Gépinfo

Hogyan változtatják meg a mesterséges intelligenciával működő drónok az agrár-technológiai helyzetet Indiában?

Agrofórum Online

A mesterséges intelligencia és a számítógépes oktatási technológiák alkalmazása a mezőgazdaságban az elkövetkező évtizedekben megváltoztathatja az éhezés elleni küzdelmet és javíthatja a mezőgazdasági protokollokat.

Mivel a világ népessége továbbra is évi 1,05 százalékkal növekszik, az élelmezési célú növények iránti globális kereslet is exponenciálisan nő. Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint a világ népessége 2050-re várhatóan 9,8 milliárdra nő. Következésképpen a növénytermesztés 60-100 százalékos növekedést igényel majd ahhoz, hogy a bolygó minden lakója megfelelő módon táplálékhoz jusson, ami óriási kihívások elé állítja a mezőgazdaságot. A jelenlegi előrejelzések szerint a világot a Malthus-féle válság veszélye fenyegeti, vagyis az az állapot, amikor a népességnövekedés meghaladja az élelmiszer-ellátás növekedését, ami nagymértékű éhínséghez vezet.

A termőföldek hiánya továbbra is óriási gondot jelent. Az urbanizáció okozta, a mindennapi mezőgazdasági tevékenységek elvégzéséhez szükséges emberi erőforrások hiánya az, amivel azonnal foglalkozni kell. Ma már egyre több termelőnek kell szembenéznie azzal a nehézséggel, hogy több hektárnyi földet kell felügyelnie és kezelnie. A jobb gazdálkodás és a termelékenység növelése érdekében pedig az olyan újonnan megjelenő technológiák felé fordulnak, mint az AI, az IoT és a drónok.

Az összes technológia integrálásával, a mesterséges intelligenciával együtt ma már képesek vagyunk megválaszolni a mezőgazdaság számos olyan ősrégi kérdését, mint a következők:

  • Melyik növénykultúrákra összpontosítsunk?
  • Melyik növényeket támadják meg kevésbé a gyomok?
  • Mely növényeket befolyásolhatja az időjárás?
  • Mennyire lenne jövedelmező a termelő számára, ha a gazdaságát több zónára osztaná a különböző tevékenységek, például baromfi, állattenyésztés, kertészet stb. számára?
  • A mesterséges intelligenciát továbbá arra is fel lehetne használni, hogy a fiatalokat arra ösztönözzük, hogy vidékre menjenek, és saját maguk szerezzenek tapasztalatot a mezőgazdasági tevékenységekről.

AI-alapú IoT és drónok: Egységes megoldás a tehermentes gazdálkodásra?

Ma már bebizonyosodott, hogy az AI-technológiák, például a számítógépes ismeretek és a gépi megfigyelés, valamint az IoT és a drónok kombinációja segíthet a gazdáknak a termelés növelésében és a termények gyorsabb előállításában. A drónokkal kombinálva a számítógépes látás technológiája számos olyan nélkülözhetetlen adatot szolgáltathat, amelyek segíthetnek a gazdáknak megtalálni a betakarítás optimálisabb időpontját, valamint zökkenőmentessé tehetik az öntözési folyamatokat.

Ezek a drónok ugyanezzel a technológiával a korai fertőzéseket is felismerhetik, és a problémának megfelelő növényvédő szereket is meghatározhatják. A teljes földterületet is képesek átvizsgálni a fertőzöttség szempontjából, és csak a fertőzött területekre permetezni a növényvédő szereket, így segítve a terméshozam növelését és minimalizálva a növényvédő szerek kézi kalibrálásával járó többletköltségeket.

Továbbá, mivel ezek a drónok olyan magasan vagy alacsonyan tudnak körözni, amennyire csak szükséges, segíthetnek a gazdáknak azonosítani az emberi szem által figyelmen kívül hagyott problémákat, és olyan alapvető adatokat szolgáltatnak, mint például:

A növényeken található különleges mintázatok feltárása, amelyek katalizátorként szolgálhatnak a kártevők fertőzésére, valamint a színváltozásokra és az öntözőrendszer szivárgásaira.

Földrajzi és talajösszetételi adatok 3d-térképezéssel, amelyek segíthetnek a gazdáknak a legjobb hely kiválasztásában a magok elvetéséhez.

Alkalmazási területek

Mivel számos startup és vállalkozás kezd a mesterséges intelligenciára és a drónokra támaszkodni a mezőgazdasági termelés fellendítése érdekében, létfontosságú elemezni a mezőgazdasági ágazat előtt álló kihívásokat, és azt, hogy ezek az új generációs eszközök hogyan válnak átalakító erejűvé.

Fasal: Ez egy éghajlati intelligenciával rendelkező, precíziós AI-alapú mezőgazdasági platform, amely az IoT-t és az adattudományt használja építőelemként, hogy pontos időben tényszerű információkat nyújtson a gazdáknak. A Fasal segít valós idejű adatokat szolgáltatni a terményekről és az időjárásról, a kártevők és betegségek kezeléséről, az öntözéskezelésről stb. a földterületek adatainak rögzítésével és feltöltésével a Fasal felhőalapú platformjára, majd az adatokat elemzi és megjeleníti az alkalmazásban, hogy a gazdáknak elemzést adjon a termények egészségi állapotáról az adatvezérelt döntések és stratégia érdekében. A mezőgazdasági adatokat a Fasal előrejelző motorja tovább használja, hogy megjósolja a növény ideális növekedési feltételeinek és egyéb erőforrás-szükségleteinek, például az öntözés, a műtrágyák és a növényvédő szerek stb. jó forgatókönyvét. A Fasal segítségével a gazdák 50%-kal tudták csökkenteni a növénytermesztés betegségekkel kapcsolatos kezelési és öntözési költségeit.

