Aszályos nyarak és a növényvédő szerek használatának korlátozása mellett egyre fontosabbá válik a talaj sekély művelése. Az első tarlóhántás kulcsszerepet játszik a gyomok és árvakelésű növények megindításában, valamint a szerves maradványok aprításában a gyorsabb lebomlás érdekében. Erre a kihívásra ad választ az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, amely rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz és kiemelkedő teljesítménnyel dolgozik.
A talajművelés ma már a szántóföldi gazdálkodás egyik központi eleme. Minél szárazabbak a nyarak és minél szigorúbb korlátozások vonatkoznak a gyomirtásra, annál fontosabbá válik a megfelelő tarlókezelés.
Az első tarlóhántás különösen kritikus. Célja az optimális magágy megteremtése a learatott kultúra után visszamaradt magok (árvakelésű gabona) és gyommagvak számára, hogy azok mielőbb kicsírázzanak.
A sekély (mindössze néhány centiméteres) művelés biztosítja, hogy a magok a talajfelszín közelében maradjanak, így ne kerülhessenek túl mélyre. Ha túl mélyre forgatnánk ezeket a magvakat, magnyugalmi állapotba kerülnének, és később, kiszámíthatatlanul csíráznának.
Az azonnali csírázás viszont lehetővé teszi, hogy az időközben kikelő gyomokat és árvakelésű növényeket egy második művelettel mechanikusan elpusztítsuk, még a következő kultúra vetése előtt.
Ez a megközelítés különösen fontos az olyan problémás gyomok esetében, mint az árvakelésű repce, a parlagi ecsetpázsit vagy a széltippan. Ezeknél elengedhetetlen, hogy már az első tarlómunkával megfelelő feltételeket teremtsünk a tömeges kelésükhöz és későbbi leküzdésükhöz.

Szerves maradványok aprítása a talajhigiéniáért
A tarlón visszamaradó szár- és egyéb szerves maradványok hatékony kezelése nem csak a gyomok miatt lényeges, hanem a talaj egészségügyi állapotát (talajhigiéniát) is befolyásolja.
A jó aprítás és gyors lebomlás csökkenti a kórokozó gombák és kártevők áttelelését és felszaporodását a talajban. Emellett a növényi maradványokban lekötött tápanyagok is hamarabb felvehetővé válnak a következő növény számára.
Éppen ezért már az első művelés során gondoskodni kell a szármaradványok megfelelő felaprításáról és talajba dolgozásáról.
Fontos szempont továbbá a vízmegőrzés. Ahogy egyre gyakoribbak az aszályos időszakok, úgy válik kritikus kérdéssé a talajnedvesség megóvása. A sekélyen végzett tarlóhántás minimalizálja a talaj bolygatását, így mérsékli a párolgási veszteségeket.
Csak annyira mélyen szabad megmunkálni az első menetben a talajt, amennyire feltétlenül szükséges, hogy a nedvesség a talajban maradjon a következő kultúra számára.
Felépítés és szerszámkombinációk
A különlegesen sekély művelés iránt mutatkozó igényre válaszul fejlesztette ki az Amazone a TopCut 12000-2T kombinált aprítóhengert. Ez a nagyteljesítményű eszköz 12,1 méteres munkaszélességgel rendelkezik, és három egymást követő talajművelő szerszámsorból, valamint egy negyedik utóművelő egységből áll.
A gép felépítése moduláris. A különböző sorok többféle szerszámmal szerelhetők fel az üzemi igényeknek és a művelési célnak megfelelően.
Az alábbi konfigurációs elemek választhatók a TopCut 12000-2T esetében:
- Első sor (előművelés): opcionális késhenger a szármaradványok előaprításához.
- Második és harmadik sor (főművelés): két sor késhenger vagy Minimum TillDisc hullámos tárcsák (akár vegyesen is, egy sorban késhenger, a másikban tárcsa). Ezáltal lehetséges a dupla késhengeres, a késhenger+tárcsa kombinációjú, vagy a dupla tárcsás kialakítás is.
