Környezetvédelem

Megugrott a kapitális sügérek száma – most a horgászokon a sor

HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

A hazai horgászok egyre gyakrabban számolnak be arról, hogy jókora sügérek akadnak horogra, nem ritkán 20 centiméter feletti példányokkal. Ez a korábban ritkaságnak számító méret ma már nem meglepő, különösen a Balaton térségében.

A jelenség mögött nem csupán kedvező ökológiai folyamatok állhatnak. A ragadozóhalak, így a sügér szerepe a vízi élőhelyek egyensúlyának fenntartásában is kiemelkedő.

Nem csak zsákmány, kulcsfaj is a sügér

A sügér nemcsak a horgászok körében lett népszerűbb – a természetes táplálékhálózatban is fontos láncszem. Állománya jelzi a vízi ökoszisztéma egészségi állapotát, így jelenléte sokat elárul a környezeti viszonyokról. Ezért is fordult a kutatók figyelme most még erőteljesebben e halfaj felé.

Kérdőív segítheti a kutatást

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hal- és Konzervációökológiai Kutatócsoportja átfogó adatgyűjtésbe kezdett, amelyhez az aktív horgászok együttműködését kéri. Egy rövid, névtelen kérdőív kitöltésével bárki hozzájárulhat a kutatáshoz, aki sügérrel találkozott. A felmérés célja, hogy képet adjon a horgászmódszerekről, az éves fogások arányáról, valamint a kifogott példányok egészségi állapotáról.

Fontosak az egészségügyi jelek is

Kiemelt figyelmet kap a felmérés során a betegségek és paraziták jelenléte, amelyek hosszabb távon komoly hatással lehetnek a sügérállomány fenntarthatóságára. A kutatók célja, hogy a beérkező adatok alapján megalapozott javaslatokat tehessenek a halfaj jövőjét érintő intézkedésekre.

Közös ügy a sügér jövője

A horgászok megfigyelései és tapasztalatai most kulcsfontosságú információkkal segíthetik a természetvédelmi és halgazdálkodási munkát. Aki szeretne bekapcsolódni a kutatásba, a kérdőívet online is elérheti, és néhány perc alatt kitöltheti.

A kérdőív itt érhető el és tölthető ki.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

2025. július 20. 16:10

Friss kutatás szerint akár 27 millió tonna nanoműanyag lehet az Atlanti-óceánban – több, mint a nagyobb műanyagok együtt.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Elkészültek az első balatoni sporthorgász centrum apartmanházai

2019. május 29. 10:17

A fejlesztés első beruházása volt a házak felépítése az Agrárminisztérium 195 millió forintos támogatásából és közel 130 millió forint önerőből.

Megkezdődtek a balatoni haltelepítések

2021. április 2. 04:03

Az idei haltelepítések is megkezdődtek, csak pontyból például már több mint 3 tonna került a Balatonba.

Milliós támogatás a horgászközösségeknek

2020. november 2. 13:14

A jövőben már évente 1 milliárd forintot meghaladó pályázati-, illetve normatív alapú horgászszervezeti támogatások, új távlatokat nyithatnak a horgászközösségek előtt – mondta Nagy István agrárminiszter a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) éves beszámolóján.  

Jövőre drágábban lehet horgászni a Balatonnál

2019. november 15. 05:47

Tíz százalékot némileg meghaladó lesz az áremelés, de nem egységesen, lesznek ugyanis olyan jegytípusok, amelyek ára változatlan marad.