Környezetvédelem

Útszóró só használata: engedélyezett vagy tilos?

Agrofórum Online

Az útszóró só használata Magyarországon jogszabályokkal szabályozott, és általában nem tilos, de vannak korlátozások és környezetvédelmi megfontolások, amelyeket figyelembe kell venni.

Amikor a hőmérséklet fagypont alá csökken, a járdák csúszóssá válhatnak. A lakosok kötelesek gondoskodni arról, hogy csökkentsék a balesetveszélyt.

Az útszóró só használata Magyarországon megengedett, de helyi rendeletek és környezetvédelmi megfontolások korlátozhatják. Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes utánanézni az adott település szabályozásának, és lehetőség szerint környezetkímélő alternatívákat választani.

Hol megengedett az útszóró só használata?

Közutakon

A közlekedésbiztonság érdekében Magyarországon az útszóró só használata általában megengedett közutakon, különösen a településeken belül és a főutakon. Ezt a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vagy az illetékes önkormányzat végzi, különösen havas vagy jeges időjárási körülmények esetén.

Lakossági felhasználás 

Magánszemélyek is használhatnak útszóró sót saját ingatlanjuk előtti járdaszakaszon vagy behajtókon a csúszásveszély elhárítására. Ez azonban helyi szabályozástól függhet, és mindig érdemes ellenőrizni az adott település rendeleteit.

Hol tilos vagy legalábbis nem javasolt?

Zöldterületek közelében 

A jogszabályok és környezetvédelmi szempontok alapján tilos útszóró sót használni zöldterületek (pl.: parkok, kertek, fasorok) közelében, mert a só károsíthatja a növényeket, a talaj minőségét és a vizeket.

Védett területeken 

Természetvédelmi területeken vagy olyan helyeken, ahol az élővilág védelme kiemelten fontos, az útszóró só használata tilos. Ez például Natura 2000 területekre, erdős területekre vagy más érzékeny ökoszisztémákra vonatkozik.

Környezetvédelmi szabályozások 

Sok település helyi rendeleteiben korlátozza vagy megtiltja az útszóró só használatát annak káros környezeti hatásai miatt.

Mennyire káros az útszóró só az emberre és a környezetre?

Talajkárosodás
A só az olvadás során beszivárog a talajba, ahol megváltoztatja a pH-értéket, károsítva a talajban élő mikroorganizmusokat, és hosszú távon rontja a talaj minőségét. A só a növények gyökereihez is eljut, megzavarva a vízfelvételt, ami a növények kiszáradásához és pusztulásához vezethet. A felszíni növényi részekre kerülve pedig égési sérüléseket okozhat, amely rontja a fotoszintézist.

Talajvíz és vizek szennyezése
Az útszórósó beszivárogva elérheti a talajvizet, és a csatornákon keresztül a folyókba és tavakba juthat. Ez a vizek sótartalmának növekedéséhez vezethet, amely károsítja az élővilágot, és az ivóvízre is negatív hatással lehet. A tisztítóüzemek nem tudják hatékonyan kiszűrni a sót, így a szennyezés az emberek egészségét is érintheti.

Állatok veszélyeztetése
Az útszórósó károsíthatja a háziállatok (kutyák, macskák) mancsait, akár súlyos égési sérüléseket okozva. Vadon élő állatok, például rókák esetében hasonló károkat okozhat. Továbbá, ha az állatok lenyelik a hóval keveredett sót, az szájnyálkahártya-, nyelőcső- és gyomorirritációt, illetve súlyos egészségkárosodást okozhat.

Milyen alternatívák léteznek?

A környezet védelme érdekében mindenképpen érdemes sómentes alternatívákhoz nyúlni. Bár egyik sem olvasztja el a jeget, mégis hatékonyan csökkenthetik a csúszásveszélyt.

Homok vagy kőzúzalék

Környezetbarátabb megoldás, amely hatékonyan csökkenti a csúszásveszélyt.

Kálium-acetát vagy kalcium-magnézium-acetát alapú szerek

Ezek kevésbé károsítják a környezetet.

Hamu

Költséghatékony és természetbarát alternatíva.

Tipp:
Kerüljük a faforgács használatát, mert felszívja a nedvességet, és még csúszósabbá teheti a felületet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nanoműanyagok elárasztják az Atlanti-óceánt

2025. július 20. 16:10

Friss kutatás szerint akár 27 millió tonna nanoműanyag lehet az Atlanti-óceánban – több, mint a nagyobb műanyagok együtt.

Túl bürokratikus az EU új természet-helyreállítási rendelete

2025. június 21. 16:10

Az EU új, természet-helyreállítási rendelet erős adminisztratív terheket ró a gazdálkodókra – túlterheli a vidéki közösségeket.

Furcsa teknős bukkant fel a holtágban – ne engedje vissza a vízbe!

2025. június 21. 13:10

Egyre több idegenhonos teknősfaj jelenik meg Magyarország természetes vizeiben. Most a mississippi tarajosteknős bukkant fel a Holt-Tiszában.

A szabóméh szerepe a természetben: nem támad, csak beporoz

2025. június 14. 14:10

A szabóméh (Megachile sp.) ártalmatlan rovar: csendes beporzó, aki szó szerint „levélből varrja” a fészkét.

Az utak sózása a talajban csírázó növények zöldülésére rossz hatással van

2023. november 12. 07:10

A talajok sótartalmának növekedése globális probléma, a termőterületek szikesedése világszerte több, mint másfél milliárd embert érint. Az ELTE TTK kutatóinak friss vizsgálatából kiderül, hogy a magas sókoncentráció hogyan befolyásolja többek között a búza csíranövények fejlődését, és hogy mit tehetünk a károk csökkentéséért.

Hogyan hat a növényekre a téli sószórás?

2021. január 22. 12:08

A só a növényzeten közvetlen vagy közvetett tüneteket is okozhat.