A tavasz megérkezésének biztos jele a hagyományos gulyakihajtás modern változata, a Szentgyörgy napi traktorkiállás Gödöllőn. Az évek óta megszokott esemény 2018. április 26-án zajlott. Jelentőségének növelése érdekében egy aktuális témát feldolgozó tudományos konferenciát is szerveztek a vendéglátók, az idei program a „Szemestermények korszerű szárítási, tárolási, feldolgozási és mérési technológiái” témakör megtárgyalását tűzte célul.
A szépszámú látogató közönséget Dr. Gulyás Zoltán, a vendéglátó NAIK MGI intézetigazgatója és Dragovácz Nikoletta, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) koordinációs főigazgató helyettese üdvözölte. A konferenciát jelenlétével megtisztelte Dr. Feldman Zsolt, az FM helyettes államtitkára, aki megnyitójában hangsúlyozta a konferencia témájának fontosságát. A szárítás, tárolás minőségmegőrző, költséghatékony megvalósításának lehetőségét a kormányzat 38 milliárd forintos pályázattal támogatja, amelyet a kisméretű gazdaságok vehetnek igénybe.
A konferencia előadásait két blokkra bontották. Az elsőben a nedvességmérés módszereiről, műszereiről és a vetőmag-kezelésről hangoztak el előadások. Dr. Gillay Zoltán adjunktus (SZIE Élelmiszertudományi Kar) a kapacitív nedvességmérés tudományos hátteréről adott rövid tájékoztatást, ill. az amerikai kutatókkal együttműködésben kialakított UGMA (Unified Grain Moisture Algorithm) módszert ismertette.
A második előadás a szerbiai alapítású Metron Kft. tevékenységét és a Dickey John minőségvizsgáló műszereket mutatta be. A legújabb nedvességmérő műszerek (GAC 2500 INTL) már alkalmazzák az UGMA módszert.
A harmadik előadást Horváth Zoltán, a CHH Kft. ügyvezetője tartotta. „A vetőmag kikészítés, avagy magkezelés felsőfokon” című előadás, a Cimbria cég vetőmag kezelési és betárolási technológiáit és berendezéseit ismertette. A vetített képes előadás magában foglalta a tisztítási, osztályozási, csávázási és kondicionálási megoldásokat, sőt kitért az elektronikus szín szerinti osztályozásra is.
A szünet utáni előadások főleg a terményszárítás témakörével foglalkoztak. Farkas László, a Seed-Imex Kft. ügyvezető igazgatója a cég széleskörű tevékenységéből az alacsony hőmérsékletű terményszárítás fémsilókban történő megvalósításának alkalmazását szemléltette. A szárítás, nedvesítés, szellőztetés folyamatát alkalmazó módszert, a 22% alatti betáplálási nedvesség és 2-3 hónap időtartam jellemzi.
Bessenyei Kornél tanársegéd (SZIE Gépészmérnöki Kar) egy Delux DPSL 4530 típusú szemestermény-szárító berendezés üzemi vizsgálatának eredményeit ismertette. A kidolgozott vizsgálati módszer más szárítók esetén is sikeresen alkalmazható.
A kevésbé tehetős termelőknek
A következő előadás különlegesnek tekinthető, mivel Kertész András, a Patento Kft. alapítója és ügyvezetője azoknak a kevésbé tehetős termelőknek kíván segíteni, akik a régi szárítójukat nem képesek újra cserélni, de a megtermelt terményük értékeit meg kívánják őrizni. A még sok helyen megtalálható B1-15 szárítók felújítására és továbbfejlesztésére kidolgozott módszerük sikeresen alkalmazható. A cég tapasztalatait azonban nemcsak a felújításra, hanem új típusú szárító kifejlesztésére is felhasználta, amelyet az előadás során szintén bemutattak.
A technológiai előadások sorát a felvázolt megoldások megvalósítását segítő beruházástámogatási program ismertetése zárta le. Dr. Sebestyén Róbert, az MFB Zrt. vezető szakértője bemutatta az MFB Nemzeti Gépfinanszírozási Programját. A 80 milliárd Ft összegű teljes programból a Mezőgazdasági Gépgyártó- és Forgalmazó Finanszírozási Hitelprogram 30 milliárd Ft-tal részesül. A beruházást segítő támogatásból KKV-k juthatnak minimum 1 millió és maximum 3 milliárd Ft összegű hitelhez.
A konferencia programját lezáró büféebéd előtt bárki kipróbálhatta a matuzsálemi korú HSCS G35 traktort, amely az őszi behajtási programig az intézet főépülete előtt megtekinthető.