A rendkívüli viharok és esőzések által a mezőgazdaságban okozott károkat még nem tudják megbecsülni Ausztriában. Ágazati szakemberek szerint „a víz elvonulása és elvezetése után” értékelhető a helyzet. Az Agrana bejelentette, hogy elhalasztja a cukorrépa-feldolgozás megkezdését.
Ausztria egyes részein az áradások a gazdák földterületeit is súlyosan érintették. „A területen okozott károkat jelenleg nem lehet megbecsülni – mondta Josef Moosbrugger, az Osztrák Mezőgazdasági Kamara elnöke az APA hírügynökségnek. – Csak néhány napon belül, a víz eltűnése után értékelik őket.” Ez attól függ, hogy mennyi ideig voltak a növények víz alatt, és mikor lesznek újra elérhetőek a területek.
Kukorica és repce
Az olyan növények, mint az olajtök, a szójabab, a kukorica és a gyep, különösen érintettek. A kukoricatermésben is károkat okoztak az erős viharok, különösen Stájerországban.
Hogy a repce megmarad-e, majd kiderül. Az agrárkamara tájékoztatása szerint a frissen vetett növények, például a repce vagy a különleges növények esetében csak egy idő után derül ki, hogy a magok, palánták túlélték-e az árvizet.
Kihívások a szőlőkben
A szőlőtermesztőknek is „több időre van szükségük ahhoz, hogy a késői fajtákat megfelelő módon be tudják vinni a pincébe” – emelte ki Joseph Moosbrugger, a Mezőgazdasági Kamara vezetője. Emellett a mezőgazdaságban és az erdészetben is megsérült az infrastruktúra, részben elöntött pincék és istállók is vannak – számolt be az osztrák agrársajtó.
Később kezdenek a cukorrépában
Az időjárási helyzet jelenleg nem teszi lehetővé a cukorrépa betakarítását. „Ezért az eredetileg erre a hétre tervezett cukorrépa-betakarítási kampány kezdetét legalább egy héttel elhalasztjuk” – mondta Markus Simak, az Agrana szóvivője az APA-nak. Az úgynevezett „répakampány” során a cukorgyárak ősszel és télen cukorrá dolgozzák fel a répát.
Az Agrana Tulln cukorgyárban több helyen is behatol a víz a gyár területére, de a helyzet „jelenleg ellenőrzés alatt áll” – mondta az Agrana szóvivője.
Pénzügyi segítség
Norbert Totschnig osztrák mezőgazdasági miniszter az árvízi eseményekkel kapcsolatos közleményében azt hangoztatta: „Most fontos a jégeső-biztosításon és a katasztrófavédelmi alapon keresztül nyújtott pénzügyi segítség. Az érintett gazdálkodók támogatása érdekében a szakminisztérium jelenleg is dolgozik a részleteken. A legnagyobb köszönet a sürgősségi szolgálatoknak és önkénteseknek jár, akik jelenleg is emberfeletti munkát végeznek. Az ehhez hasonló események ismét megmutatják, milyen fontos a kohézió társadalmunkban.”
Fotó: Pixabay