Időjárás

Víznyelő alakult ki a kukoricatáblán, a föld alá kerültek a növények

Agrofórum Online

A víznyelő viszonylag gyakori természeti képződmény, a felszíni karsztjelenségek egyik fajtája. Akkor jelent gondot, ha például egy mezőgazdaságilag hasznosított területen bukkan fel, amint az Törökországban történik.

Törökország éléskamrájának is nevezik azt a térséget, amely az ország középső részén, Konya és Karapinar települések között helyezkedik el. De arrafelé is egyre égetőbb a csapadékhiány, ami – veszélyes „mellékhatásként” – alkalmanként víznyelők kialakulásával jár együtt.

Az ottani gazdák pontosan tudják, hogy bármikor beszakadhat alattuk a föld, amikor arra döcögnek traktoraikkal. És nem ám csak apró lyukakról van szó, hanem akár több tíz méter átmérőjű nyílásokról, ahová beleesni nyilvánvaló életveszéllyel jár.

Anatólia ezen középső részén évszázadok óta gondot jelentenek a víznyelők. Az utóbbi években azonban jelentősen megnőtt a számuk, amit a szakemberek a klímaváltozással, az aszályos időszakok megnyúlásával, illetve ezzel párhuzamosan a fúrt kutak túlhasználatával hoznak kapcsolatba.

A gazdák egyszerűen kiszivattyúzzák a talajvizet, ami a mélyebb rétegek fellazulásával és beomlásával jár. Az egyik legnagyobb víznyelő mélysége az 50 métert is eléri. Távolról szinte nem is lehet őket észrevenni, hirtelen bukkannak elénk egy kukoricamező, cukorrépaföld vagy gabonatábla közepén. Természetesen mindez óriási károkat okoz az adott gazdák számára.

Arif Delikan, a konyai műszaki egyetem professzora, a téma szakértője egyedül Konya környékén 640 kisebb-nagyobb víznyelőt tart számon. Karapinarban tavaly 20 új keletkezett, ami túlzott mértékű emelkedést jelent. 2023-ban egy Adem Ekmekci nevű gazda a saját szemével látta egy hatalmas víznyelő kialakulását, amely jó néhány sárgabarack- és eperfáját „húzta be” a föld alá.

„A lábam hirtelen megcsúszott, ezért a földre pillantottam. Repedések látszottak a talajon, aztán hirtelen beomlott a föld, és néhány fám beledőlt. Igazán ijesztő volt” – mesélte az 57 éves termesztő, akinek két víznyelője is van már, mindegyik 50 méter széles. Az egyik a házától 10 méterre jött létre.

A tél folyamán Konyában az átlagosnál 40 százalékkal kevesebb csapadék hullott. Mindez óriási nyomás alá helyezte a környékbeli gazdákat, akik Törökország búzájának 36 százalékát termelik meg, a rengeteg zöldségről nem is szólva. Sokan illegális kutakat fúrtak, elgyengítve a talajt, és ezzel hozzájárultak a víznyelők megsokasodásához.

Fotókért KATTINTSON!

(Fotó: StockSnap /Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Mennyi víz van egy felhőben?

2024. december 6. 16:10

Egyes esetekben, amikor a levegő nagyon meleg és a felhő nagyon magasan van, ez az érték akár 7 gramm is lehet köbméterenként.

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

2024. november 18. 14:40

Az apró műanyag részecskék megváltoztathatják a csapadék kondenzációját a felhőkben, szélsőséges és váratlan viharokat okozva.

Idén is mintegy 1600-1800 tonna zöldséget takaríthatnak be a termesztők

2019. július 26. 08:03

A legtöbb zöldséget augusztus és október között takarítják be, egyelőre a zöldborsó és a spárga betakarítása fejeződött be.

A mezőgazdasági szektort sújtja leginkább az aszály az észak-afrikai országban

2023. április 6. 11:39

Vízkorlátozásokat vezettek be Tunéziában, a gazdasági válsággal és az évek óta tartó szárazsággal küzdő észak-afrikai országban a szabályozás vélhetően a mezőgazdasági szektort sújtja majd leginkább.

Már eldőlt, hogy a kukoricát sok helyen be sem takarítják

2024. augusztus 30. 14:40

A június vége óta tartó, és gyakorlatilag az egész országot érintő csapadékhiány júliustól fokozódott egyre súlyosbodó aszállyá.

Tovább csökkent a vízszint és a gabonaszállító hajók terhelhetősége

2022. július 21. 08:36

A sekélyebb víz akadályozza a hajózást a folyó egész németországi szakaszán Duisburgtól és Kölntől délre.