- Negyedik sor (utóművelés): nehéz, háromsoros pálcás szalmaborona vagy tömörítőhenger. Utóbbi lehet például 600 mm átmérőjű DW tárcsás henger (fém tárcsagyűrűkkel) vagy KWM 600 mátrix profilos gumigyűrűs henger a felszíni rögök törésére és visszatömörítésére.
Ez a sokoldalú felépítés rendkívüli rugalmasságot ad a gépnek. A TopCut 12000-2T a szerszámkombinációk szabad megválasztásának köszönhetően szinte bármilyen növényi kultúra tarlóján és talajállapot mellett bevethető. Jól illeszthető különféle művelési rendszerekbe is a hagyományos szántást követő magágykészítéstől kezdve a mulcsvetésen át egészen a direktvetésig.
Alkalmazkodás különféle kultúrákhoz
A TopCut 12000-2T munkagép egyik fő erénye, hogy különböző növénymaradványok esetén is hatékonyan használható a megfelelő eszközkombináció kiválasztásával.
Hosszú szárú, erős maradványok – mint például repceszár, napraforgószár vagy a nagy tömegű köztes növényállomány – esetében ideális választás a dupla késhengeres konfiguráció. A két sorban elhelyezett késhengerek nagy kerületi sebességgel forognak. Így intenzíven felaprítják és rostokra szaggatják a szárakat, ami jelentősen felgyorsítja a szerves anyag rothadását.
Mindezt úgy, hogy közben a talajt csak 0-2 cm mélyen művelik meg. De így is megfelelően finom talajszerkezetet alakítanak ki a felszínen az optimális csírázáshoz. Ez a látszólagos magágy a már említett módon elősegíti a gyommagvak és árvakelésű gabona gyors kelését még sekély művelés mellett is.
Dőlt, nehezen aprítható szárú növényállományban – például megdőlt gabonatábla vagy kukoricatarló esetén – a leghatékonyabb a késhenger és a hullámos tárcsa keresztmetszésű kombinációja.
Ilyenkor az egyik sorban dolgozó késhenger keresztirányban vágja fel a szárakat, míg a mögötte haladó Minimum TillDisc tárcsa hosszanti irányban aprítja tovább azokat. Ez a kétirányú vágáshatás garantálja, hogy a makacs szármaradványok is teljes hosszban szétaprítódjanak. Alternatív megoldásként két sor tárcsa is felszerelhető főművelő eszközként.
A dupla Minimum TillDisc konfiguráció kis (legfeljebb ~3 cm) munkamélységben képes behatolni a talajba anélkül, hogy azt teljes keresztmetszetben átkeverné. Ennek különösen kora tavasszal van előnye. A sekély tárcsasor kismértékben megnyitja a talajfelszínt. Javítva a talaj levegőzését és felmelegedését, ami elősegíti a korai magágy megfelelő kondícióit.
Ez a megoldás például direktvetésű tavaszi vetésű gabonák vagy cukorrépa előtt lehet hasznos. Amikor nincs mély talajbolygatás, de a talaj felső rétegét „felébresztjük” a vetéshez.
A TopCut opcionális első késhengerével tovább fokozható bármely konfiguráció aprító teljesítménye. Hiszen a gép így már három (elő + fő) késhenger sorral dolgozhat a maximális aprítás érdekében.
A választható nehéz szalmaborona pedig a fő művelőeszközök mögött gondoskodik a szármaradványok egyenletes eloszlatásáról. A háromsoros pálcás borona intenzíven átfésüli a talajfelszínt. Kirázza a gabonaszemeket a szalmából, a hüvelyesek magjait a hüvelyekből, így segítve elő ezek csírázását a felszínen.
Emellett tovább porhanyítja és elegyengeti a talajt, ami megint csak a gyomkelést segíti. A borona agresszivitása menet közben, a traktorfülkéből hidraulikusan állítható, így igazítható az adott körülményekhez.