Werobotika: A Werobotics (az India flying labs egyik részlege) a Dahanu-Palghar régióban (Maharashtra) található törzsi faluban élő gazdákat oktatta a fejlett és megvalósítható drón-alapú technológiák használatára földjeiken és gyümölcsöseiken az adatok távérzékeléséhez. Az ottani gazdák eddig már elsajátították a vetésforgó, a haltenyésztés, a biogazdálkodás, a biohulladék-kezelés és a bioalapú növényvédelem ismereteit a drónok segítségével.

Garuda Aerospace: A Garuda Aerospace egy dróngyártó start-up vállalkozás, amely megoldásokon alapuló szolgáltatásokat nyújt több állami hivatalnak, például az erdészeti hivatalnak, a rendőrségnek, a villamosenergia- és a mezőgazdasági hivatalnak is. A Garuda Aerospace a drónjait a mezőgazdaság terén a növényvédő szerek permetezésére használja, hogy segítse a gazdákat a termények hatékonyságának és termelékenységének javításában. Jelenleg a Garuda csapata Tamil Nadu állam kormányával együttműködve, drónok segítségével nyújt higiéniai és felügyeleti szolgáltatásokat a Covid–19 elleni küzdelemben.

Annak ellenére, hogy az indiai agrárgazdasági ágazatban akadnak kihívások, mint például a mezőgazdasági adatok hiánya, az agrártechnológiai politika és keretrendszerek hiánya és így tovább, ezek a startupok kihasználhatják a technológiát a kiskereskedelem, a B2B, a B2C és más digitális agrárgazdasági csatornák piacán. Az indiai mezőgazdaság inputokkal kapcsolatos kihívásait is megoldhatják azáltal, hogy megfelelő információkat, technológiákat és hatékonyságot biztosítanak a gazdáknak mind a betakarítás előtti, mind a betakarítás utáni forgatókönyvek tekintetében.

Buktatók

A fent bemutatott felhasználási esetek alapján könnyen megállapíthatjuk, hogy a gazdák számára rengeteg lehetőség kínálkozik arra, hogy a legtöbbet hozzák ki ezekből a feltörekvő technológiákból, és hogy mozgásba hozzák az új gazdálkodási terveiket. Sok hagyományos termelő számára azonban a technikai ismeretek ilyen mértékű elsajátítása meglehetősen zavarba ejtőnek tűnhet. A harmadik fél szolgáltatásának felbérlése megoldást jelenthet, de a gazdák részéről a harmadik fél által biztosított erőforrás igénybevétele még több kiadást jelent – ez az elképzelés még kevésbé teszi vonzóvá a mezőgazdasági dróntechnológiát. Ezért létfontosságú lenne, hogy alapszintű ismereteket adjanak át nekik vagy családtagjaiknak e technológia kezelésével kapcsolatban. Való igaz, hogy ez a terület a nőknek is segíthetne, ha elegendő képzést kapnának, hogy ez a terület nőorientáltabbá váljon, és elősegítse a szakképzettebb munkaerő-ágazatokban való részvételüket.

Következtetés

A mezőgazdasági rendszer hiányosságai ellenére a drónok megjelenése más mesterséges intelligencia technológiákkal együttműködve segíthet a gazdáknak több élelmiszert előállítani, és az adatvezérelt folyamatok segítségével hatékonyan javíthatják a növénytermesztés teljes ciklusát. Bár ezeket a technológiákat az agrárvilágnak globális szinten még el kell fogadnia, ennél sokkal fontosabb, hogy ezek a technológiák már most is úton vannak afelé, hogy megváltoztassák a növénytermesztés mikéntjét, és megoldást nyújtsanak emberek milliárdjainak élelmezésére. A mesterséges intelligencia mezőgazdaságra gyakorolt hatásával érdekes lenne látni, hogy ez az iparág hamarosan hogyan fog fejlődni, és hogy a gazdák hogyan fogják ezeket a technológiákat alkalmazni a hatékonyabb gazdálkodás érdekében.

Forrás: https://indiaai.gov.in/article/how-ai-powered-drones-are-changing-the-agritech-landscape-in-india

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Kihirdették az “Év Traktora 2022” verseny győzteseit

2021. október 25. 07:36

A régi, jól ismert márkák mellett akadtak teljesen új indulók is, ez pedig arra utal, hogy a gyártók presztízskérdést csinálnak az indulásból, és természetesen a győzelemből.

Önvezető és dróntechnológia járult hozzá az agrárium fejlődéséhez az egyetemi projektben

2024. július 7. 16:10

A gyümölcstermesztésben felmerülő veszélyek – például a fagykár és a jégverés – mérséklésére is sikeres megoldások születtek.

Jöhet a drónos permetezés! - Indulnak az első tanfolyamok

2023. február 12. 09:38

Nemcsak a növényvédelemben alkalmazhatók sikerrel a drónok, hanem a mezőgazdaság más területein is úttörő szerepük lesz, például a monitorozásban.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.