Gépinfo

Frontra szerelt tartály a hígtrágya-kijuttatáshoz? Okos megoldás!

Agrofórum Online

Ha fronttartályt is használunk a hígtrágya-kijuttatáshoz, az számtalan előnnyel szolgál, a kapacitásnövelés mellett például optimálisabb súlyelosztást is elérhetünk általa.

Gyakran felrótt hiányossága a magyar gazdáknak, hogy az állattenyésztés háttérbe szorításával nagyon kevés szerves trágyát használnak a növénytermesztésben. Pedig az istállótrágya (almos trágya) vagy a hígtrágya számtalan előnnyel rendelkezik a műtrágyákkal szemben.

Ezek felsorolásától ezúttal tekintsünk el, inkább koncentráljunk a szervestrágya-kijuttatás módozataira. Annál is inkább, mivel az Armor nevű francia cég a közelmúltban mutatta be a hígtrágya-kijuttatáshoz használható fronttartályát.

A hígtrágya általában olyan mennyiségben keletkezik a nagyobb állattartó telepeken, hogy az elhelyezése komoly fejtörést okoz a tenyésztőknek. Az egyik mód a termőföldre való kijuttatás, kielégítve (legalább részben) a növények tápanyagigényét.

Az Armor által piacra dobott fronttartálynak több előnye is van a hagyományos (hátsó) tartályokkal szemben. A legfontosabb talán az, hogy ezáltal optimálisabbá válik a súlyelosztás, nincs szükség pótsúlyokra, amelyek tovább fokozhatnák a káros talajtömörödést. Mindezt ráadásul a kapacitás növelése mellett érhetjük el, vagyis a kombináció nagyobb területteljesítményt eredményez.

Az Armor legnagyobb fronttartálya 3000 literes, de ennél kisebb térfogatúak is elérhetők. Természetesen egy szivattyú segítségével az anyag folyamatosan forgatható, keverhető a rendszerben, amivel megelőzhető a leülepedés.

Okos megoldás, hogy a fronttartály kamerával is kiegészíthető. Ennek a közúti vonulásnál van jelentősége, ugyanis a berendezés miatt hosszabb a gépkapcsolat eleje, ezáltal a kezelőnek elkél egy kis segítség a kereszteződésekben való biztonságos tájékozódáshoz, áthaladáshoz.

A hígtrágya-kijuttatáshoz használt fronttartály nem új találmány, amint az alábbi videóban is látható:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb innovációs díjat nyert az AMAZONE

2025. május 4. 13:10

Az AMAZONE 2025-ben sorozatban másodszor nyerte el a stern Innovációs Díjat, megerősítve vezető helyét a mezőgazdasági technológiában.

AXIÁL-NEXT márkanévvel erősítik a digitális átállást        

2025. május 2. 13:10

A magyar gépforgalmazó óriás vállalat egységes márkaként vezeti be digitalizációs megoldásait, AXIÁL-NEXT néven.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

2023. március 4. 10:49

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.

Palántaföld: gyakori hibák a kiválasztásnál és az előkészítésnél

2025. március 2. 05:40

A sikeres palántanevelés érdekében alapvető fontosságú a megfelelő palántaföld kiválasztása és előkészítése.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?