A szakmai szervezetek és kutatási hálózatok munkája elengedhetetlenül fontos a versenyképes és fenntartható agrárium megteremtéséhez, ezért az agrártárca további két évre megújítja együttműködését az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézettel.
Az ÖMKi 2011 óta folytat kutatásokat a fenntartható gazdálkodás, az ökológiai élelmiszer-termelés, a hatékony együttműködések területén. Az intézet a kutatások mellett kommunikációs tevékenységet is folytat, nagy hangsúlyt helyezve az eredmények minél szélesebb körben történő népszerűsítésére, illetve a gyakorlati tudásátadásra.
Az Agrárminisztérium ezt a tevékenységet jelenleg is támogatja, a szerződés megújításának keretében pedig 2025. július 1-től további, egymilliárd forintot meghaladó forrást biztosít. A program elsősorban az ökológiai gazdálkodást, mint jó gyakorlatot mutatja be.
Paradicsompalánták és sorköztakarás – kutatás a gazdák szolgálatában
Kutatásaikból kiderül, hogy az élő sorköztakarás a hasznos szervezetek számát jelentősen megnöveli az ültetvényekben, ami növényvédelmi szempontból is előnyös. Visszahozták a házikertekbe a tájfajta paradicsomokat, agrárörökségünk elfeledett ékköveit. Évek óta országosan több tízezer tájfajta palánta talál segítségükkel gazdára. Idén például a Herencsényi befőző paradicsom.
Digitális szenzorok a legeltetéses állattartásban
Az állattenyésztés területén sikeresen alkalmazzák a legmodernebb digitális szenzorokat a legextenzívebb, legeltetésre alapozott húsmarhatartásban, hogy az év nagy részében szabadon tartott állatok jólléte és egészsége folyamatosan biztosított legyen. De nemcsak itthon, európai szinten is elismerik eredményeiket: részvételi alapú, gyakorlatias kutatási módszereiket az Unió számos nemzetközi projektben hasznosítja.
Nemzetközi elismerés és szakpolitikai javaslatok
Nagy István ismertette, a kutatóintézet köteles a kutatások eredményeiből, a következő ciklusban tematikus szakpolitikai javaslatcsomagokat összeállítani. A tématerületekhez illeszkedően hat csomagban célzottan segítik a kutatások eredményeinek beépülését a hazai agrárszakpolitikába. Ezek az intézkedések olyan gyakorlatok kialakítását is elősegítik, amelyek hosszú távon támogatják az agroökológiai átállást és az ökológiai gazdálkodás fejlődését.
A KAP új iránya: zöldátállás gazdálkodói együttműködéssel
Nagy István elmondta, az új KAP Stratégiai Tervben az eddigieknél is hangsúlyosabbá válik a környezet- és klímatudatos gazdálkodási gyakorlatok alkalmazása és az ezzel összefüggő, a gazdálkodók együttműködésével végzett szemléletváltás, a zöldátállásban való aktív gazdálkodói részvétel.
Kiemelt kép: Pixabay.