3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Megújuló energia

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

Agrofórum Online

Engelbert Friedlhuber gazdaságában a különböző üzletágak fogaskerekekként kapcsolódnak össze, és az egész egy nagyon hatékony rendszert képez.

A vállalkozásának van egy különleges berendezése is, egy vákuumos párologtató. Ennek segítségével az erjedési maradék feldolgozva saját maga állít elő műtrágyát, és a már rendelkezésre álló tápanyagokat használja fel ahelyett, hogy műtrágyát kellene vásárolnia.

Növénytermesztés – állattenyésztés – biogázüzem – műtrágya

A gazda 175 állatot tartó tejtermelő üzemet irányít Bajorországban, amihez 100 hektár legelő is tartozik. Emellett bérmunkát is folytat, és két biogázüzemet üzemeltet. Gazdasága legérdekesebb része azonban a kétlépcsős vákuumos párologtatóberendezése. Ez körülbelül 100 m2 területet foglal el, és az erjedési maradékokat dolgozza fel.

A műtrágyaárak robbanásszerű emelkedése miatt Friedlhuber úgy gondolta, hogy az üzem mérföldkő lehet a fenntartható mezőgazdaságban, mivel maga állítja elő a kiváló minőségű műtrágyát. Így nem termelődik hulladék, és minden tevékenysége kulcsfontosságú kapcsolatban van a többivel.

Friedlhuber éppen a műtrágyaárak robbanásszerű növekedése miatt keresett működőképes megoldást. Végül egy komplex rendszer mellett döntött. A fermentációs maradékok feldolgozásával saját műtrágyát állíthat elő, és a rendelkezésre álló tápanyagokat használhatja fel ahelyett, hogy vásárolnia kelljen. Az üzem csökkenti az erjesztési maradékok végleges tárolásának költségét is.

Hogyan lesz a fermentációs maradékból műtrágya?

A biogázüzemből származó préselt anyagot egy szeparátor segítségével szilárd és folyékony fázisra választják szét. A folyékony részt a párologtatókban vákuum segítségével felforralják, így értékes ammónia keletkezik. Egy gőzmosó eltávolítja az ammóniát, és trágyaként folyékony ammónium-szulfát-oldat marad vissza. A felesleges kondenzátumot a hűtőkörben újra felhasználják.

Friedlhuber elégedett a rendszerrel. Mindennap kiváló minőségű ammónium-szulfát-tartalmú folyékony műtrágyát állít elő, miközben a műtrágyaárak az egekbe szöknek. Ezt visszajuttatja a saját és más gazdák földjeire.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Megerősítette idei bevételi céljait a német BayWa Group

2019. november 15. 06:33

Az agrárüzletág első három negyedéves 8,19 milliárd eurós árbevétele 1,3 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél, de az üzleti eredmény 18,1 százalékkal 65,8 millió euróra emelkedett.

Tápanyag utánpótlás tervezés: hasznosak-e a digitális eszközök?

2020. december 1. 13:47

A műtrágyák kulcsfontosságú alapanyagok a hatékony növénytermesztéshez. A tápanyagutánpótlás megfelelő tervezése nemcsak pénzügyi okokból, hanem fenntarthatósági szempontból is fontos.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag-utánpótlással!

2023. március 31. 07:36

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik.