A Väderstad standját felkeresve Kalmár Tibort, a cég ügyvezető igazgatóját az újdonságról kérdeztük.
A 33. AGROmash EXPO és az V. AgrárgépShow a vásárlói érdeklődéseken túl szakmai elismeréseket is hozott a Väderstad számára, ugyanis a Rapid 300 S hidraulikus adagolási rendszerű magágykészítő-vetőgépe Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíjban részesült, a Carrier L/XL nagyátmérőjű tárcsalapos rövidtárcsa pedig Nemzetközi Termékfejlesztési Prémium Oklevelet kapott. A tágas standot felkeresve azonban Kalmár Tibort, a cég ügyvezető igazgatóját ezen termékek mellett a többi újdonságról is kérdeztük.
– Ilyen évkezdés már nagyon régen volt a Väderstad életében – mutatott körbe a standon. – A kiállításra is nagyon sok újdonsággal érkeztünk, ugyanis október óta tart az előszezonunk, amelynek köszönhetően már több mint száz megrendelést kaptunk.
– A kiállított termékek között vannak különösen kiemeltek?
– Az újdonságokra fókuszálunk, főként a Carrier termékcsaládra. A Carrier L és XL a rövidtárcsák új nemzedéke, ami iránt nagy az érdeklődés. Régóta várja a piac, hogy a Carrier tárcsa lapátmérőjén változtassunk. Ezt a rövidtárcsa koncepciót ugyanis a Väderstad még 2000 elején hozta a piacra, mindenki más ezt követte később. A hagyományos koncepció – vagyis a púpostárcsa, kistárcsa átmérővel – a rövidtárcsákon belül is önálló kategóriát képvisel, a talajművelő hatása pedig páratlan. Újdonságot az jelent most, hogy megnöveltük a tárcsaátmérőt, mert a nagy tömegű szármaradványt hagyó kultúrák, elővetemények még mindig problémát jelentenek, főleg a nagy terméspotenciálú hibridek esetében. Ugyanis 12-14 tonnás termésátlagnál olyan mennyiségű szármaradvány marad a földeken, hogy azok eldolgozásához valóban szükséges a nagy tárcsaátmérő. Itt azonban lényeges hangsúlyozni, hogy a kímélő művelésnek az egyik letéteményese a púpos tárcsaforma, amin nem változtattunk.
– A termékcsalád L és XL tagjai mivel érdemelték ki a termékfejlesztési elismerést?
– A Carrier L és XL típusoknál újfajta gépépítés látható, egészen máshogy állítjuk a gépet szállítási- és munkahelyzetben, az új tárcsához pedig többféle opció választható, mint a hagyományos Carrierhez. Azt azonban fontos hangsúlyoznom, hogy a hagyományos Carrier ugyanúgy gyártásban marad, és elérhető a vásárlók számára.
– Az október óta tartó előszezon kapcsán mely talajművelő eszközöket tartották fontosnak megmutatni az idei Agrárgépshow közönségének?
– A vetőgépeknél a Rapid vetőgépcsaládon belül az új, 3-4 m-es Rapid vetőgépet mindenképp, amit az idei évtől hidraulikus hajtással forgalmazunk. Ez azért nagyon jelentős, mert ez a gép a precíziós gazdálkodásban gondolkodók számára egy egészen új technológiai lehetőséget nyit meg, mivel a magmennyiséget menet közben lehet változtatni, az adagolás pedig a táblavégi fordulóknál automatikusan leáll. Ezen felül GPS-kompatibilis, és a gépnek a leforgatása, kalibrálása sokkal egyszerűbb, mint a korábbi években volt. Magyarországon jelenleg ez a legnépszerűbb magágykészítő vetőgép, amivel a Väderstad szintén piacvezető ebben a szegmensben.
Ugyanakkor itt van a vadonatúj, nagy teljesítményű és sokoldalú Opus kultivátor, ami akár 40 cm mély művelésre is képes. Ez a gép a TopDown nevű nagysikerű nehéz szántóföldi kultivátor alapjaira épül, ugyanazzal a három sorba rendezett, 27 cm osztásban lévő kapasorral rendelkezik, amiket hidraulikus munkahengerre terhelnek, és amitől ez a gép szintén egyedülálló ezen a piacon, mivel nagyon kötött talajon is mindig képes tartani az előre beállított munkaszélességet.
A szemenkénti vetőgépeknél pedig a Tempo családon belül a központi műtrágyatartállyal ellátott hatsoros függesztett gép az idei kiállítás újdonsága.
