Akadnak olyan gazdák, akiket gépvásárláskor a megspórolható összeg motivál, ezért a kockázatokat nem mérlegelve, elbagatellizálva ugranak bele egy adásvételbe. A külföldről, szürkeimportból származó gépeknél pedig számtalan buktató adódhat.
A gazdák egy része néhány százezer forint „megtakarítása” érdekében attól sem riad vissza, hogy külföldről, szinte ismeretlen kiskereskedőtől, esetleg szürkeimportból vásároljon magának traktort, kombájnt, munkagépet. Pedig nem érdemes kizárólag csak a vételárat nézni, és megkerülni a hivatalos importőröket, akik a gépek használati ideje alatt számtalan előnyös szolgáltatást kínálnak partnereiknek, vagyis a „spórolással” ezektől is könnyen eleshetünk.
Ilyen például a szakszerű szerviz, de gyártói háttértámogatás hiányában nem tudjuk érvényesíteni a jótállást (garanciát) és szavatosságot sem, ami elképesztő mértékben megemelheti a költségeinket.
Gyakran előfordul, hogy a vásárló elől a külföldi forgalmazó, a közvetítő elhallgatja a kiszemelt gép hibáit, hátrányait. Például azt, hogy az adott modellbe nem építhető be műholdas navigáció, esetleg a traktor vagy kombájn motorikusan már nem felel meg a legújabb környezetvédelmi és biztonsági előírásoknak, vagy egyszerűen csak nem a megbeszélt felszereltséggel érkezik meg a gép.
„Megkeresett minket egy gazdálkodó, aki szürkeimportőrtől, olcsóbban vásárolt meg egy Case IH Puma 200-as traktort. A gép specifikációja megfelelőnek tűnt a kiadott ajánlatban, csak a gyári pótsúlyok hiányoztak róla. A gazda úgy döntött, megveszi, itthon pótolja. Amit viszont nem tudott, és amire a szürkeimportőr sem figyelmeztette, hogy nyugaton sok erőgépet kizárólag szállítási feladatokra használnak. Ezért olyan volt az alvázkialakítása, hogy nincs felfogatási lehetőségük a pótsúlyoknak, ezáltal a traktor szántóföldi munkára használhatatlan volt, de ez csak a leszállítás után derült ki”
– idézett fel egy korábbi esetet Szollinger János, a Case IH gépek hivatalos magyarországi forgalmazója, az Agri CS Magyarország Kft. kereskedelmi igazgatója. A cég számtalanszor felszólalt már a szürkeimport, a megbízhatatlan viszonteladók és közvetítők ellen, akik nemcsak a gazdáknak, de a hivatalos importőröknek is sok kárt okoznak.
Milyen problémákba csúszhatnak bele a gazdák, ha nem megbízható helyről vásárolnak gépet? Íme:
- A külföldről vagy szürkeimportőrtől, közvetítőtől használtan vagy újonnan vásárolt gépekre gyakran nem vonatkoznak a magyar törvények. Az új gépekre ma törvényileg minimum 1 év jótállást (garanciát), majd az ezt követő 2 évben szavatosságot kell biztosítani.
- A licitoldalakon is szinte mindig ott van az „apróbetűs rész”, miszerint a fotón megtekintett állapotú géppel kapcsolatban később semmilyen követelése nem lehet a vásárlónak, vagyis panasznak helye nincs.
- A közvetítők nem állnak közvetlen kapcsolatban a gyártóval, ezáltal háttérszolgáltatást sem tudnak kínálni, és aligha rendelkeznek szakembergárdával a gép megfelelő karbantartásához és javításához. Nehézkes lehet az alkatrészbeszerzés, és cseregépet is ritkán tudnak biztosítani. Tavaly a Case IH-nak volt egy visszahívási kampánya egy fékszelep miatt, de a javítást a magyarországi hivatalos forgalmazó csak annál tudta elvégezni, aki tőle vásárolta a gépét.
- Hogyan lehet egy közvetítő beiktatásával olcsóbb egy gép? Csakis úgy, hogy felszereltségben eltér a többitől, vagy pedig – és ez a gyakoribb – a gép nem teljesen új, hanem bemutatókon nyüstölték, és ezáltal számtalan rejtett hibája is lehet.
Érdemes tudni, hogy külföldi beszerzés esetén a hivatalos magyarországi kereskedőnek nem kell átvállalnia a garanciát, bár a bajba jutottakon azért igyekeznek segíteni. Az alvázszám alapján meg lehet bizonyosodni a gép előéletéről, megtudható, hogy volt-e garanciális javítása, és a kötelező karbantartásokat elvégezték-e. Valószínűleg mindenki számára evidens, hogy ha egy gépnél nem végzik el az 50 üzemórás szervizt, azzal elveszti a garanciát, érdemes tehát óvatosnak lenni, és előzetesen tájékozódni.
Ha a gazda tisztában van a gép előéletével, akkor nyugodt szívvel vághat bele a beruházásba – ez a pályázatos gépvásárlásoknál különösen fontos. Ha viszont az alapvető információkat az eladó nem adja ki, az már eleve gyanakvásra adhat okot!
(Fotó: Case IH / Képünk csak illusztráció!)