Megújuló energia

Szerves trágya: így lehet a költséges hulladékból érték

Agrofórum Online

Többféle lehetőség is van a trágya hasznosítására: a szántóföldön kiváltható vele a drága műtrágya egy része. Ahol pedig elérhető közelségben biogázüzem található, ott energia előállítására használható. A fermentáció után a maradék anyag még mindig kijuttatható a földekre.

Különösen a baromfitenyésztésben, ahol a tojás- és hústermelésen van a hangsúly, keletkeznek ilyen melléktermékek, amelyek magas tápanyagtartalmuk miatt egyre értékesebbé válnak. A nagy állatsűrűségű régiókban az istállótrágya nemkívánatos hulladékból értékes melléktermékké válik.

Műtrágya helyettesítése

A gazdáknak lehetőségük van arra, hogy ezt a trágyát többféleképpen felhasználják, például saját földjeiken szétterítve, ami csökkenti az ásványi műtrágyák költségeit és növeli a talaj humusztartalmát. Erre a trágyára különösen nagy a kereslet az alacsonyabb állatsűrűségű területeken.

A trágya átszállítható a magas állatsűrűségű régiókból az alacsony állatsűrűségű régiókba. Ez vagy egy kis bevételi forrást biztosít a csirketenyésztőknek, vagy legalábbis lehetővé teszi számukra, hogy alacsony költséggel megszabaduljanak a trágyától.

Az Ukrajna elleni orosz háború által kiváltott energiaválság az ásványi műtrágyák árának emelkedéséhez vezetett. Ebben az időszakban megnőtt a kereslet a csirketrágya iránt, ami jól jövedelmezett a gazdák számára. Bár az árak mostanra stabilizálódtak, feltételezhető, hogy a válság előtti szintnél magasabbak maradnak.

Biogáz-alapanyag

Az EU azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re klímasemlegességet ér el. Ezek a célok jelentősen befolyásolják a mezőgazdasági maradékanyagok, például a csirketrágya értékét, mivel a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása drágulni fog, és 2050-re teljesen el kell kerülni a felhasználásukat.

A brojlerhizlalás során az energiaköltségek jelentősek, különösen az istállók fűtése drága a hizlalás kezdetén. Ezek a költségek biogázüzemek használatával csökkenthetők. A biogáztermelésből származó hulladékhőt az istállók fűtésére, a csirketrágyát pedig energiatermelésre használják. A fermentációs maradékot trágyaként lehet felhasználni.

Nem minden baromfitenyésztő rendelkezik saját biogázüzemmel, de ahogy egyre több épül ezekből, gyakorlattá válhat a trágya értékesítése ilyen üzemeknek. Mivel a kukorica termesztése a biogázüzemek számára sem ideális megoldás, és egyre drágábbá válik, az üzemeltetők költséghatékonyabb alternatívákat keresnek, és ilyen például a csirketrágya.

A biogázüzemek átalakítása biometán előállítására érdekes lehetőség. A biometán, amely kémiailag azonos a földgázzal, betáplálható a meglévő gázhálózatba, és a felhasználási lehetőségek széles skáláját kínálja. Az üzemeltetőik hajlandóak fizetni a jó minőségű maradékanyagokért, és a hosszú távú szerződések mind a termelők, mind a fogyasztók számára előnyösek lehetnek.

Ugyanakkor például a nagy mennyiségű bioüzemanyag Kínából történő behozatala az Európai Unióba veszélyezteti a német biometán-termelés versenyképességét, ami a csirketrágyából származó bevételekre is hatással lehet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb növénytermesztés: üvegházakba szerelt napelemek

2025. március 16. 13:10

A napelem, amely lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását és kedvező fényviszonyokat is biztosít a növények számára.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

A világ legnagyobb fából készült szélturbinája épül Svédországban

2024. december 4. 09:40

Svédország egy forradalmian új, fából készült szélturbinát helyez üzembe. Ez sokkal fenntarthatóbb, mint a hagyományos szélturbinák.

A 7 legfontosabb, bioüzemanyag előállítására használt növény

2024. november 23. 08:10

A termesztett növények izgalmas alternatívát jelentenek a bioüzemanyagok között. Felhasználásuk új távlatokat nyit az energiaiparban.

Elkészült a baromfiágazat 2020-2025 közötti fejlesztési lehetőségeit bemutató stratégia

2019. november 15. 14:03

Ha növelni akarjuk baromfitermék-kibocsátásunkat, a több évtizede épült baromfitartó telepek korszerűsítése és bővítése elengedhetetlen.

Tenyészbaromfi állatjóléti támogatás igényelhető

2018. április 18. 10:56

A határidőn túl benyújtott támogatási kérelem esetén az adott tárgyévben nem vehető igénybe támogatás.

Színes csirkékről álmodtak…

2018. szeptember 13. 06:30

A kilencvenes években, amikor a gasztroforradalom hullámai végig söpörtek Magyarországon, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy ehhez szükség van minőségi alapanyagokra is. Ennek a felismerésnek a hatására jópáran gondolták azt, hogy ideje pályát módosítani, hogy aztán sajtkészítővé, kertésszé vagy akár mangalica tenyésztővé váljanak. Közülük kevesen maradtak talpon, termékeik, ha még jó minőségűek voltak is, nem feleltek meg a piac követelményeinek.

AKI: tavaly kevesebb állatot vágtak le a vágóhidakon, mint az előző évben

2023. március 10. 13:07

A magyarországi vágóhidakon 97,9 ezer darab szarvasmarhát vágtak le 2022-ben, 10,4 százalékkal kevesebbet az előző évinél, sertésből 4 millió 532 ezret, ez 6,9 százalékos csökkenés, baromfiból pedig 207,8 millió darabot, ami 11 százalékkal marad el a 2021. évitől.