Menet közben állítható munkamélységű forgóboronát, valamint a permetszer túl- vagy aluladagolást elkerülni segítő kombinált feltöltési programot mutatott be újdonságként a Kverneland.
A Kverneland számos termékújdonságot (és frissítést) mutatott be augusztus végén egy kétnapos nemzetközi sajtótájékoztatón. Az informatív, szántóföldi bemutatókkal tarkított németországi rendezvényen az Agrofórum is ott lehetett a Kverneland Group Hungária Kft. meghívása révén.
Itt munka közben is láthattuk az új generációs Rotago F forgóboronát, amely olyan egyedi tulajdonságokkal bír, mint például a menet közbeni simító- és munkamélység-állítás. Az alap elektronikával felszerelt, vagy ISOBUS változatú, 4 és 6 méter munkaszélességű forgóborona a magágyelőkészítés hatékony eszköze.
Miért is fontos a menet közbeni változtatható munkamélység? A gazdálkodók maguk tudják a legjobban, hogy a talajaik hol igényelnek több vagy kevesebb intenzív talajelőkészítést. Ez a Rotago F esetében immár egy gombnyomással meghatározható. Alapkivitel esetén a traktor hidraulikáján keresztül, az ISOBUS-kompatibilis változat esetén pedig a traktor saját terminálján vagy a Kverneland Tellus Pro/Tellus GO+ monitorán keresztül végezhető el mindez.
A munkamélységet mindig a lehetséges minimumértéken kell tartani, mivel egy centiméter „felesleges” munkamélységen történő munkavégzés hektáronként kb. 140 tonna talaj megmozgatását jelenti. A munkamélység csökkentése a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét is csökkenti.
A Rotago szabadalmaztatott tolt koncepciójának mélységállítása lehetővé teszi a munkamélység beállítását a traktorkabinból, a traktor 3. pontjának vagy a lezáró hengernek újbóli beállítása nélkül. A paralelogramma-karos függesztőszerkezet biztosítja, hogy a forgóborona mindig párhuzamos maradjon a talajjal. A forgóborona egység és a simító mélységállítása egymástól függetlenül megtörténhet.
A Rotago F használható önálló munkagépként vagy f-drill CB F csoroszlyasínnel és f-drill fronttartállyal vetéskombinációban, egymenetes műveleti rendszerként. A csoroszlyasín gyorsan fel- vagy lekapcsolható.
Hasznos újdonság a Kverneland TwinFill kombinált feltöltési program is az iXter B hátsó függesztett permetezővel kombinált iXtra fronttartályokhoz. Rendkívül felhasználóbarát, időtakarékos megoldás, amellyel elkerülhető a növényvédőszer nem megfelelő aránya a mellső vagy hátsó tartályban. Manapság a kezelő ugyanis kétféleképpen töltheti meg a mellső-hátsó permetező-kombinációt. Vagy két alkalommal a két tartályt külön-külön, vagy egyszerre, ám ebben az esetben a növényvédőszer hozzáadása után hosszabb keverési időre van szükség.
A növényvédő szer egyszerre történő hozzáadásakor eddig csak olyan mellső-hátsó kombinált megoldások voltak ismertek, amelyek a keveréket az első és a hátsó permetezőtartály között keringtetik, szivattyúval oda-vissza adagolva, hogy mindkét tartályban azonos koncentrációt érjenek el. A probléma itt az, hogy szinte lehetetlen megállapítani, mikor érjük el a keringgetéssel azt, hogy többé-kevésbé azonos koncentráció legyen a mellső és a hátsó tartályban.
A TwinFill automata feltöltőprogram azonban lehetővé teszi, hogy a kezelő egyszerre töltse fel a növényvédő szert mind az első, mind a hátsó tartályba, az ismeretlen keverési idő hátránya nélkül.
A szoftver gondoskodik arról, hogy a permetlé megosztásra kerüljön, és a megfelelő mennyiségben és azonos koncentrációban kerüljön a mellső és a hátsó tartályba. Miután mindkét tartályt a kívánt szintre töltöttük fel tiszta vízzel, mindkét tartályban azonos koncentráció érhető el.
A TwinFill rendszerrel azonnal elkezdhető a permetezési munka, mert a keverék mindkét tartályban tökéletesen lesz hígítva és felhasználásra készen áll a teljes permetezési munka alatt. A tiszta víz vagy permetlé sem megy veszendőbe, mert előre pontosan kiszámítható, hogy mennyi vízre vagy permetlére van szükség.
Az iXtra-iXter B kombináció továbbra is megtartja a multi tank felhasználás jellegzetességeit, amivel a mellső és a hátsó tartályban két különböző permetlé keveréket készíthetünk különböző alkalmazásokhoz, vagy tiszta vizes tartályként használva, későbbi bekeveréshez, vagy egy másik tartály keverék elkészítéséhez egy későbbi időpontban, egy másik helyen.
A Moldagrotechen az agrárszakma képviselői találkoznak, hogy bemutassák legújabb technológiáikat és eszközeiket. Idén a szakértői zsűri a Fendt MOMENTUM 16 precíziós vetőgépet Arany Kalász díjjal tüntette ki.
Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.
A szilvafa termései kukacosak, könnyeznek, és egymást fertőzve nagyon gyorsan megromlanak, megaszalódva lehullanak. Szakértelem hiányában van-e esély a károk elhárítására?
Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.