Nagyvilág

A 10 leghorrorisztikusabb növény a világon – a botanikusok szerint

Agrofórum Online

Mindannyian ismerünk néhány furcsa növényt, de vajon melyek a növényvilág valódi „rosszfiúi”? Mely fajok azok, amelyek úgy viselkednek vagy olyan tulajdonságokkal bírnak, hogy a hátunkon is feláll tőlük a szőr? A kérdés egy online fórumon röppent fel a szakmabeliek között – a botanikusok pedig megdöbbentő válaszokat adtak.

Nos, lássuk az általuk összeállított listát!

1. Manszanilyafa / Manchineel fa (Hippomane mancinella)
A manszanilyafa a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozó zárvatermő növényfaj. Észak-Amerika déli, amely Dél-Amerika északi részén, a Karib-tenger környékén, valamint a Bahama-szigeteken él. Első látásra a növény békésnek néz ki, akárcsak egy diófa, az ember nem is gondolná, hogy mérgező lehet, pedig az, méghozzá a fa minden része.

A kérge, a levelei és a termései is erős mérget tartalmaznak, amelyek a szervezetbe kerülve égő érzést, nyaki ödémát, majd fulladásos halált okoznak. A fa olyan erősen mérgező, hogy elég az ágait megfogni (pl. séta közben) és a mérge a bőrön át a szervezetbe kerül, ezért a legveszélyesebb növények egyikének tartják.

2. Csattanó maszlag (Datura stramonium)
A burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó növényfaj ma szinte a világ minden melegebb részén megtalálható. A Csattanó maszlag nemzetségének egyetlen magyarországi képviselője, amelyet sokan dísznövényként tartanak, noha erős hallucinogén képességekkel rendelkezik és rendkívül mérgező.

Kisgyermekek számára már néhány (10–15) szem mag is halálos lehet, ugyanakkor a gyógyászat nagyon kis mennyiségben, de a mai napig felhasználja a növény leveléből és terméséből származó kivonatokat. Tapasztalatlan fiatalok kábítószerként is használják – a próbálkozások a legtöbb esetben a kórházban vagy a temetőben végződnek.

3. Birkaevő növény (Puya chilensis)
Már a neve is rémisztően hangzik, ám kétségkívül találó. Az ún. „birkaevő növény” (vezérképünkön) sűrű levélszáraival képes csapdába ejteni a belőle falatozni kívánó birkákat (és a madarakat), mivel jókora horog alakú tüskékkel rendelkezik. Az állat elpusztulásával a növény tápanyagokhoz juthat a tetem lebomlási folyamatai révén.

4. Ricinus (Ricinus communis)
A ricinus veszélye elsősorban a magvaiban rejlik, amelyek nagy mennyiségben tartalmazzák a ricin nevű méreganyagot. Úgy tartják, hogy a növény puszta elégetése is elegendő ahhoz, hogy az ember olyan mértékű mérgezést kapjon, hogy ettől kórházba kerüljön. Ennek ellenére Magyarországon sokan dísznövényként tartják. Népies neve: csodafa, csodafű, Jónáska bab, Jónás fája, Krisztuskeze, Krisztustenyere.

5. Gyilkos csomorika (Cicuta virosa)
Az Európa-szerte megtalálható gyilkos csomorika az ernyősvirágzatúak (Apiales) rendjébe, ezen belül a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó növényfaj. Korábban vízi büröknek is nevezték. A gyilkos csomorika a legmérgezőbb növények közé tartozik. Minden része erősen mérgező cikutoxint tartalmaz.

6. Kancsóka (Nepenthes)
A témában jelentős vita bontakozott ki arról, hogy a Nepenthes család számos növénye közül melyik a legfélelmetesebb. Az egyik botanikus szerint a Nepenthes ampullaria a legfélelmetesebb, mert úgy fejlődött ki, hogy rovarokat eszik, majd még tovább fejlődve ma már a lehulló leveleket is képes megenni, így ma már mindenevő növénynek számít.

Egy másik szakmabeli szerint a Nepenthes truncata az igazi rémség a növénycsaládban, mivel ez a növény mindenféle állatot elfogyaszt, beleértve az emlősöket, kétéltűeket és madarakat is. Megint mások szerint pedig a Nepenthes hamata vagy a bicalcarata a legborzalmasabb a húsevő növények e családjában.

7. Havasi sisakvirág (Aconitum napellus)
Az Aconitum napellus, más néven Havasi sisakvirág egy olyan (egyébként szépséges) növény, amely halálos lehet mindenkire, aki hozzáér. Nem véletlen, hogy a középkorban ez volt a méregkeverők legkedveltebb növénye. A növény mérge a pórusokon keresztül a szervezetbe jut, és az érintést követően már néhány órán belül károsítja a szívet. Még súlyosabb a helyzet, ha valaki elfogyasztja a növényt – ez esetben magas láz, görcsök, bénulás és hamarosan szívmegállás következik be, és az elkerülhetetlen halál.

8. Medvetalp (Heracleum)
Magyarországon a közönséges medvetalp őshonos, de jelenleg két mérgező invazív faj, a kaukázusi medvetalp és a Szosznovszkij-medvetalp a legelterjedtebb. Mindkettő mérgező, bőrrel érintkezve égési sérüléshez hasonló reakciókat vált ki, amely akár maradandó hegekkel vagy (szembe jutva) vaksággal járhat. Napfény hatására a mérgező hatás fokozódik, ezért minden esetben orvosi segítséget kell kérni.

9. Gympie (Dendrocnide moroides)
A legtöbb botanikus egyetért abban, hogy ez az egyik legfélelmetesebb növény a világon. A növényt apró szálkaszerű szőrszálak borítják, amelyek kínzó csípést okoznak, és amelyek aztán évekig is kínozhatnak, mivel a szálkákat nehéz eltávolítani. Ahogy az egyik botanikus fogalmazott: az ajánlott kezelés legfeljebb a „sósav alkalmazása” lehet, ami jól érzékelteti, hogy mennyire borzasztó növényről van szó.

10. Tövises lepényfa (Gleditsia triacanthos)

Népies neve Krisztusfa vagy Krisztustövis. A fa törzsén lévő hosszú, merev tövisek súlyos sérüléseket okozhatnak. A tövises lepényfa mérgező anyagai elsősorban a tejnedvében rejlik. Ez a növény különböző részeiben, például a száron, leveleken és a hajtásokon is megtalálható. Ha ez a tejnedv bőrrel vagy nyálkahártyákkal érintkezik, súlyos irritációt és allergiás reakciókat okozhat, amivel azonnal orvoshoz kell fordulni.

(Vezérkép: calanui/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Mérgezőből ehető növények

2021. szeptember 12. 06:37

Vajon lehetséges a mérgező növények ehetővé nemesítése? Valójában már most is számos olyan növényt fogyasztunk, amelyek toxikus vegyületeket tartalmaznak.

Seprűzanót: Minden, amit tudni érdemes

2021. december 23. 04:36

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?

Mérgező gyomnövények III. – további mérgező növényfajok

2021. április 2. 12:47

Ismerjük fel környezetünkben a gyengén mérgező, valamint a ritkábban előforduló gyomnövényeket, amelyekkel nemcsak mi, de gyermekeink és a ház körül élő állatok is alkalmanként találkozhatnak!

Lehet a csattanó maszlagnak lila színű a virága?

2022. december 16. 04:36

Olvastam egy olvasói kérdést oldalukon, ott láttam a csattanó maszlag növény képét. Nekem ugyanolyan növényem van otthon, de a virága lila színű. Lehet-e a csattanó maszlagnak lila színű virága?