Környezetvédelem

A locsolkodás mezőgazdasági vetületei – víz, mint érték

Agrofórum Online

Húsvéthétfői locsolkodásunkban a víz, az élet és a termékenység szimbóluma. Ugyanez a víz ma a mezőgazdaság legnagyobb kincse: megőrzése és okos felhasználása kulcskérdés az aszályok és szélsőséges időjárás kihívásaival szemben.

Húsvéthétfőn a locsolkodás ősi hagyománya emlékeztet minket arra, hogy a víz a termékenység és a megújulás forrása.

A néphagyomány alapja a víz tisztító, termékenységvarázsló erejébe vetett hit​. Nem véletlenül, hiszen a mezőgazdaságban is a víz jelenti az életet adó erőt.

Szélsőséges időjárás és vízhiány a mezőgazdaságban

Az utóbbi években Magyarország időjárása egyre szélsőségesebbé vált. Noha hazánk földrajzilag továbbra is „víznagyhatalom”, a csapadék térben és időben egyre egyenlőtlenebbül oszlik el​. Gyakoriak a több hónapig tartó aszályok, amelyeket özönvízszerű esőzések és árvizek szakíthatnak meg​.

Az elmúlt évek eseményei jól példázzák ezt: 2022 nyarán például rendkívüli aszály pusztított, majd nem sokkal később áradások sújtották az ország egyes részeit, míg más térségekben továbbra is vízhiány maradt​.

Az ilyen időjárási szélsőségek komoly kihívást jelentenek a gazdálkodóknak. A 2022-es aszály következtében a kukorica országos termése mindössze 2,7 millió tonna volt. Szemben a kedvező csapadékú 2014. év 9,3 millió tonnát is meghaladó termésével​.

Ez példátlan visszaesés. 1990 óta sosem volt négy millió tonna alatt a kukoricatermés, míg 2022-ben a csapadékhiány miatt zuhant ilyen mélypontra​. A terméskiesések és a kiszámíthatatlan hozamok rámutatnak, hogy a víz ma stratégiai érték – a termésbiztonság múlik rajta.

Vízvisszatartás: összefogás a vízkincs megőrzéséért

A mai magyar agráriumban kiemelt törekvés, hogy a lehulló csapadék minél nagyobb arányban a helyén maradjon és hasznosuljon ahelyett, hogy gyorsan elfolyna. A gazdálkodók is felismerték ezt: egy friss felmérés szerint a termelők 80%-a létfontosságúnak tartja a víz megtartását a földjein, és a válaszadók fele akár a területhasználatot is hajlandó megváltoztatni ennek érdekében​.

Ez azt jelenti, hogy sokan még saját termőterületük egy részét is átengednék vizes élőhellyé vagy legelővé, csak hogy több víz maradjon a tájban​. A gazdák szakmai és anyagi támogatást igényelnek a vízvisszatartási gyakorlatok megvalósításához​ és a szükséges infrastrukturális fejlesztésekhez (pl. csatornák, tározók) is​.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a felmérés eredményeire alapozva öt mintaprojektet indított négy vármegyében, ahol a vízügyi igazgatóságok szakemberei segítik a gazdákat abban, hogy gyengébb minőségű termőföldjeiken vizet tartsanak vissza​.

Ezeken a területeken a gazdák tanácsokat, műszaki terveket kapnak, és közösen keresik a természetes vízmegtartó megoldásokat, amelyek később máshol is követendő példaként szolgálhatnak​.

Ezzel párhuzamosan országos szinten is új szemlélet bontakozik ki „Vizet a tájba!” jelszóval. 2025 februárjában elindult egy online bejelentő felület, amely egyszerűvé teszi, hogy a termelők felajánlják földterületük egy részét ideiglenes víztározás céljára​.

A gazdák részéről példátlan együttműködés tapasztalható: a rendszer indulását követő két héten belül több mint 100 termelő jelentkezett önkéntes vízvisszatartásra​. Ez konkrét lépés a klímaalkalmazkodásban, hiszen a visszatartott belvizek később aszály idején életmentőek lehetnek a környező területek számára.

A vízügyi hatóságok már most fokozott ütemben töltik a tározókat: 2025 január végén 270 millió m³ vizet tartottak vissza, ami február végére 314 millió m³-re emelkedett​.

A kint tartott vizek nem vándorolnak el az országból, hanem helyben hasznosulnak: szivárgásukkal töltik a talajvízkészletet, párolgásuk pedig javítja a mikroklímát a mezőgazdasági területeken​. Mindez csökkenti az aszálykárokat és hozzájárul a fenntartható vízgazdálkodáshoz.

