Környezetvédelem

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

Agrofórum Online

Egy új tanulmány szerint az Atlanti-óceán teljes vízoszlopában – a felszíntől a tengerfenékig – kimutathatók nanoméretű műanyagrészecskék. A kutatók 12 helyszínen, három mélységi szinten gyűjtöttek vízmintákat a tudományos RV Pelagia kutatóhajóval 2020-ban.

A legmagasabb koncentrációt a felszíni rétegekben mérték, átlagosan 18 mg/m³ értékkel, míg az alsó rétegekben 5,5 mg/m³ körül alakult a koncentráció.

27 millió tonna apró műanyag csak az Atlanti-óceánban

A tanulmány alapján az Atlanti-óceán északi részén (8°–55° északi szélesség között) a felszíni vízrétegekben összesen mintegy 27 millió tonna nanoműanyag található. Ez az érték megközelíti, vagy akár meghaladhatja a makro- és mikroműanyagok becsült tömegét az óceánokban.

Hogyan kerülnek oda ezek a részecskék?

A nanoműanyagok jellemzően nagyobb műanyagok aprózódásából származnak. A napsugárzás, a hullámzás, a vízmozgás és a levegőből származó szennyezés mind hozzájárulnak a részecskék óceánba jutásához. A part menti területeken magasabb a koncentráció, de az észak-atlanti örvényzónákban is jelentős mennyiséget találtak.

Láthatatlan, mégis veszélyes

A kutatás azt is kimutatta, hogy a nanoműanyagok tömege már meghaladja a korábban domináns makro- és mikroműanyagokat. Ráadásul ezek a részecskék képesek áthatolni a sejtfalakon, bejutni az élő szervezetekbe, felhalmozódni, és potenciálisan toxikus hatásokat okozhatnak. Emberi szövetekben – például a véráramban és agyban – is kimutatták már jelenlétüket.

Kutatási irányok és megoldások

A kutatók szerint sürgős szükség van pontosabb mintavételi módszerekre, új laboratóriumi technológiákra és globális mérési hálózatokra. A hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni, mivel az apró részecskék eltávolítása a vízből szinte lehetetlen. A jövőbeni kutatások célja a szennyezés forrásainak azonosítása, a műanyagok viselkedésének megértése különféle környezeti viszonyok között, valamint a potenciális egészségügyi kockázatok feltárása.

(Forrás: Nanoplastics make up most of the plastic pollutants in the North Atlantic Ocean)

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Újabb források az agrárium fenntarthatóságának növelésére

2025. június 12. 14:10

Több mint egymilliárd forintos támogatást kap az ÖMKi a fenntartható mezőgazdaságért folytatott kutatásainak folytatására.

Létezik egy tenger, amelynek nincsen partja

2024. január 27. 10:10

A különleges terület klímájában, flórájában és faunájában is élesen elkülönül a környező vizektől, mégsem övezi szárazföld. Ez a Sargasso-tenger.

Kukoricából is készülhet műanyag?

2021. július 4. 07:33

Egy új kutatás hozzásegítheti az ipart a mezőgazdasági melléktermékek (kukorica, faanyagok, és egyéb fűfélék maradványai) hasznosításának új lehetőségeihez.

Így kell majd januártól gyűjtenünk a műanyag palackokat – megvannak a részletek

2023. november 12. 17:10

Új év, új remények. Ebben az esetben az, hogy 2024. január 1-től kevesebb műanyag flakonba botlunk nap, mint nap. Ugyanis ekkortól kezdődik el az ún. kötelező visszaváltási rendszer, amely az 0,1–3,0 literes űrtartalmú műanyag, fém vagy üveg csomagolású italtermékeket érinti.

Hogyan zöldülhetnek az ásványvizes cégek?

2019. október 21. 13:17

Csökkentették a PET palackok súlyát, így 2017-hez képest 10-12 százalékkal kevesebb műanyagot használnak fel az idén, a palackok 10 százaléka pedig újrafelhasznált alapanyagból készül.