– E széles termékpaletta láttán mi iránt volt legnagyobb az érdeklődés?
– Úgy gondolom, hogy az idei tavaszon a kombinált eszközöknek lesz nagy szerepük. A tavalyi év vészesen hasonlított a 2010-es esztendőhöz, a sok csapadék miatt nagyon sok alapművelés maradt el, de sok gazda mégis erőltette a szántást, aminek eredménye a hibás alapművelés lett, nagyon sok kárt szenvedett talajokkal. Eddig igazán nem volt tél, ami szintén nem segít a talajművelésben. Sokan számítanak a fagyok talajművelő hatására, de erre nem építkezhetünk. Vélhetően nagyon rossz lesz a kép tavasszal, a rossz szántásokat valahogy el kellene munkálni, magágyat kellene készíteni, és ez nagy kihívást jelent. Azt gondolom, hogy azok jártak jobban, akik úgy döntöttek, hogy nem mennek rá azokra a felületekre, ahol a sok csapadék miatt nem lehet az alapművelést elvégezni, hanem megvárják a tavaszt, és amikor alkalmas, elsősorban a forgatás nélküli talajtechnológia alapgépeivel, a kultivátorokkal fognak majd próbálkozni, és nem is egy menetben, hanem esetleg fokozatosan haladva, és csak utána vetőágyat készíteni. Megint csak az érvényesül, ami a korábbi években is, hogy szélsőségek vannak, akkor pedig olyan munkagépeket kell választani, amik nagyon széles intervallumban használhatók, és ezek a kombinált eszközök ilyenek, nagyon jól tolerálják a technológiai hibákat. A Rapid vetőgép nem igényel gondosan előkészített magágyat, területet. A Tempo vetőgépek iránt szintén nagyon nagy a kereslet, tavaly ebből a vetőgépből már annyit adtunk el, hogy följöttünk a piacon már régóta jelen lévő versenytársak mellé. Azt gondolom, hogy ma a Väderstad a szemenkénti vetőgépek piacán a harmadik számú gyártó lehet. Azt a célt tűztük ki, hogy a szemenkénti vetőgépek piacán rövid idő alatt érjünk el egy 20%-os piaci részarányt, ami szép teljesítmény egy svéd gyártótól, olyan területen, ahol nincs napraforgó, és kukorica is csak a déli országrészen, viszont egy máig páratlan technológiával rendelkezik, mert ilyen nagy sebességgel és ilyen pontosan jelenleg nem tud más gép vetni ezen a piacon. Már most készülünk a tavaszra, a Tempo vetőgép óriási előnye a nagy teljesítmény, amire az imént említett szélsőségek miatt van szükség. Ezt munkaszélességgel és nagy sebességgel lehet elérni. Ha a kettő együtt van, az óriási napi teljesítményt jelent, és a mai gazdaságokban épp erre van szükség. Ugyanis amelyik munkálatra korábban két hét volt, arra most mindössze pár nap az optimális, és ha egy mag az optimális időszakban kerül a földbe, az a teljes vegetáció során megfizethetetlen előnyt jelent, a végén pedig terméspluszban realizálódik. Vontatott kombinátorból mi adjuk el a legtöbbet a piacon. Úgy látom, most minden iránt élénk a kereslet, és én is elégedettebb vagyok, mint tavaly ilyenkor.
– Az Agrárgépshow és az ehhez hasonló kiállítások alkalmat teremtenek a vásárlókkal való kapcsolattartásra is. Ön milyen mértékben találkozik a végfelhasználók visszajelzéseivel?
– Nálunk általános tendencia, hogy aki egy Väderstad gépet vásárol, az úgymond „fertőződik” ezzel a márkával, vagyis később is konzekvensen ezt keresi. Aki belekóstolt a minőségbe, az innovációba, megbízhatóságba, az később sem akar már mást. Természetesen ilyenkor is ápoljuk a kapcsolatot, de mi többnyire nem itt találkozunk a partnereinkkel, hanem a mindennapi életben, hiszen mi a mai napig direkt értékesítést folytatunk. Nincsenek kereskedőink, saját magunk képviseljük ezt a márkát, amiről azt gondolom, hogy mindenképp hiteles útja az értékesítésnek. Igyekszünk a minőségi termék mellé minőségi szolgáltatást nyújtani.
(Agrofórum Online – Csomós Éva)