Svéd fejlesztés a felszedőrotorral összekapcsolt kultivátor, amely a tesztek szerint 98 százalékos hatékonysággal irtja ki a gyomokat.
A fenntartható gazdálkodást tűzte zászlajára a svéd Lyckegård cég, amely talajkímélő, mégis hatékony munkagépeket készít a (bio)gazdálkodóknak. Régóta együttműködnek mezőgazdasági egyetemekkel és különféle kutatócsoportokkal, hogy termékeik működőképességéről a gyakorlatban is meggyőződhessenek.
A hannoveri Agritechnica kiállításra (november 12–18.) elvitték a Kvickfinn nevű munkagépüket is, amely kissé szokatlan felépítésű kultivátornak nevezhető. Nem az elöl lévő lúdtalpkapa-szekció a furcsa benne, hanem a gép hátulján lévő henger, amely szabályosan „kiköpködi” magából a gép által felszaggatott talajdarabokat.
A svéd gyártó szerint a Kvickfinn tökéletesen alkalmas az évelő gyomok ellen, bár a henger (vagy inkább felszedőrotor) talán túl agresszíven mozgatja meg a felső földréteget. Egészen fölfelé hajítja, jóval a munkagép mögé, ami a Lyckegård szerint azért hatásos, mert ezáltal a gyomok teljesen elszakadnak a talajtól, messzire kerülnek a víz- és tápanyagellátó közegtől, így biztosan elpusztulnak.
Ugaron a tesztek szerint 98 százalékos hatékonysággal működik a felszedőrotorral kombinált kultivátor. Finnország tették próbára, mégpedig olyan földekben, ahol elsősorban a tarackbúza és a különféle bogáncsok okoznak gondokat a termesztőknek.
A kezelést, mechanikai gyomirtást követő évben a gyártó magasabb gabonatermésről adhatott hírt, lényegében csak annak köszönhetően, hogy a Kvickfinn eltüntette a gyomokat a kísérleti tábláról. Május-június folyamán aztán egy másik területen három alkalommal is bevetették a gépet, hogy utána zöldtrágyát vessenek – ismét csak gyommentesen.
A kultivátor 2,15–6,2 méteres munkaszélességekben érhető el, Rotor, Bio, illetve Premium változatokban. A tömeg 1240–4700 kg között alakulhat, felszereltségtől függően, és a legnagyobb változat húzásához akár már egy 300 LE-s traktor is elkél. A rotorujjak alapból 16 mm vastagságúak, de létezik erősített (HD) kivitel is.
(Fotó: Lyckegård)