Megújuló energia

Kék-zöld tetőkkel bővítenék a szivacsvárosok kapacitását

Agrofórum Online

A „szivacsváros” koncepció egyre népszerűbbé válik. A tervezők több zöldterületet telepítenek, amelyek felszívják az éghajlatváltozással egyre hevesebbé váló felhőszakadásokból származó vizet. Ez egyidejűleg mérsékli az árvizeket és feltölti a talajt nedvességgel, amit szükség esetén ki lehet használni. Míg korábban a városokat úgy tervezték, hogy az esővizet a lehető leggyorsabban elvezessék, most inkább kihasználják ezt az erőforrást.

A szivacsvárosok előtt álló kihívás, hogy a városi területek nagy része háztető. A zöld tetők megtartják az esővizet a növények öntözéséhez, de a kék-zöld tetők ennél még egy lépéssel tovább mennek. Olyan infrastruktúrát alakítottak ki rajtuk, amely összegyűjti a csapadékot, tárolja, és így az később is használható öntözésre és WC-öblítésre. Amszterdamban 45 000 négyzetméternyi kék-zöld tető található, amelyet kifejezetten az esővíz felfogására terveztek.

Hogyan épül fel a kék-zöld tető?

A rendszer rétegekből áll. A felszínen növények találhatók: mohák, cserjék, füvek, páfrányok, gyógynövények és Sedum (varjúháj), egy szívós nemzetség, amely a zöld tetők egyik alapanyaga. A növények talajban gyökereznek, amely tápanyagot és támaszt nyújt számukra.

Alatta egy szűrőréteg található, amely megakadályozza, hogy a talaj a következő rétegbe mosódjon: ez egy kis tömegű tartószerkezet, amely a vizet tárolja. Ez alatt további rétegek vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a víz és a növények gyökerei elérjék a tényleges tetőt. Tulajdonképpen egy lapos esővíztartályt kell elképzelni az épület tetején.

A kék-zöld tető vízszintjét egy intelligens szelep szabályozza. Ha az előrejelzés szerint vihar közeleg, a rendszer még előtte kiengedi a tetőn tárolt vizet. Így amikor jön egy felhőszakadás, a tető újratöltődhet, vagyis kevesebb esővíz kerül a csatornahálózatba. Képletesen szólva a tető „szivaccsá” válik, amelyet szükség szerint ki lehet „csavarni”.

További előnyök

A víz megtartásán túl a kék-zöld tetők hűtik az épület legfelső szintjét, elpárologtatva a tárolt vizet. Az őshonos növényfajok segíthetik az élővilágot azáltal, hogy élelemforrást biztosítanak a beporzó rovaroknak. A tudósok azzal is kísérleteznek, hogy a tetőkön napelemek alatt termesszenek növényeket, ez az úgynevezett agrivoltaika. Ha ezt a kék-zöld rendszerekkel párosítjuk, akkor a napelemek hatékonysága javulhat azáltal, hogy a párolgó vízzel hűtjük őket.

Nem minden épületen lehet azonban ezt a rendszert kiépíteni. A kiegészítő infrastruktúra nem túl nehéz, de a tárolt víz jelentős tömegű. Így míg a rendszert viszonylag olcsón és könnyen be lehet építeni az új épületekbe, a régebbieknél szükség lehet utólagos átalakításra. Hosszú távon pénzt takaríthat meg az épület azáltal is, hogy csökkenti a vízfogyasztását. Mint minden technológiánál, a költségek ebben az esetben is azzal együtt csökkennek majd, ahogy egyre szélesebb körben alkalmazzák.

Bárhol kialakítható, csak tető kell hozzá

A koncepció a világ számos városában alkalmazható, főleg azonban ott van nagy jelentősége, ahol súlyos vízhiánnyal küzdenek, például Európa déli részén. Az elképzelések szerint a városok akár adókedvezményekkel is ösztönözhetnék a kék-zöld tetők építését. Az Egyesült Államokban, például Los Angelesben és Pittsburghben már bevezettek valami hasonlót: adót vetnek ki az ingatlan azon részére, ahol a vízelvezetés nem megoldott, így ösztönözve a telektulajdonosokat kertek és egyéb zöldfelületek kialakítására.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

Szerves trágya: így lehet a költséges hulladékból érték

2024. szeptember 28. 12:10

A trágya, például a baromfitrágya költséges melléktermék, pedig az újrahasznosítása környezetbarát bevételi forrás lehet a gazdálkodók számára.

A víz minden egyes cseppjét optimálisan kell kihasználni

2023. június 11. 06:34

A hollandiai vízrendszerre egyre nagyobb nyomás nehezedik az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés és a növekvő vízfogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy hatékonyabban kell hasznosítani a rendelkezésre álló vizet. Az AquaConnect program keretében kutatók a vízügyi ágazatban dolgozó partnerekkel együttműködve dolgoznak egy intelligens, körforgásos vízgazdálkodási rendszer kifejlesztésén.

Magasabb szintű vízgazdálkodási kultúrára van szükség

2020. május 15. 13:03

A Vidékfejlesztési Programon belül az öntözéses beruházásokhoz kapcsolódó pályázati feltételeket úgy módosítják, hogy minél többen és könnyebben élhessenek a lehetőségekkel.

Vízjogi engedély nélkül is díjmentesen lehet öntözni

2019. május 6. 09:17

Az intézkedést a szárazság miatt vezette be a kormány, a gazdák így külön engedély nélkül 1200 köbméternyi vizet használhatnak fel mintegy 100 hektárnyi területen legfeljebb egy hónapig, a tartósan vízhiányos időszakban.

5 érv, hogy esőkerttel oldjuk meg a vízelvezetést

2023. augusztus 24. 06:40

Az utóbbi időben egyre több kertbe tervezünk esőkerteket. Nem is véletlen, hiszen rengeteg előnye van az esőkertnek, főleg, ha jól sikerül a kivitelezés.