24℃ 12℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Megújuló energia

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

Agrofórum Online

Engelbert Friedlhuber gazdaságában a különböző üzletágak fogaskerekekként kapcsolódnak össze, és az egész egy nagyon hatékony rendszert képez.

A vállalkozásának van egy különleges berendezése is, egy vákuumos párologtató. Ennek segítségével az erjedési maradék feldolgozva saját maga állít elő műtrágyát, és a már rendelkezésre álló tápanyagokat használja fel ahelyett, hogy műtrágyát kellene vásárolnia.

Növénytermesztés – állattenyésztés – biogázüzem – műtrágya

A gazda 175 állatot tartó tejtermelő üzemet irányít Bajorországban, amihez 100 hektár legelő is tartozik. Emellett bérmunkát is folytat, és két biogázüzemet üzemeltet. Gazdasága legérdekesebb része azonban a kétlépcsős vákuumos párologtatóberendezése. Ez körülbelül 100 m2 területet foglal el, és az erjedési maradékokat dolgozza fel.

A műtrágyaárak robbanásszerű emelkedése miatt Friedlhuber úgy gondolta, hogy az üzem mérföldkő lehet a fenntartható mezőgazdaságban, mivel maga állítja elő a kiváló minőségű műtrágyát. Így nem termelődik hulladék, és minden tevékenysége kulcsfontosságú kapcsolatban van a többivel.

Friedlhuber éppen a műtrágyaárak robbanásszerű növekedése miatt keresett működőképes megoldást. Végül egy komplex rendszer mellett döntött. A fermentációs maradékok feldolgozásával saját műtrágyát állíthat elő, és a rendelkezésre álló tápanyagokat használhatja fel ahelyett, hogy vásárolnia kelljen. Az üzem csökkenti az erjesztési maradékok végleges tárolásának költségét is.

Hogyan lesz a fermentációs maradékból műtrágya?

A biogázüzemből származó préselt anyagot egy szeparátor segítségével szilárd és folyékony fázisra választják szét. A folyékony részt a párologtatókban vákuum segítségével felforralják, így értékes ammónia keletkezik. Egy gőzmosó eltávolítja az ammóniát, és trágyaként folyékony ammónium-szulfát-oldat marad vissza. A felesleges kondenzátumot a hűtőkörben újra felhasználják.

Friedlhuber elégedett a rendszerrel. Mindennap kiváló minőségű ammónium-szulfát-tartalmú folyékony műtrágyát állít elő, miközben a műtrágyaárak az egekbe szöknek. Ezt visszajuttatja a saját és más gazdák földjeire.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Erős turbulencia a műtrágyapiacon

2024. június 20. 10:10

A műtrágyaárak hosszú távon az energia árától függenek. A karbamid árának június eleji emelkedését az egyiptomi gázellátás megingása okozta.

A műtrágyák hatékonyságának növelése talajoltással

2019. február 12. 06:36

A szántóföldi növények közül a napraforgóról reagál a leglátványosabban a talajoltó technológiára. Az elmúlt három évben az AGRO.bio Demo Farm Projektjében résztvevő gazdaságoknál végzett vizsgálataink során a kezeletlen területhez képest átlagosan 11%-kal mértünk magasabb értékeket a talajoltásban részesült területen.

Szédítő műtrágyaárak vs. apró tápanyaggyárak

2021. október 18. 07:07

Az energiahordozók áremelkedése nehéz helyzetbe hozta a műtrágyagyártókat. A gyárak kapacitás-csökkenése, esetleges leállása pótolhatatlan űrt fog hagyni a gazdák többségének inputanyag beszerzésében. Úgy kell neki menni az őszi és tavaszi vetéseknek, hogy a műtrágya magas ára, illetve hiánya esetén nem csak a hozam és a gazdaságosság lesz kérdés, hanem már maga a termesztés technológiája is.

Miről ismerhető fel a jó minőségű műtrágya?

2021. november 23. 10:31

A modern röpítő tárcsás műtrágyaszórók a másodperc egytized része alatt gyorsítják fel a szemcséket 150 km/h sebességre. Ilyenkor a műtrágya szemcséket rendkívül nagy mechanikai erőhatás éri. Azon műtrágyák, melyek nem képesek ezt az extrém behatást kibírni, kedvezőtlenül befolyásolhatják a termés mennyiségét és minőségét. A műtrágyák fizikai tulajdonságai ugyanis nagymértékben befolyásolják a szórhatóságot és szórásképet. Kerek, sima, kemény és nehéz szemcsék – ezek azok a tulajdonságok, melyek szükségesek az optimális kijuttatáshoz.