Időjárás

La Niña helyett El Niño: mit jelent ez nekünk?

Agrofórum Online

2020 óta La Niña állapot uralkodott a trópusi Csendes-óceán térségében, mely jelentős befolyást gyakorolt a légköri nedvesség eloszlására, ezzel hozzájárulva a globális szárazság és aszály kialakulásához, ami többek közt Magyarországon is jelentkezett.

Két és fél év után, az elmúlt hetekben, hónapokban újra beköszöntött ellentétes hatásokkal bíró párja, az El Niño, mely az egyenlítői Csendes-óceán felszínhőmérsékletének pozitív anomáliájához köthető természeti jelenség.

A tanulmányból kiderül, hogyan működik, miként hat a trópusok, valamint a mérsékelt öv időjárására és klímájára, mi köze a Medárd-időszaki zivatarok megjelenéséhez hazánkban, s hogyan hat a globális átlaghőmérséklet alakulására.

Az ENSO jelenség (El Niño – Déli Oszcilláció) időszakosan ismétlődő természeti jelenség, amely a trópusi Csendes-óceánban fordul elő, s amely körülbelül 3-7 éves ciklusokban a felszíni vizek hőmérsékletének változását jelenti.

Ez a változás a normálishoz képest 1-3 Celsius fokos melegedést vagy hűlést jelent.

Ez az ingadozó melegedési és lehűlési mintázat közvetlen hatással van a csapadék eloszlására a trópusi területeken, és jelentős hatással lehet az időjárásra, valamint a klímára világszerte. Az ENSO-ciklusnak két ellentétes fázisát különböztetjük meg, amelyek az El Niño és a La Niña, emellett létezik egy harmadik, semleges fázis.

Pozitív fázis

Az El Niño jellemzője a trópusi Csendes-óceán középső és keleti részén lévő óceáni felszín felmelegedése, az átlag feletti tengerfelszíni hőmérséklet, ez a pozitív fázis. Az El Niño esetén csökken a csapadék mennyisége Indonézia fölött, míg növekszik a trópusi Csendes-óceán középső és keleti részén.

A jellemzően keletről nyugatra fújó alacsony szintű felszíni szelek gyengülnek, vagy időnként megfordulnak. Minél magasabb a tengerfelszínhőmérséklet, azaz minél inkább eltér az átlagostól pozitív irányba, annál erősebb az El Niño fázis.

Lehűlés, csapadék

A La Niña esetén az óceáni felszín lehűl, az átlagosnál alacsonyabb tengerfelszíni hőmérséklet figyelhető meg a Csendes-óceán középső és keleti trópusi részén. La Niña esetén nő a csapadék mennyisége Indonézia fölött, míg csökken a Csendes-óceán középső és keleti részén.

A szokásos keleti szél az Egyenlítő körül megerősödik. Minél alacsonyabb a tengerfelszínhőmérséklet, azaz minél inkább eltér az átlagostól negatív irányba, annál erősebb a La Niña fázis.

A semleges fázis nem tartozik sem az El Niño, sem a La Niña kategóriába. A csendes-óceáni trópusi tengerfelszíni hőmérsékletek általában közel vannak az átlagoshoz.

Az elmúlt években, 2020-tól kezdődően egy rövid ideig tartó semleges fázissal történő megszakítással La Niña fázis uralkodott, mely az utóbbi hetekben, hónapokban elkezdett változni. A jelenséget folyamatosan követő, amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) megerősítette, hogy májusban a Csendes-óceán mind a négy El Niño-régiójában a tengerfelszínhőmérséklet heti átlagai a sokévi átlagtól több, mint +0,5 °C-kal eltértek, azaz megerősítették az El Niño beköszöntét.

Eddigi ismeretek szerint az idén májusi, tengerfelszín alatti 300 m átlagos hőmérséklete volt a negyedik legmelegebb májusi érték az 1979-től tartó adatsorban, melyet az 1980-as, 1997-es és 2015-ös májusi értékek múltak felül, s melyekből a 2015-ös és az 1997-es erős El Niño fázisnak bizonyult, ám ez közel sem biztos, vagy kizárólagos mutatója egy erős El Niño időszaknak. 

(Fotó: JodyDellDavis/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Terménypiac: esik az eső és emiatt az árak is – kivéve itthon!

2018. április 17. 16:06

Az északi félteke időjárása van a középpontban és megy az egyensúlyozás a szükséges csapadék és a vetés késése miatti aggódás között.

Most segíti az időjárás a vetés befejezését a régióban

2020. november 24. 06:31

A novemberi kedvező időjárási viszonyok lehetővé tették a felzárkóztatást a betakarítási munkálatokban a legtöbb régióban.

Az enyhébb idő a mandula és a kajszi teljes virágzására kedvező lesz

2023. március 16. 15:29

A böjti szelek csillapodnak, a jövő hét közepéig napközben várhatók élénk, helyenként erős széllökések – hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Agrometeorológia - Lassan, de biztosan hosszabbodnak a nappalok

2018. december 25. 20:28

Az északnyugat felől érkező hűvösebb, illetve enyhébb légtömegek nagy sebességgel és gyakran váltják majd egymást, így szeles időben lesz részünk.