Megújuló energia

Kék-zöld tetőkkel bővítenék a szivacsvárosok kapacitását

Agrofórum Online

A „szivacsváros” koncepció egyre népszerűbbé válik. A tervezők több zöldterületet telepítenek, amelyek felszívják az éghajlatváltozással egyre hevesebbé váló felhőszakadásokból származó vizet. Ez egyidejűleg mérsékli az árvizeket és feltölti a talajt nedvességgel, amit szükség esetén ki lehet használni. Míg korábban a városokat úgy tervezték, hogy az esővizet a lehető leggyorsabban elvezessék, most inkább kihasználják ezt az erőforrást.

A szivacsvárosok előtt álló kihívás, hogy a városi területek nagy része háztető. A zöld tetők megtartják az esővizet a növények öntözéséhez, de a kék-zöld tetők ennél még egy lépéssel tovább mennek. Olyan infrastruktúrát alakítottak ki rajtuk, amely összegyűjti a csapadékot, tárolja, és így az később is használható öntözésre és WC-öblítésre. Amszterdamban 45 000 négyzetméternyi kék-zöld tető található, amelyet kifejezetten az esővíz felfogására terveztek.

Hogyan épül fel a kék-zöld tető?

A rendszer rétegekből áll. A felszínen növények találhatók: mohák, cserjék, füvek, páfrányok, gyógynövények és Sedum (varjúháj), egy szívós nemzetség, amely a zöld tetők egyik alapanyaga. A növények talajban gyökereznek, amely tápanyagot és támaszt nyújt számukra.

Alatta egy szűrőréteg található, amely megakadályozza, hogy a talaj a következő rétegbe mosódjon: ez egy kis tömegű tartószerkezet, amely a vizet tárolja. Ez alatt további rétegek vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a víz és a növények gyökerei elérjék a tényleges tetőt. Tulajdonképpen egy lapos esővíztartályt kell elképzelni az épület tetején.

A kék-zöld tető vízszintjét egy intelligens szelep szabályozza. Ha az előrejelzés szerint vihar közeleg, a rendszer még előtte kiengedi a tetőn tárolt vizet. Így amikor jön egy felhőszakadás, a tető újratöltődhet, vagyis kevesebb esővíz kerül a csatornahálózatba. Képletesen szólva a tető „szivaccsá” válik, amelyet szükség szerint ki lehet „csavarni”.

További előnyök

A víz megtartásán túl a kék-zöld tetők hűtik az épület legfelső szintjét, elpárologtatva a tárolt vizet. Az őshonos növényfajok segíthetik az élővilágot azáltal, hogy élelemforrást biztosítanak a beporzó rovaroknak. A tudósok azzal is kísérleteznek, hogy a tetőkön napelemek alatt termesszenek növényeket, ez az úgynevezett agrivoltaika. Ha ezt a kék-zöld rendszerekkel párosítjuk, akkor a napelemek hatékonysága javulhat azáltal, hogy a párolgó vízzel hűtjük őket.

Nem minden épületen lehet azonban ezt a rendszert kiépíteni. A kiegészítő infrastruktúra nem túl nehéz, de a tárolt víz jelentős tömegű. Így míg a rendszert viszonylag olcsón és könnyen be lehet építeni az új épületekbe, a régebbieknél szükség lehet utólagos átalakításra. Hosszú távon pénzt takaríthat meg az épület azáltal is, hogy csökkenti a vízfogyasztását. Mint minden technológiánál, a költségek ebben az esetben is azzal együtt csökkennek majd, ahogy egyre szélesebb körben alkalmazzák.

Bárhol kialakítható, csak tető kell hozzá

A koncepció a világ számos városában alkalmazható, főleg azonban ott van nagy jelentősége, ahol súlyos vízhiánnyal küzdenek, például Európa déli részén. Az elképzelések szerint a városok akár adókedvezményekkel is ösztönözhetnék a kék-zöld tetők építését. Az Egyesült Államokban, például Los Angelesben és Pittsburghben már bevezettek valami hasonlót: adót vetnek ki az ingatlan azon részére, ahol a vízelvezetés nem megoldott, így ösztönözve a telektulajdonosokat kertek és egyéb zöldfelületek kialakítására.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Öntözni, öntözni, öntözni!

2018. augusztus 20. 08:44

Komoly vita zajlik hazánkban az öntözés jogosságáról, szükségszerűségéről az öntözni kívánók és az ivóvízért aggódók között. Az ivóvíz nagy kincs, megőrzése fontos, de öntözés nélkül nem lehet ma már eredményesen gazdálkodni.

Tovább folytatódik a hazai öntözésfejlesztés

2019. április 12. 11:16

Az öntözés fejlesztése hosszú távon akkor lesz sikeres és a mezőgazdasági vízgazdálkodás akkor lesz fenntartható, ha a termelők gazdaságosan öntöznek.

Szőlő tápanyagellátás a hatékonyság jegyében

2022. április 20. 14:00

A növények igényének megfelelő okszerű tápanyagutánpótlás szerepe soha nem volt ilyen időszerű, mint napjainkban.

Öntözési és vízgazdálkodási intézetként működik tovább a szarvasi agrárkar

2019. november 22. 09:02

Az intézet elsődleges feladata az agronómiai, biológiai, ökológiai, talajtani és környezettudományi diszciplínákhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzések szervezése, tudományos kutatásokban való részvétel, továbbá kutatás-fejlesztés a mezőgazdasági vízgazdálkodás és öntözés területén.