22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Gépinfo

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

Agrofórum Online

2025. november 9-15. között rendezik meg a hannoveri Agritechnica világkiállítást. Idén a fenntarthatóság, a hatékonyság és a digitalizáció állnak a középpontban – különös tekintettel az integrált növénytermesztésre, amely újra egyre nagyobb figyelmet kap a gyakorlatban.

Az integrált növénytermesztés (IP) már több mint négy évtizede a fenntartható szántóföldi gazdálkodás szimbóluma. Célja az egészséges, ellenálló állományok kialakítása, a kémiai növényvédelem pedig csak utolsó eszközként jön számításba. A döntéshozatalt a kárküszöb elve és a megelőző, lehetőség szerint nem kémiai megoldások vezérlik.

A modern inputanyagok és termesztéstechnológiai megoldások egy ideig háttérbe szorították ezt a szemléletet, azonban a hatóanyagok kivonása, a rezisztenciák terjedése, valamint az éghajlatváltozás hatásai újra előtérbe helyezték.

A fajtaválasztás és vetésforgó szerepe

A klímaváltozás és az egyre gyakoribb rezisztencia-problémák hatékony válaszokat igényelnek, amelyek egyik kulcsa a nemesítés. A betegségekkel és stresszhatásokkal szemben ellenálló fajták segíthetnek stabil hozamok elérésében.

Szintén meghatározó szerepe van a vetésforgó bővítésének, amely csökkentheti a kórokozók és gyomok nyomását. Az egyoldalú termesztés és korai vetés elősegítheti a problémák kialakulását – ezek ellen a változatos termesztés nyújthat megoldást.

Gyomszabályozás: a vetéstől kezdve

A gyomszabályozás már a vetés előtt elkezdődik. A késleltetett vetés, a sekély talajművelés, a sekély vetés utáni boronálás, valamint a köztes növények használata mind segítenek a gyomok visszaszorításában. Versenyképes fajták választásával (pl. nagy levéltömeg, zárt lombkorona) csökkenthető a talajfelszínre jutó fény, így kevesebb gyom csírázik. A sűrűbb sortáv, nagyobb vetőmagnorma vagy az alávetés további lehetőségek.

Mechanikai gyomirtás: új lendület, modern technikával

A mechanikai gyomirtás egyre nagyobb teret nyer a konvencionális gazdálkodásban is. A hatóanyagok kivonása és a rezisztenciák miatt a fizikai módszerek újra előtérbe kerülnek. Különösen nagy potenciál rejlik a kamera- és szenzoralapú kapálási technológiákban, amelyek soron belül és sorok között is precízen alkalmazhatók. Az intelligens vezérlés (pl. mesterséges intelligenciával) a hatékonyságot is növeli.

Ujjas kapák mechanikus gyomirtáshoz az Agritechnica kiállításon
Ujjas kapák mechanikus gyomirtáshoz az Agritechnica kiállításon (Forrás: https://www.agritechnica.com)

Ugyanakkor kihívások is akadnak: nedves időjárás, a talajtömörödés vagy erózió veszélye, valamint a szaktudás hiánya korlátozhatják a hatékonyságot. Bizonyos gyomnövényeknél pedig ezek az eljárások sem hoznak kielégítő eredményt.

Precíziós növényvédelem és tápanyag-utánpótlás

A kémiai növényvédelem az IP rendszerekben továbbra is fontos szerepet kap – de célzottabban, kisebb dózisban, hatékonyabban. A modern szórástechnika lehetővé teszi a szerek pontos kijuttatását, jelentős megtakarítás mellett.

A kémiai növényvédelemnek is jelentős szerepe van az integrált növénytermesztésben
A kémiai növényvédelemnek is jelentős szerepe van az integrált növénytermesztésben (Forrás: Swen Pförtner, Agritechnica)

Hasonló fejlődés figyelhető meg a műtrágyázás terén is. Különösen a nitrogén-hasznosítás javítása, a víztestek védelme és a költségcsökkentés ösztönzi az innovációt. A szenzoros vezérlés, automatikus szakaszolás, ívkiosztás vagy pneumatikus szórók mind hozzájárulnak a kijuttatás pontosságához.

Következtetés: vissza az alapelvekhez, új eszközökkel

Az integrált növénytermesztés újra központi szerepet kaphat a jövő mezőgazdaságában – de a hangsúly most már a modern technológiák integrálásán van. Az Agritechnica 2025 lehetőséget ad a szakmai közönség számára, hogy megismerje a legújabb fejlesztéseket, technikai megoldásokat és gyakorlati tapasztalatokat a fenntarthatóbb szántóföldi növénytermesztés szolgálatában.

(Forrás: Integrierter Pflanzenbau: Zukunft mit smarten Technologien auf der Agritechnica 2025 | Pressedienst DLG e.V.)

(Kiemelt kép forrása: https://www.agritechnica.com)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Fendt MOMENTUM: díjazták a vetőgépet a Moldagrotechen

2025. március 25. 11:10

A Moldagrotechen az agrárszakma képviselői találkoznak, hogy bemutassák legújabb technológiáikat és eszközeiket. Idén a szakértői zsűri a Fendt MOMENTUM 16 precíziós vetőgépet Arany Kalász díjjal tüntette ki.

Villámgyorsan emelnek a frissített Farmlift teleszkópos rakodógépek

2023. szeptember 18. 13:10

Októbertől válnak elérhetővé a Case IH felfrissített Farmlift teleszkópos rakodógépei, amelyek még gyorsabb és hatékonyabb munkavégzésre képesek.

Pöttinger az Agritechnicán

2019. november 25. 10:17

A cég fűkaszáit a jó talajkövetés, vágási minőség, alacsony vesztesség, egyszerű kezelhetőség és a precíziós munka jellemzi.

110 lóerős traktorral jelentkezett a Solis, de készül a 180 lóerős fenevad is

2024. január 4. 09:10

Évente 15 ezer traktort értékesít az indiai Solis Európában, és az évtized végére megháromszoroznák ezt a mennyiséget. Tervben van egy 180 LE-s „fenevad” piacra dobása is.

Case IH újdonságok az Agritechnicán

2019. december 10. 09:36

A Case IH új fejlesztéseinek széles skáláját (traktor, kombájn, bálázó) mutatta be a kiállításon, ahol az új LB436 HD bálázó a “Szalma és takarmány” kategóriában, míg a DataConnect az “Elektronika” kategóriában nyerte el az “Az év gépe 2020” díjat.