Öntözés és hatékony vízfelhasználás a jövőért

Az éghajlati alkalmazkodás másik pillére az öntözésfejlesztés. Jelenleg Magyarországon mintegy 210 ezer hektár területen van engedélyezett öntözés, ami az összes mezőgazdasági terület csupán ~4%-a; ráadásul ennek is csak 50-60%-át öntözik ténylegesen egy adott évben​.

Vagyis mindössze nagyjából 100-130 ezer hektárt öntöznek a közel 5 millió hektárnyi mezőgazdasági területből – ez rendkívül alacsony arány, ami magyarázza a termelés kiszolgáltatottságát az időjárásnak​. A szakértők szerint ugyanakkor az öntözhető területek aránya 10-15%-ra is növelhető, ami jelentősen javítaná a termésbiztonságot​.

Ennek érdekében az utóbbi években komoly kormányzati támogatás indult: 2018 óta a Vidékfejlesztési Program keretében több mint 1200 öntözésfejlesztési projekt részesült támogatásban, összesen 176,5 milliárd forint értékben​.

E támogatások révén új víztározók, csatornák épülnek, modern öntözőberendezéseket szereznek be a gazdák, és öntözési közösségek alakulnak, hogy a vízmegosztást hatékonyan lehessen megszervezni.

Az öntözés és a vízmegtartás együtt jelent megoldást. A kiépített rendszerek csak akkor hasznosak, ha van mit a csatornákba és öntözőberendezésekbe juttatni.

Ezért az a fenntartható, integrált vízgazdálkodási szemlélet, amely a csapadékot visszatartja, majd aszály idején célzottan kiadja a növényeknek, kulcsfontosságú a jövő mezőgazdaságában.

A hatékony vízfelhasználás növeli a hozamok stabilitását és mérsékli a termésingadozást, miközben óvja a természeti erőforrásokat. A fenntartható vízgazdálkodásra való áttérés nemcsak az éghajlatváltozás kihívásaira ad választ. Hosszútávon a magyar mezőgazdaság versenyképességének és jövedelmezőségének záloga is​.

A húsvéti locsolkodás szimbolikus üzenete tehát aktuálisabb, mint valaha. A víz érték, amelyet megbecsülve, megőrizve és ésszerűen gazdálkodva kell hasznosítanunk. Csak így érhetjük el, hogy termőföldjeink a jövőben is bőségesen teremjenek, még a klímaváltozás okozta viszontagságok közepette is.

Kiemelt kép: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Föld napja: fenntartható gazdálkodás az agráriumban

2025. április 22. 13:10

Április 22., a Föld napja. Ma a Föld napja a bolygó legnagyobb civil összefogása: évente több mint egymilliárd ember mozdul meg világszerte.

Innovatív fejlesztések a Budakeszi Arborétumban

2025. április 17. 15:50

Sikeresen lezárult a Budakeszi Arborétum fejlesztési projektje, melyet az MBH Bank és a Pilisi Parkerdő Zrt. közösen valósított meg.

Szentélyerdők a Pilisi Parkerdőben – Erdők Nemzetközi Napja

2025. március 21. 11:10

Március 21-én ünnepeljük az Erdők Nemzetközi Napját, ezen alkalomból a Pilisi Parkerdő ezúttal a szentélyerdők világába enged betekintést.

Ingyenes Gyepgazdálkodási Nap Kőszegen

2025. február 18. 11:10

Az előadások mellett egy gépkiállítás is megtekinthető lesz, amelyen a szálastakarmány-kezelés gépei kerülnek bemutatásra.

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott

2023. április 27. 08:37

Spanyolország jelentős része aszállyal sújtott, és Olaszország északi részén is nehéz körülmények között növekednek a vízhiányos időjárás miatt az őszi vetések.

Arzén a vízben: az egyik magyar térségben küszöbérték fölött

2024. február 9. 07:10

A kifejezetten egészségkárosító, akár daganatos betegségeket okozó arzénvegyületek aránya főleg a Dél-Alföldön haladja meg az Európában elfogadott 0,01 mg/literes küszöbértéket.

Víz körforgása a kertben: locsoljunk vagy ne locsoljunk?

2023. augusztus 11. 08:40

Nézzük mit érdemes tudni a házikerti öntözés kérdéséről szakmai szemmel!

Mizse: Le a kupakkal! – Edukációs kampánnyal a környezettudatosságért

2019. április 1. 10:31

A cég ásványvízforgalmazóként, a Mizse pedig ismert hazai márkaként, a környezettudatosság érdekében elsőként helyezett el „zöld üzeneteket” a palackok címkéin, fenntarthatósági projektje keretében.