Gépinfo

Frontra szerelt tartály a hígtrágya-kijuttatáshoz? Okos megoldás!

Agrofórum Online

Ha fronttartályt is használunk a hígtrágya-kijuttatáshoz, az számtalan előnnyel szolgál, a kapacitásnövelés mellett például optimálisabb súlyelosztást is elérhetünk általa.

Gyakran felrótt hiányossága a magyar gazdáknak, hogy az állattenyésztés háttérbe szorításával nagyon kevés szerves trágyát használnak a növénytermesztésben. Pedig az istállótrágya (almos trágya) vagy a hígtrágya számtalan előnnyel rendelkezik a műtrágyákkal szemben.

Ezek felsorolásától ezúttal tekintsünk el, inkább koncentráljunk a szervestrágya-kijuttatás módozataira. Annál is inkább, mivel az Armor nevű francia cég a közelmúltban mutatta be a hígtrágya-kijuttatáshoz használható fronttartályát.

A hígtrágya általában olyan mennyiségben keletkezik a nagyobb állattartó telepeken, hogy az elhelyezése komoly fejtörést okoz a tenyésztőknek. Az egyik mód a termőföldre való kijuttatás, kielégítve (legalább részben) a növények tápanyagigényét.

Az Armor által piacra dobott fronttartálynak több előnye is van a hagyományos (hátsó) tartályokkal szemben. A legfontosabb talán az, hogy ezáltal optimálisabbá válik a súlyelosztás, nincs szükség pótsúlyokra, amelyek tovább fokozhatnák a káros talajtömörödést. Mindezt ráadásul a kapacitás növelése mellett érhetjük el, vagyis a kombináció nagyobb területteljesítményt eredményez.

Az Armor legnagyobb fronttartálya 3000 literes, de ennél kisebb térfogatúak is elérhetők. Természetesen egy szivattyú segítségével az anyag folyamatosan forgatható, keverhető a rendszerben, amivel megelőzhető a leülepedés.

Okos megoldás, hogy a fronttartály kamerával is kiegészíthető. Ennek a közúti vonulásnál van jelentősége, ugyanis a berendezés miatt hosszabb a gépkapcsolat eleje, ezáltal a kezelőnek elkél egy kis segítség a kereszteződésekben való biztonságos tájékozódáshoz, áthaladáshoz.

A hígtrágya-kijuttatáshoz használt fronttartály nem új találmány, amint az alábbi videóban is látható:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Pontpermetezés: a rengeteg előny mellett megmutatkoznak a hátrányok is

2024. szeptember 16. 16:10

Normál gyomnyomás esetén legfeljebb a táblák 25 százalékát kellett kezelni, így 80 százaléknyi herbicidmennyiséget sikerült megtakarítani.

Küzd a Pöttinger is, nincs jó évük a mezőgépgyártóknak

2024. szeptember 16. 13:10

A Pöttinger értékesítései 491 millió euróra estek. Ez nagyjából annyi, mint két évvel ezelőtt (akkor 506 millió volt), viszont jelentős csökkenésnek számít a tavalyi 641 milliós forgalomhoz képest.

Guruló áramfejlesztővé változtatható a Toyota Land Cruiser 300-as

2024. szeptember 13. 13:40

Eddig áramforrásként nem volt használható a Toyota legendás típusa, mostantól azonban az alapjárat-emelővel négykerekű generátorként is működhet.

45 éve rozsdamentesen: Massey Ferguson 135

2024. szeptember 12. 16:10

A traktor eddig 14 ezer üzemórát dolgozott, de a kuplungja is eredeti még, jól összerakott, kiforrott konstrukcióról van tehát szó.

Szén-dioxid-trágyázás

2020. április 3. 04:36

Üvegházakban, fóliasátrakban – abból adódóan, hogy megnövekszik az asszimiláció következtében az oxigéntartalom – szükség lehet a szén-dioxid mesterséges pótlására.

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

Milyen tápanyaghiánya van a növényeimnek?

2022. február 16. 07:40

Hogyan ismerem fel, milyen tünetekről, ha növényemnek, elsősorban virágaimnak hiányzik valamilyen tápanyag eleme?

Optimális tápanyagellátás – MAGAS HOZAM

2021. április 14. 10:32

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.