Engelbert Friedlhuber gazdaságában a különböző üzletágak fogaskerekekként kapcsolódnak össze, és az egész egy nagyon hatékony rendszert képez.
A vállalkozásának van egy különleges berendezése is, egy vákuumos párologtató. Ennek segítségével az erjedési maradék feldolgozva saját maga állít elő műtrágyát, és a már rendelkezésre álló tápanyagokat használja fel ahelyett, hogy műtrágyát kellene vásárolnia.
Növénytermesztés – állattenyésztés – biogázüzem – műtrágya
A gazda 175 állatot tartó tejtermelő üzemet irányít Bajorországban, amihez 100 hektár legelő is tartozik. Emellett bérmunkát is folytat, és két biogázüzemet üzemeltet. Gazdasága legérdekesebb része azonban a kétlépcsős vákuumos párologtatóberendezése. Ez körülbelül 100 m2 területet foglal el, és az erjedési maradékokat dolgozza fel.
A műtrágyaárak robbanásszerű emelkedése miatt Friedlhuber úgy gondolta, hogy az üzem mérföldkő lehet a fenntartható mezőgazdaságban, mivel maga állítja elő a kiváló minőségű műtrágyát. Így nem termelődik hulladék, és minden tevékenysége kulcsfontosságú kapcsolatban van a többivel.
Friedlhuber éppen a műtrágyaárak robbanásszerű növekedése miatt keresett működőképes megoldást. Végül egy komplex rendszer mellett döntött. A fermentációs maradékok feldolgozásával saját műtrágyát állíthat elő, és a rendelkezésre álló tápanyagokat használhatja fel ahelyett, hogy vásárolnia kelljen. Az üzem csökkenti az erjesztési maradékok végleges tárolásának költségét is.
Hogyan lesz a fermentációs maradékból műtrágya?
A biogázüzemből származó préselt anyagot egy szeparátor segítségével szilárd és folyékony fázisra választják szét. A folyékony részt a párologtatókban vákuum segítségével felforralják, így értékes ammónia keletkezik. Egy gőzmosó eltávolítja az ammóniát, és trágyaként folyékony ammónium-szulfát-oldat marad vissza. A felesleges kondenzátumot a hűtőkörben újra felhasználják.
Friedlhuber elégedett a rendszerrel. Mindennap kiváló minőségű ammónium-szulfát-tartalmú folyékony műtrágyát állít elő, miközben a műtrágyaárak az egekbe szöknek. Ezt visszajuttatja a saját és más gazdák földjeire.
Fotó: Pixabay