Megújuló energia

Szerves trágya: így lehet a költséges hulladékból érték

Agrofórum Online

Többféle lehetőség is van a trágya hasznosítására: a szántóföldön kiváltható vele a drága műtrágya egy része. Ahol pedig elérhető közelségben biogázüzem található, ott energia előállítására használható. A fermentáció után a maradék anyag még mindig kijuttatható a földekre.

Különösen a baromfitenyésztésben, ahol a tojás- és hústermelésen van a hangsúly, keletkeznek ilyen melléktermékek, amelyek magas tápanyagtartalmuk miatt egyre értékesebbé válnak. A nagy állatsűrűségű régiókban az istállótrágya nemkívánatos hulladékból értékes melléktermékké válik.

Műtrágya helyettesítése

A gazdáknak lehetőségük van arra, hogy ezt a trágyát többféleképpen felhasználják, például saját földjeiken szétterítve, ami csökkenti az ásványi műtrágyák költségeit és növeli a talaj humusztartalmát. Erre a trágyára különösen nagy a kereslet az alacsonyabb állatsűrűségű területeken.

A trágya átszállítható a magas állatsűrűségű régiókból az alacsony állatsűrűségű régiókba. Ez vagy egy kis bevételi forrást biztosít a csirketenyésztőknek, vagy legalábbis lehetővé teszi számukra, hogy alacsony költséggel megszabaduljanak a trágyától.

Az Ukrajna elleni orosz háború által kiváltott energiaválság az ásványi műtrágyák árának emelkedéséhez vezetett. Ebben az időszakban megnőtt a kereslet a csirketrágya iránt, ami jól jövedelmezett a gazdák számára. Bár az árak mostanra stabilizálódtak, feltételezhető, hogy a válság előtti szintnél magasabbak maradnak.

Biogáz-alapanyag

Az EU azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re klímasemlegességet ér el. Ezek a célok jelentősen befolyásolják a mezőgazdasági maradékanyagok, például a csirketrágya értékét, mivel a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása drágulni fog, és 2050-re teljesen el kell kerülni a felhasználásukat.

A brojlerhizlalás során az energiaköltségek jelentősek, különösen az istállók fűtése drága a hizlalás kezdetén. Ezek a költségek biogázüzemek használatával csökkenthetők. A biogáztermelésből származó hulladékhőt az istállók fűtésére, a csirketrágyát pedig energiatermelésre használják. A fermentációs maradékot trágyaként lehet felhasználni.

Nem minden baromfitenyésztő rendelkezik saját biogázüzemmel, de ahogy egyre több épül ezekből, gyakorlattá válhat a trágya értékesítése ilyen üzemeknek. Mivel a kukorica termesztése a biogázüzemek számára sem ideális megoldás, és egyre drágábbá válik, az üzemeltetők költséghatékonyabb alternatívákat keresnek, és ilyen például a csirketrágya.

A biogázüzemek átalakítása biometán előállítására érdekes lehetőség. A biometán, amely kémiailag azonos a földgázzal, betáplálható a meglévő gázhálózatba, és a felhasználási lehetőségek széles skáláját kínálja. Az üzemeltetőik hajlandóak fizetni a jó minőségű maradékanyagokért, és a hosszú távú szerződések mind a termelők, mind a fogyasztók számára előnyösek lehetnek.

Ugyanakkor például a nagy mennyiségű bioüzemanyag Kínából történő behozatala az Európai Unióba veszélyezteti a német biometán-termelés versenyképességét, ami a csirketrágyából származó bevételekre is hatással lehet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közvetlenül a talajból állít elő energiát egy újfajta rendszer

2024. október 2. 13:10

Az energiaforrás lehetővé teszi, hogy hálózattól függetlenül lehessen érzékelőket és kisebb számítógépeket működtetni.

A műemléki épületeket is elcsúfíthatják napelemekkel Németországban

2024. szeptember 29. 14:10

A műemlékvédelem csak kivételes esetekben és különleges körülmények miatt élvez elsőbbséget a megújuló energiákkal szemben.

500 hektár: ekkora lesz Európa legnagyobb területű naperőműve

2024. szeptember 9. 16:10

A mezőgazdasági napelemrendszerrel nemcsak energiát termelnek, hanem a területén növénytermesztést és állattenyésztést is végeznek majd.

Bioszén: hogyan keletkezik és mire jó?

2024. július 12. 12:10

A biomasszában lévő szén egy része a folyamat során nem szén-dioxiddá, hanem szénné alakul.

Támogatásban részesülnek a kacsa- és libatartók

2022. február 5. 05:37

A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az Agrárminisztérium célja minden mezőgazdasági ágazat esetében a gazdálkodók helyzetbe hozása és erősítése.

Átmeneti támogatást kaphatnak a baromfitartók

2020. október 2. 11:33

Az átmeneti támogatás keretében a baromfitartás során mechanikai sérülés megelőzésére, illetve a takarmányozáshoz ivóvíz-minőségű víz biztosítására vehető igénybe támogatás.

Kiemelten fontos a magyar baromfi ágazat versenyképességének megőrzése

2019. október 5. 08:17

A hús- és baromfiipar Magyarországon élelmiszer-biztonsági szempontból kiemelkedő ágazat.

Emelkedhet az állatjóléti támogatásra jutó forrás

2019. január 2. 08:05

A 2019–2025 közötti időszakra szóló új támogatási program jóváhagyási eljárásában az Európai Bizottság és Magyarország közötti szakmai egyeztetések még folyamatban vannak.