátoros gépekre

2025. június 7. 14:10

Egyre népszerűbbek Magyarországon is az akkumulátoros kerti gépek és a robotfűnyírók – a Husqvarna szerint a piac szárnyal.

50 éves a Fliegl: fél évszázada a mezőgazdaság szolgálatában! 

2025. június 3. 11:10

Érzelem, innováció és közösség: így ünnepelt együtt a Fliegl család és partnerei a cégcsoport fél évszázados történetét.

Milliméteres pontossággal: a Väderstad Proceed V 24 díjat nyert Dániában

2024. december 7. 10:10

A vetőgép sokoldalúan használható, alkalmas a termesztett növények széles skálájának szemenkénti vetésére, például kukorica, cukorrépa, repce és gabonafélék esetében.

Seed Hawk: új direktvetőgép a Väderstadnál

2025. január 31. 17:10

Az idei AGROmashEXPO-n megismerhettük a Väderstad vezértermékeit, melyekről videónkban is tájékozódhatnak. Fókuszban a Seed Hawk és a Proceed.

Idén már Arbos gépekkel dolgoznak a Ménesmajor Manufaktúránál - VIDEÓK

2019. május 17. 05:12

A Ménesmajor Manufaktúránál tavaly próbálták ki az Arbos gépeket, az idei szezonban pedig már az új eszközökkel kezdhették el a kukorica vetését és a tápanyag-utánpótlást.

Gépészet Képgaléria Videó

A Väderstad ismét átlépte az álomhatárt a 2024-es pénzügyi évben

2025. február 14. 13:10

A magas kamatkörnyezet, az alacsonyabb gabonaárak és a halasztott beruházási támogatások nyomást gyakoroltak a gazdákra.