Egy új tanulmány szerint az Atlanti-óceán teljes vízoszlopában – a felszíntől a tengerfenékig – kimutathatók nanoméretű műanyagrészecskék. A kutatók 12 helyszínen, három mélységi szinten gyűjtöttek vízmintákat a tudományos RV Pelagia kutatóhajóval 2020-ban.
A legmagasabb koncentrációt a felszíni rétegekben mérték, átlagosan 18 mg/m³ értékkel, míg az alsó rétegekben 5,5 mg/m³ körül alakult a koncentráció.
27 millió tonna apró műanyag csak az Atlanti-óceánban
A tanulmány alapján az Atlanti-óceán északi részén (8°–55° északi szélesség között) a felszíni vízrétegekben összesen mintegy 27 millió tonna nanoműanyag található. Ez az érték megközelíti, vagy akár meghaladhatja a makro- és mikroműanyagok becsült tömegét az óceánokban.
Hogyan kerülnek oda ezek a részecskék?
A nanoműanyagok jellemzően nagyobb műanyagok aprózódásából származnak. A napsugárzás, a hullámzás, a vízmozgás és a levegőből származó szennyezés mind hozzájárulnak a részecskék óceánba jutásához. A part menti területeken magasabb a koncentráció, de az észak-atlanti örvényzónákban is jelentős mennyiséget találtak.
Láthatatlan, mégis veszélyes
A kutatás azt is kimutatta, hogy a nanoműanyagok tömege már meghaladja a korábban domináns makro- és mikroműanyagokat. Ráadásul ezek a részecskék képesek áthatolni a sejtfalakon, bejutni az élő szervezetekbe, felhalmozódni, és potenciálisan toxikus hatásokat okozhatnak. Emberi szövetekben – például a véráramban és agyban – is kimutatták már jelenlétüket.
Kutatási irányok és megoldások
A kutatók szerint sürgős szükség van pontosabb mintavételi módszerekre, új laboratóriumi technológiákra és globális mérési hálózatokra. A hangsúlyt a megelőzésre kell helyezni, mivel az apró részecskék eltávolítása a vízből szinte lehetetlen. A jövőbeni kutatások célja a szennyezés forrásainak azonosítása, a műanyagok viselkedésének megértése különféle környezeti viszonyok között, valamint a potenciális egészségügyi kockázatok feltárása.
(Forrás: Nanoplastics make up most of the plastic pollutants in the North Atlantic Ocean)
Képek: Pixabay