Időjárás
Időjárás

Talajmenti fagyok várhatók – már tudjuk, mikor érkeznek

Talajmenti fagyok várhatók – már tudjuk, mikor érkeznek

OMSZ

A legtöbb helyen már befejeződtek az őszi betakarítási munkák, az elmúlt tíz nap gyakran csapadékos időjárása más csak rontott a termésminőségen. Az őszi vetéseknek azonban nagy szüksége volt az esőre. Már látszik, mikor érkeznek a talajmenti fagyok.

Az elmúlt két hét enyhe, de gyakran csapadékos időjárása kedvező feltételeket teremtett az őszi vetésű gabonák korai fejlődéséhez. Bár az Alföldön, különösen délkeleten jóval kevesebb csapadék hullott, mint az ország többi részén,

a talajok feltöltődése mindenütt elkezdődött, és az előttünk álló egy hétben tovább halad ez a folyamat.

Hirtelen drasztikus lehűlés nem várható, de fokozatosan egyre hűl az idő, a jövő héten már a talajmenti fagyok sem lesznek ritkák – áll az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) friss agrometeorológiai előrejelzésében.

Az október utolsó dekádjában országosan lehullott 15-80 mm közötti csapadékmennyiség a szárazabb délkelet-alföldi tájakon is meghaladja a sokéves átlagot, hazánk északi harmadán azonban 30-70 mm a pozitív eltérés.

Október egésze azonban csak északon és a Dunántúl déli részén volt esősebb az átlagosnál, az Alföld nagy részén, különösen déli felén csak fele, kétharmada esett az ilyenkor szokásos mennyiségnek.

A felszín közeli talajréteg az elmúlt két hétben egyre nagyobb területen nedvesedett át, a felső 20 cm a Dunántúlon és az Északi-középhegység térségében többfelé telítődött, de a Viharsarokban még mindig száraz.

A középső talajréteg nedvességtartalma is növekedett, de az Alföldön még igen száraz, ahogy a fél méternél mélyebb rétegbe sem sok nedvesség jutott eddig az ország túlnyomó részén. Több időjárási front is átvonult fölöttünk az elmúlt egy hét során,

a hőmérséklet azonban továbbra is 5-6 fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál.

A legtöbb helyen már befejeződtek az őszi betakarítási munkák, az elmúlt tíz nap gyakran csapadékos időjárása más csak rontott a termésminőségen. Az őszi vetéseknek azonban nagy szüksége volt az esőre.

A repce igen jól fejlett, többnyire 6-8 leveles állományok a jellemzőek, a fejlődésében sokat jelentett már a szeptember végi eső is. Október első felében azonban sokfelé ismét kiszáradt a talaj, a búza vetéséhez, valamint a csírázáshoz, keléshez igen jól jött a meleg mellett a csapadék. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.  

A folytatásban is csapadékos marad időjárásunk, és emellett lassú lehűlés veszi kezdetét. Pénteken (november 3.) egy kiterjedt ciklon hidegfrontja halad át fölöttünk nyugatról kelet felé, és szállít a Dunántúlra és a középső országrészbe 10-20 mm, a Tiszántúlra 2-8 mm csapadékot. Az intenzív záporokat zivatarok is kísérhetik, sokfelé a szél is megerősödik. 

Szombaton átmenetileg száraz időben lesz részünk több órás napsütéssel, majd vasárnap újabb frontrendszer okoz átlagosan 5-10 mm csapadékot eső, zápor, zivatar formájában. A jövő hét első felében csökken a csapadékhajlam, de helyenként ekkor is előfordulhat eső, zápor, a hét első napjaiban akár zivatar is.

Összességében az előttünk álló héten 15-35 mm csapadékra számíthatunk, északon és nyugaton valószínű a nagyobb, délen és keleten a kisebb mennyiség.

A legmelegebb órák hőmérséklete jellemzően 12 és 17 fok között alakul majd, ennél pár fokkal melegebb a déli, délkeleti országrészben lehet a hét második felében. Az éjszakák hőmérséklete a hét végéig nem változik számottevően, a felhős hajnalokon és tájakon 10 fok körül, a derült éjszakákon 4-7 fok között alakulnak a minimumok, de

a jövő hét elejétől megjelennek a talajmenti fagyok is.

(Fotó: Elmira Ashirova/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Többfelé ritkásak a repceállományok, az akácnak is rosszul jött a hűvös idő

2024. április 26. 16:10

A kalászosok intenzíven növekednek, egyre többfelé a kalászhányás fázisában járnak, az őszi káposztarepce pedig virágzik.

Havazik: totális kárt szenvedhet a német mezőgazdaság

2024. április 23. 07:10

Az idő nem kíméli a szántóföldi növényeket. Az első magokat már elvetették, azok pedig csírázásnak indultak, ezáltal tökéletes célpontként szolgálnak az elkövetkező éjszakákon megjelenő fagy számára.

Visszatérnek a talajmenti fagyok, veszélyben a gyümölcstermés!

2024. április 20. 10:10

Az időjárásunkban a hét elején bekövetkezett fordulat jól jött a mezőgazdaság számára. Elsősorban a csapadékra volt óriási szükség, és főként az Alföld középső részén még további esőknek is örülnének, de az előttünk álló egy hétben csak elszórt záporokra van kilátás.

Nagy baj lehet a korai nyárból – a jövő héten a 30 fokot ostromló csúcsokra számíthatunk

2024. április 6. 14:10

A virágzó gyümölcsfáinkra kedvező a meleg és száraz idő, ugyanakkor a tavaszi vetések – főleg az Alföldön – már nagyon várják az esőt.

Kemény kánikula jön a kukoricára, 34 fokos forróságra kell számítani

2018. július 29. 18:27

A következő napokban is sok lesz a napsütés, de többször lehetnek záporok, zivatarok. Emellett augusztus első napjaiban is folytatódik a kánikula, többfelé 34 fok lehet.

Fontos lenne a csapadék az őszi vetésnek

2023. március 3. 10:04

A hétvége jobbára száraznak ígérkezik, majd hétfőtől több hullámban várható csapadék, eső, hó vegyesen.

Újra 30 fok lesz - nincs vége a nyárnak

2018. szeptember 7. 06:25

A szeptember első napjaiban a Kárpát-medence térsége fölött áthelyeződött légörvény hatalmas mennyiségű csapadékot okozott, azonban nem egyenletes területi eloszlásban. Míg a dunántúli folyókon árhullámok vonulnak le, addig keleten helyenként tovább tart az aszályos idő. A folytatás nyári végi meleg, nagyrészt száraz időt ígér a következő bő egy hétre.

2018 volt a legmelegebb év Magyarországon

2019. január 5. 18:03

Magyarországon a melegedés mértéke a múlt század elejétől 1,23 fok, ami a globális melegedés trendjét némileg meghaladja.