30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Környezetvédelem

Túlélők a jégkorszakból – segíthetnek megérteni a jövőt

HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

A zuzmók az egyik legkülönlegesebb élőlénycsoportot képviselik: gombák és algák szimbiotikus együttéléséből jöttek létre, és a bolygó legextrémebb környezeteiben is megélnek.

Míg a tundrán állatok táplálékát jelentik, addig másutt gyakran csak akkor tűnnek fel, amikor már semmi más nem képes megtelepedni. Különleges tulajdonságaik – mint például az UV-sugárzással szembeni természetes védelem – különösen ellenállóvá teszik őket az időjárás szélsőségeivel szemben.

Egyedülálló fényvédelem, lassú növekedés

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatói szerint a zuzmók rendszeresen kiszáradnak, így védik fotoszintézisüket. Saját anyagaik UV-szűrőként működnek, hatásuk az 5-ös faktorszámú naptejhez hasonlítható. Mindez segíti őket a túlélésben – ugyanakkor rendkívül érzékenyek az emberi bolygatásra. Lassú növekedésük és regenerációjuk miatt a természetes élőhelyek megőrzése kulcsfontosságú a fennmaradásukhoz.

Zuzmóközösségek mint ökológiai indikátorok

A kutatók természetes élőhelyeken vizsgálják a zuzmófajokat, többek között azt, hogy melyik faj miért képes sikeresen megtelepedni adott ökoszisztémákban. Erdőgazdálkodási módszerek hatásait is mérik: egyes természetvédelmi kezelések kifejezetten kedvezhetnek a fajgazdagságnak.

Homokbuckák, mikroklímák, válaszok

A kutatócsoport Fülöpházán és Bugacon végzett terepvizsgálatokat: a homokbuckák különböző kitettségű oldalain más-más zuzmóközösségek élnek. Ezek mikroklíma-függő különbségeinek elemzése lehetővé teszi a klímaváltozási forgatókönyvek modellezését. Emellett azt is vizsgálták, hogyan változik a zuzmók fotoszintetikus aktivitása az év során – és kiderült, hogy minden faj más stratégiát követ az alkalmazkodásban.

Lassúak, de létfontosságúak

Bár a zuzmók aprók, lassan növekednek és nehezen regenerálódnak, mégis rendkívül értékes bioindikátorai lehetnek a változó környezetnek. Jelenlétük vagy eltűnésük egyaránt fontos üzenetet hordoz – nemcsak a kutatók, hanem mindannyiunk számára.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

2025. július 20. 16:10

Friss kutatás szerint akár 27 millió tonna nanoműanyag lehet az Atlanti-óceánban – több, mint a nagyobb műanyagok együtt.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Zuzmó ami a kertünk fáin megjelenik

2021. május 12. 15:43

Az őszi lombhullást követően egészen a tavaszi lombfakadásig lehetünk tanúi annak, hogy a fák kérgét arany és ezüst színűvé „varázsolják” a fán megtelepedett zuzmófajok. Sokan hasonló bánásmódban részesítik ezeket az élőlényeket, mint a kert kórokozóit, megint mások érdektelenül figyelik a megjelenésüket. Mit kell tudni róluk? Valós veszélyt jelentenek a kertben?

Miféle furcsa, sárga telepek jelentek meg a mulcson?

2023. június 8. 04:38

Segítségüket kérem, hogy a csatolt képek alapján mi jelenhetett meg a mulcson (gomba- vagy zuzmóféle talán)? Reggelente újabbak tűnnek fel, viszonylag nagy kiterjedésűek és egyre több van belőlük. Kezdetben sárga, krémes állagú, majd folyamatosan kivilágosodik. Ártalmas-e a többi növényre vagy emberre?

Káros a fáknak a rajtuk élő moha?

2024. szeptember 21. 04:36

Káros a fáknak a rajtuk élő moha? Megelőzhető megjelenésük?

Mihez kezdjünk a fáinkon megtelepedett zuzmóval?

2021. május 13. 13:58

A fásszárú növényeken megtelepedő zuzmófajok válogatás nélkül megjelenhetnek a kertünk fáin, ugyanúgy, mint a természetes vegetációt alkotó fafajokon. Megítélésük igen zavarba ejtő, hiszen vannak, akik szerint haladéktalanul meg kell állítani a terjedésüket, vannak, akik ügyet sem vetnek rájuk, és vannak, akik örvendenek ezeknek a nem mindennapi teremtményeknek, és gyönyörködnek a látványukban. Mi a helyes hozzáállás? Mit tegyünk a fáinkon megtelepedett zuzmóval?