Megújuló energia

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőmű

Agrofórum Online

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower.

Kétszázezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezi idén a pécsi erőművet üzemeltető Pannonpower – közölte a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó vállalat kedden az MTI-vel.

Közleményük szerint a Pannonpower idén is a térség agrárvállalkozóitól szerzi be a Pécsett működő biomassza-tüzelésű erőmű működtetéséhez szükséges tüzelőanyagokat, amiből mintegy 3,5-4 milliárd forint pótlólagos forráshoz juthatnak a gazdák.

A tavaly beszállított alapanyagok mintegy 90 százalékát adta a gabonafélék, az őszi búza, az árpa,  a rozs és a tritikálé szalmája. A fennmaradó 10 százalék túlnyomó részét a repce tette ki, de energianádat és szóját is vásároltak.     Mivel az alapanyagok felhasználásánál fontos szempont a  nedvességtartalom, a 12 százalékosnál alacsonyabb nedvességtartalmú alapanyagokért felárat fizet a társaság – tudatta a Magyarország legnagyobb biomassza-tüzelésű erőművét működtető Pannonpower.

A közleményben arra is kitértek, hogy a mezőgazdasági melléktermékek hasznosítása mintegy 31 ezer lakást és 450 közintézmény hőigényének kielégítését segíti, a kogenerációs – azaz egyszerre villamos- és hőenergiát is előállító – erőmű emellett mintegy 200 gigawatt villamosenergiát is előállít évente.

A Pannonpower kiemelte, hogy az erőmű 100 kilométeres körzetében minden évben mintegy 7 millió tonna mezőgazdasági melléktermék keletkezik, amely mennyiségnek alig több mint 3 százaléka elegendő a pécsi erőmű teljes évi működéséhez, így a szalmatüzelésű blokk tüzelőanyag-ellátása hosszú távon biztonságosan megoldható.

Tájékoztatásuk szerint, mivel a biomassza-tüzelés szén-dioxid-semleges technológia, a szalmatüzelésű erőmű évente több mint 150 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását váltja ki.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

MATE: biohulladék-kezelés a fenntarthatóbb jövőért

2022. június 7. 15:46

A MATE új biohulladék-kezelési technológiák fejlesztésével segíti hozzá térségünket egy fenntarthatóbb jövőhöz.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Keresik a „Biomassza alapú gazdaság fiatal nagyköveteit”

2022. május 15. 09:12

A felhívásra várják azok jelentkezését, akiket érdekel vagy már tapasztalatot szerzett a biomassza alapú gazdaság vagy ahhoz kapcsolódó szektor terén.

Így fűtünk komposzttal a fóliaházban

2022. szeptember 8. 05:38

A komposztfűtés nem újkeletű, már a maják óta ismert technológia, csak sokan a modern világ miatt elfelejtették ezt a remek és még egyszerűen “magától” működő módszert a fűtésre.