Megújuló energia

Nemsokára visszafelé pöröghetnek a villanyórák Németországban

Agrofórum Online

A tavaly Európára köszöntő energiakrízis hatására sok magyar háztartás is elkezdett azon gondolkodni, hogyan tudná számottevően csökkenteni a fűtés- és áramszámláját. Megoldást jelenthetnének az erkélyekre szerelhető napelemek, ám ezek egyelőre nem engedélyezettek Magyarországon.

A háztartások rezsicsökkentésének viszonylag egyszerű, és tömegesen elterjeszthető módja lehetne, ha a magyar lakosság napelemeket szereltethetne a lakásai erkélyeire. Az efféle minirendszerek használatát azonban a magyarországi áramszolgáltatók az általános szerződési feltételeik szerint nem engedik meg.

A g7.hu cikke szerint a kis teljesítményű, erkélyre házilag felszerelhető napelemes rendszerek olyan termékek, amelyek a konnektorba dughatók, és amennyiben süt a nap, egy saját átalakítón (mikroinverteren) keresztül áramot táplálnak a lakás hálózatába. A termék egyszerű modulokból áll, megvásárolható a műszaki boltokban (sőt akár a diszkontláncokban), és nem kell a telepítéséhez szakember.

A névleges teljesítménye általában legfeljebb 800 watt, ami a hűtő, fagyasztó, villanybojler, légkondi, wifirouter működtetését teheti olcsóbbá. Idehaza azért tilos az alkalmazásuk, mert biztonsági és technológiai kérdéseket vet fel, ezért aki áramtermelő készüléket dug a konnektorba, azt figyelmeztetés után akár le is kapcsolhatják a közműhálózatról.

Németországban nem ilyen szőrös szívűek a hatóságok, a „Balkonsolarok”, vagyis erkélynapelemek egyszerű műszaki cikkeknek számítanak, és két regisztráció után be lehet őket dugni a konnektorba (legfeljebb speciális dugaljt kérnek hozzájuk).

A németek már ott tartanak ezen a téren, hogy a villanyóráik hamarosan legálisan visszafelé is pöröghetnek, éppen az erkélynapelemek termelése révén. Egy új törvénytervezet tartalmaz egy erre vonatkozó szabályozást, ami kétségkívül sok háztartás működését tenné gazdaságosabbá, olcsóbbá, már akár 2024. január 1-től. Ha ehhez új villanyóra szükséges, akkor annak a beszerelését 4 hónapon belül végzik el.

A szövetségi kormányzat szerint jelenleg 200 ezer új erkélynapelemet szerelnek fel évente Németországban. Ezek eddig 600 watt névleges teljesítményűek lehettek, a határt azonban az új szabályozás 800 wattra emelné fel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

Így működik a világ legnagyobb szén-dioxid-leválasztója

2024. november 20. 11:10

Évi 36 ezer tonna végleges kapacitású a már néhány hónapja működő, Mammuth nevű szén-dioxid-leválasztó létesítmény.

Látott már 50 000 tonna kukoricát egyetlen silóban?

2024. október 27. 16:10

A silókukoricát 1300 hektáros területről takarították be, és egy biogázüzemben szolgál majd alapanyagként. Nehéz elképzelni, nézze inkább meg!

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

Így számolják ki előre a pontos almatermést

2023. szeptember 10. 15:10

Az egyes fákra vonatkozó becslések alapján a teljes régió hozamát lehet megbecsülni extrapolációval.

44,5 köbméteres és 85 tonnás Németország legnagyobb hígtrágya-kijuttatója

2022. április 25. 10:34

Egy vállalkozó Németország valószínűleg legnagyobb hígtrágya-kijuttató tartálykocsi kombinációjával rendelkezik.

Rohamosan nő a farkasok száma

2022. január 1. 06:36

A farkastámadások kapcsán elpusztult, megsérült vagy eltűnt haszonállatok száma több mint harmadával nőtt 2019 és 2020 között.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.