Időjárás

„Egy szikra is elég” – Tűzgyújtási tilalom lépett életbe az országban

Nébih

A hosszan tartó csapadékhiány és a sorozatos hőhullámok miatt 2025. július 21-től országos tűzgyújtási tilalmat rendelt el a Nébih és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A tilalom célja, hogy megelőzze az erdő- és vegetációtüzek kialakulását, amelyek a jelenlegi extrém szárazság mellett akár egy szikrából is pusztító tűzvésszé alakulhatnak.

Minden fás terület veszélyeztetett

A rendelet értelmében tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, valamint ezek 200 méteres környezetében lévő külterületi ingatlanokon. A szabályozás a kijelölt tűzrakóhelyekre is kiterjed. Fásítás alatt minden olyan külterületi terület értendő, ahol erdei fafajok alkotják az állományt – ez gyakorlatilag a legtöbb külterületi ingatlanra kiterjeszti a tilalmat.

Mi számít mégis engedélyezettnek?

Nem tekinthető tűzgyújtásnak a gázégő fejjel, illetve zárt tűzterű eszközökkel történő sütés-főzés, amennyiben azok megfelelő szikrafogóval vannak ellátva. A belterületi kertekben még lehet bográcsozni vagy grillezni, de a hatóságok inkább a gáz- vagy elektromos megoldásokat javasolják. A faszén és tűzifa használata ugyanis rejtett veszélyeket hordoz: a parázsló zsarátnok akár több száz méterre is elrepülhet, és száraz aljnövényzetbe csapódva súlyos tüzet okozhat.

Miért ennyire súlyos a helyzet?

Az extrém meleg és a hosszú ideje tartó szárazság hatására az erdei biomassza – azaz az avar, száraz gallyak és egyéb szerves anyagok – kritikusan kiszáradt. Ilyen állapotban a legkisebb hőforrás is lángra lobbanthatja a növényzetet. A kialakuló tüzek terjedése ráadásul rendkívül gyors lehet, még enyhe szélben is. A hatóságok szerint akár 15-30 méteres lángmagasságú koronatüzek is kialakulhatnak, melyeket rendkívül nehéz megfékezni.

Az agráriumot is érinti a tilalom

A tűzgyújtási tilalom nemcsak az erdőlátogatókat és a lakosságot, hanem a mezőgazdasági termelőket is érinti. Külterületi gépi munkálatok során fokozott figyelemmel kell eljárni – egy leállított motor hősugárzása is elég lehet egy száraz tarló meggyulladásához. A parlag- és tarlóégetés természetesen tilos. A gépkezelőknek célszerű porral oltó készüléket tartaniuk maguknál, és kerülniük kell a dél körüli időszakban végzett munkát.

Meddig tart a tilalom?

A hatóságok figyelmeztetnek, hogy az elkövetkező napokban sem várható érdemi csapadék. Az esetleges kis mennyiségű eső sem csökkenti számottevően a kockázatot, hiszen vagy el sem éri az avartakarót, vagy néhány órán belül újra felszárad. A tilalom visszavonásáig érvényben marad, a pontos és naprakész információk elérhetők az erdotuz.hu és a katasztrofavedelem.hu honlapokon található térképes felületen.

Kiemelt kép: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: forróság, aszály, károsítók

2025. június 12. 16:10

A Medárd-nap körüli időjárás ellenére is tart a szárazság, a növényállományok egy része kényszeréréssel reagál. Íme a legfrissebb megfigyelések.

Érkezett a kárenyhítési juttatás a károsult gazdák számára

2024. április 2. 13:40

A tavalyi évben keletkezett káresemények után mintegy 1680 mezőgazdasági termelő részesült március végéig 2,85 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, a kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 20 400 hektárt.

"Klímarezisztens" babfajta

2021. augusztus 3. 07:37

A kutatás alapja, hogy a tepary bab félsivatagos környezetben is képes életben maradni. Kevesebb gázcserenyílással rendelkezik, amely csökkenti a párologtatás és a vízhasznosítás mértékét.

Megvan az alföldi aszály ellenszere?

2024. február 10. 10:10

A légkörből hiányzó víz miatt nem érkezik elég csapadék az Alföldre az aszályos időszakban. Ennek enyhítésére a vizes élőhelyek, a rétek-legelők visszaállítását javasolják az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói legújabb elemzésükben.