Ráadásul elérhető HD (Heavy Duty) kivitelben, keményfém kopóélekkel, ami a szerszám élettartamát többszörösére növeli még abrazív talajviszonyok között is.
Más körülmények között – például ha kevesebb szármaradvány maradt, vagy kiemelten fontos a nedvesség megőrzése – a szalmaborona helyett tömörítőhenger szerelhető a gépre. A tömörítőhenger optimális visszatömörítést végez, visszapréseli a talajt. Ezzel lezárja a felszínt és jelentősen csökkenti a további párologtatást.
Az Amazone által kínált 600 mm átmérőjű DW tárcsás henger éles acélgyűrűi ráadásul munka közben tovább darabolják a tarlómaradványokat (például kukoricaszárat vagy a zöldtrágyának vetett köztes növényeket), tovább gyorsítva a bomlásukat.
Alternatívaként választható a KWM 600 gumigyűrűs henger is, amely a rögök hatékony összetörésével kiváló magágyat készít a vetéshez, illetve látszólagos (ál-) magágy kialakítására is alkalmas. Ez utóbbi technológia lényege, hogy a felszínt úgy készítjük elő, mintha vetnénk. Hatására a még jelen lévő gyommagvak (például a már említett ecsetpázsit vagy széltippan) azonnal kicsíráznak a vetés előtt.
Ezeket a kikelő gyomokat aztán a TopCut egy második, sekély menetben könnyen megsemmisíti. Így a tényleges vetés idejére gyommentesebb, tisztább talajt kapunk.

Teljesítmény és gazdaságosság
Az AMAZONE TopCut 12000-2T méreteihez és sokoldalúságához kiemelkedő munkateljesítmény társul. Széles, 12,1 méteres munkaszélessége és akár 20 km/h munkasebessége lehetővé teszi a rendkívül nagy területteljesítményt: egy nap alatt hatalmas területet képes megmunkálni a gép. Mindezt meglepően csekély üzemanyag-felhasználás mellett teszi – átlagosan mindössze kb. 2,5 liter gázolaj elegendő egy hektár tarló feldolgozásához.
Ez a kombináció (széles munkagép, nagy sebesség és alacsony fogyasztás) rendkívül gazdaságos üzemeltetést eredményez, hiszen egységnyi területre vetítve jelentősen csökkenti a művelés költségét és idejét más eljárásokhoz képest.
A TopCut 12000-2T nemcsak hatékony, hanem hosszú távon is megbízható munkatárs, köszönhetően a strapabíró kivitelének és a kopásálló alkatrészeinek. A késhenger különleges, megfordítható késekkel van felszerelve, amelyek élezett élüket két irányban is használni tudják.
Ez praktikusan megduplázza a kések élettartamát, mielőtt cserélni kellene őket. Ennek köszönhetően a gép üzemeltetője nemcsak kevesebbszer kényszerül a karbantartás miatti leállásra, hanem a kopóalkatrész-költségek is minimálisra csökkennek.
Összességében tehát a TopCut nagy terhelés mellett is hosszú élettartamú, így a befektetés gyorsan megtérül a magas teljesítmény és az alacsony fenntartási költségek együttesének köszönhetően.
Az AMAZONE TopCut 12000-2T munkáját működés közben is megtekintheti a cikkhez mellékelt videóban, amelyen keresztül élőben is nyomon követhető a gép lenyűgöző hatékonysága.

Az ábrák, a tartalom és a műszaki adatok csak tájékoztató jellegűek, és felszereltségtől függően eltérhetnek. Az országonkénti közúti közlekedési előírások (KRESZ) érvényes rendelkezéseit be kell tartani, emiatt előfordulhat, hogy külön engedélyeztetés szükséges. Ellenőrizni kell a traktorok megengedett tengelyterhelését és össztömegét. A felsorolt kombinációs lehetőségek nem minden gyártmányú traktor esetében valósíthatók meg.
Képek: Amazonen-Werke Kft.