Azt eláruljuk, hogy óriási számokról van szó: ebben az elképesztő tempóban fejlődő régióban csak 2022-ben 912 ezer traktort állítottak munkába, és 680 ezret 2023 első 9 hónapjában.
A megoldás logikus, de nem kézenfekvő: az indiai szubkontinensen járunk, ahol 200 millió hektárt tesz ki a mezőgazdasági hasznosítású terület, a népesség pedig folyamatosan növekszik, ami miatt a gépesítés nem állhat meg. A cél az, hogy megfelelővé váljon az élelmezésbiztonság, valamint diverzifikálják a termelést, hogy változatosabb és jövedelmezőbb termékeket tudjanak előállítani.
Gazdasági csoda zajlik a szemünk előtt
India 2023 elején átvette Kínától a világ legnépesebb országa megtisztelő (?) címet, mintegy másfél milliárd fővel, akik több mint 3,2 millió négyzetkilométeres területen élnek. A bruttó hazai termék (GDP) 2014 óta évi átlagosan 7%-kal nő – 25 év múlva túllépi az eurót használó országokét –, a munkanélküliség is 10% alá esett, az infláció 6,5%-ra.
Ugyan az éves GDP még így is 2500 dollár alatt van fejenként, de az ország hihetetlenül gyorsan erősödik, hála a 2014 óta miniszterelnök Narendra Modi fejlesztési stratégiájának.
Indiában, amelynek területe Európáénak közel harmada, még mindig a mezőgazdaságban dolgozik a lakosság 44%-a, bár ez az érték lassan csökken. A 200 millió hektáros termőterületből 140 millión vetettek is, és ennek több mint fele öntözött.
Főleg gabonafélékkel, azon belül is rizzsel (több mint 40 millió ha), olajos magvakkal (25 millió ha) foglalkoznak, valamint állattenyésztéssel (300 millió marha és 200 millió juh) és kisebb mértékben kertészettel (20 millió hektár).
A fejlődés alapja a gépesítés és a hozzáadott érték
Hiába a rengeteg dolgos kéz, a fejlődéshez mindenképpen gépesíteni kell. Így bőven volt helye a 2022-ben eladott 912 ezer traktornak – az egész Európai Unióban mindössze 200 ezer talált gazdára. És várható a további növekedés, mivel 2023 első 9 hónapjában 680 ezer került használatba, ami 6,4%-os növekedés az előző év hasonló időszakához képest, és nem lehetetlen, hogy az év végére meglesz az egymillió.
Az üzleti lehetőséget természetesen a legnagyobb mezőgazdasági cégek is meglátták ebben a hatalmas és hatalmas lehetőségeket rejtő országban, így mind az import, mind az export egyre élénkebb. Olyan szektorok gyors ütemű fejlődése várható, amelyek ma még kevésbé jelentősek, de nagy hozzáadott értéket tudnak előállítani, mint a korábban említett kertészet, valamint az organikus gazdálkodás, amihez a jövőben több száz ezer hektáros területet szeretnének átalakítani. Ezekben az ágazatokban szintén óriási szerepe lehet a gépesítésnek.
(Fotó: SinghJaspal/Pixabay)