Nagyvilág

98 tehenet ölt meg a villámcsapás Brazíliában

Agrofórum Online

Ilyen eset nagyon ritkán történik meg, és sok balszerencsés véletlen összjátékára van szükség, hogy ennyire szélsőséges következménye legyen: egy csorda csaknem száz tagját sújtotta halálos villámcsapás Brazíliában.

Nem lehetett megelőzni

A tehenek a legelőn voltak, amikor a vihar heves esőzéssel és villámlással lesújtott a területre. Két nappal a vihar után, kedd reggel a gazdaság vezetője fedezte fel a pusztító következményeket: 98 szarvasmarha feküdt holtan a legelőn. A vihar idején a farm tulajdonosa egy másik birtokon tartózkodott, és csak később szerzett tudomást az esetről.

A gazdaság vezetője rutinellenőrzés közben találta meg a szarvasmarhákat. A feltételezések szerint az állatokat akkor érte villámcsapás, amikor a legelőn pihentek. A hatalmas pusztításnak kedvezhetett a nedves talaj, amely jól vezette az áramot.

Az esetek ritkák, de nem kivételesek. Például idén májusban az egyesült államokbeli Colorado államban több mint 100 szarvasmarhába csapott bele egyetlen villám, amelyek közül 34 elpusztult. Ennél az esetnél sajnos egy ember is meghalt, aki az állatok közelében tartózkodott: éppen az etetésükkel foglalatoskodott.

Másodpercenként globálisan 50, négyzetkilométerenként évi két villámcsapás

Az amerikai Nemzeti Meteorológiai Szolgálat adatai szerint egy átlagos villámcsapás  300 millió voltos feszültséggel és 30 ezer amper áramerősséggel érheti el a földet vagy szerencsétlenebb esetben egy embert, bár meglehetősen ritka, hogy valakit villámcsapás ér.

Évente körülbelül 24 ezer ember veszti életét villámcsapás következtében és tízszer ennyien sérülnek meg villámlásban, ami egyébként igen gyakori: másodpercenként 50-szer villámlik a Földön, óránként pedig több százezer villámcsapás történik a Föld felszínén. Egyes adatok szerint Magyarországon évente a földet ért villámcsapások átlagos gyakorisága négyzetkilométerenként kettő. 

Mit tehetünk, ha szabad téren ér bennünket a zivatar?

Az eumet.hu így foglalja össze, hogy mit tehetünk a villámcsapások elkerülése érdekében:

  • Kerüljük a villámcsapásnak kitett helyeket, például hegycsúcsokat, hegygerinceket, vagy a szabad, sík területeket (villámhárítóként működnek).
  • Kerüljük a nedves talajt, vízfelületeket (villámhárítók, rövidre zárási lehetőség).
  • Kerüljük a kőomlásveszélyes csurgókat, szakadékokat (kőomlás, rövidre zárási lehetőség).
  • Ha gépkocsi áll a rendelkezésünkre, használjuk Faraday kalitkaként (az ablakokat zárjuk be, ne érintsük meg a fémrészeket) ez nyújtja a legnagyobb védelmet.
  • Kerüljük a kiugró sziklákat, magukban álló nagy sziklákat, kis odúkat és barlangokat (rövidre zárási lehetőség).
  • Csak akkor bújjunk mélyedésbe, ha az legalább 1,5 méter mély.
  • Csak akkor keressünk védelmet barlangban, ha abban a bejárattól, a tetőtől és a falaktól legalább 1,5 méter távolságra lehetünk.
  • Használjuk ki a fal által nyújtott védőzónát. A fal magassága legyen legalább a testhossz nyolcszorosa, a faltól való távolság pedig legalább egy testhossz.
  • Guggoljunk le (zárt lábakkal és térdekkel, hogy csak egy ponton érintkezzünk a környezettel), lehetőség szerint 10-30 cm vastag szigetelőréteget téve a talpunk alá (ruha, esőköpeny, száraz kő).
  • Ha rendelkezésünkre áll alumínium mentőfólia, terítsük testünkre úgy, hogy az a talajjal ne érintkezzen. Kisegítő (gyenge) Faraday-kalitkaként működik.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Kevesebbet szellentő tehenekkel lassítanák a klímaváltozást

2024. április 29. 14:10

A szarvasmarhák által termelt, éghajlatváltozást okozó metángáz mennyiségét öröklött tulajdonságok és a tartás, takarmányozás is csökkentheti.

Veszettséget mutattak ki egy kelet-magyarországi szarvasmarhában

2023. november 19. 11:10

Veszettségben pusztult el egy legeltetett hízómarha 2023. november 13-án, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma is igazolta.

AKI: tavaly kevesebb állatot vágtak le a vágóhidakon, mint az előző évben

2023. március 10. 13:07

A magyarországi vágóhidakon 97,9 ezer darab szarvasmarhát vágtak le 2022-ben, 10,4 százalékkal kevesebbet az előző évinél, sertésből 4 millió 532 ezret, ez 6,9 százalékos csökkenés, baromfiból pedig 207,8 millió darabot, ami 11 százalékkal marad el a 2021. évitől.

Feloldották a kéknyelv-betegség miatt elrendelt korlátozásokat

2021. március 5. 10:15

Az Európai Unió elismerte a kéknyelvbetegség-mentesítési program eredményességét Magyarországon.