Befejeződött a Budakeszi Arborétum korszerűsítése, új növényzettel, sportolási lehetőségekkel és innovatív látogatói rendszerekkel.
Sikeresen lezárult a Budakeszi Arborétum fejlesztési projektje, melyet az MBH Bank és a Pilisi Parkerdő Zrt. közösen valósított meg. Az fejlesztéseket 2025. április 17-én adták át hivatalosan, így a látogatók már megújult környezetben tölthetik szabadidejüket.
A fejlesztések között szerepel új növények telepítése, erdei sportkör kialakítása, a kutya agility pálya bővítése, valamint egy szenzoros látogatószámláló rendszer telepítése is.
Stratégiai partnerség az arborétum fenntartható jövőjéért
Az MBH Bank és a Pilisi Parkerdő Zrt. 2024 augusztusában kötött együttműködési megállapodást a Budakeszi Arborétum felújítására.
Az MBH Bank 20 millió forintos támogatásával 2024 december végére valósultak meg a fejlesztések, amelyeket ünnepélyes keretek között mutattak be 2025 áprilisában.
Zöld fejlesztések és a biodiverzitás növelése
A projekt első ütemében a szakemberek eltávolították a klímaváltozás miatt elpusztult vagy veszélyessé vált fákat. 46 parcellán összesen 200 facsemetét, köztük páfrányfenyőt, platánt és tiszafát, valamint 10 ezer hagymás növényt, például medvehagymát, krókuszt és hóvirágot ültettek el.

Egy ikonikus idős kocsányos tölgy stabilizálására rögzítőrendszert telepítettek, megőrizve a fa hosszú távú élettartamát.
Sportolási lehetőségek és innovatív technológiák
A fejlesztések keretében létrejött egy új erdei sportkör kijelölt útvonallal, tereprendezéssel és nyolc stabil sportállomással, amelyek változatos edzési lehetőségeket nyújtanak. Emellett bővült és megújult a kutya agility pálya.
Az arborétumban egy szenzoros látogatószámláló rendszert is kialakítottak, amely a látogatói szokások elemzését segíti elő, támogatva ezzel a további célzott fejlesztéseket.
Közös cél a fenntarthatóság és a természetvédelem
Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a projekt három alapértéket emel ki: az MBH Bankkal való partnerség jelentőségét a fenntarthatóság érdekében, a Parkerdő innovatív szakmai tapasztalatait, valamint a technológiai fejlesztések fontosságát a természeti értékek megőrzésében.

Mocz András, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára az erdők rekreációs szerepének növekvő társadalmi jelentőségét emelte ki az eseményen.
A fenntarthatóság támogatása az MBH Bank részéről
Szege György, az MBH Bank ESG- és Fenntarthatósági vezetője kiemelte, hogy a Budakeszi Arborétum fejlesztései hozzájárulnak az intézmény hosszú távú fenntarthatóságához, támogatva a természeti értékek megőrzését és a látogatók feltöltődését.

A projekt zárása új korszakot nyitott a Budakeszi Arborétumban, amely ezentúl nemcsak természetvédelmi, hanem közösségi és technológiai szempontból is egyedi élményeket kínál vendégeinek.
Bővebb információ
Pilisi Parkerdő Zrt.
Képek: Mocz András, Pilisi Parkerdő, Budakeszi Arborétum, MBH