Az állattartásban használható robotja már van a francia Kuhn vállalatnak, így alighanem itt az ideje, hogy a növénytermesztőket is elkápráztassa egy autonóm (humán kezelő nélküli) géppel.
A francia Kuhn már egy hónappal ezelőtt beharangozta az önműködő gépe érkezését a hivatalos YouTube-csatornáján. Ahogy haladunk a hannoveri Agritechnica szakkiállítás felé (november 12–18.), úgy tudunk meg egyre többet a KARL nevet viselő robotról.
A gyártó már a nyáron bejelentette, hogy nagy dobásra készül a németországi rendezvényen, ám már akkor világossá tették, hogy az Agritechnicáig műszaki adatokat és fényképeket sem hoznak nyilvánosságra.
Ehhez nagyjából tartották is magukat eddig, ám a napokban végül néhány kedvcsináló fotó és egy pár másodperces videó mégis megjelent a sajtóban és a közösségi médiában. A lapok egy része pedig rögtön találgatásba kezdett az új termékkel kapcsolatban.
A Profi újság angol változata szerint a KARL névre hallgató autonóm (humán kezelő nélküli) gép a kipufogójából ítélve alighanem belső égésű motorral (is) fog rendelkezni. Holland szakújságírók pedig tudni vélik, hogy egy legalább 90 LE teljesítményű, 1,8 tonna hátsó emelési kapacitású masinát fog pár héten belül leleplezni a Kuhn.
Az egy pár gumihevederes járószerkezettel felszerelt, meglehetősen kompakt kialakítású robot elejére és hátuljára is lehet majd munkagépeket szerelni, vagyis egy menetben több munkafolyamat elvégzésére lesz képes.
A Kuhn az elmúlt 10 évben mintegy 400 millió eurót költött kutatás-fejlesztésre, és ennek nagyjából ötödét új gépekre és jövőbemutató technológiákra fordították. Az eddigi legdrágábbnak tartott projektjük is egy robot, az AURA nevet viselő gépet az állattartásban tudják majd használni.
Ez silómaró fejjel rendelkezik, de alkalmas takarmánymérésre és -keverésre is, így önállóan képes (nem kötött pályán mozogva) a takarmány előre meghatározott rendszer szerinti kiosztására. Hamarosan megtudjuk, hogy a KARL mire képes – feltehetőleg – a szántóföldi növénytermesztésben. A Kuhn egyelőre annyit tett nyilvánvalóvá, hogy nem egy hagyományos értelemben vett traktorról, hanem annál sokkal összetettebb masináról van szó.