Nagyvilág

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

Agrofórum Online

Rekordmelegek és tartós aszályok kényszerítik a szlovák gazdálkodókat arra, hogy új fajtákat, termesztéstechnológiákat és gazdálkodási módszereket vezessenek be. A hagyományos növénykultúrák egyre kevésbé bírják az extrém időjárási körülményeket, az alkalmazkodás pedig már nem lehetőség, hanem túlélési kényszer.

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Az EU Copernicus programja szerint 2023 volt a valaha mért legmelegebb év, és először haladta meg az 1,5  °C-os globális hőmérséklet-emelkedési küszöböt az iparosodás előtti szinthez képest.

Ez az érték már a tudományos közösség szerint is kritikus pont: visszafordíthatatlan ökológiai és társadalmi hatásokat indíthat el, amelyek a mezőgazdaságot különösen érzékenyen érintik.

Az időjárási szélsőségek – hosszú aszályok, hirtelen viharok, jégeső – már most is jelentős károkat okoznak a termésben.

Cirok válthatja a kukoricát?

A leginkább veszélyeztetett növénykultúra Szlovákiában a kukorica. A növény a nyári hónapokban rendkívül vízigényes, és ha épp ebben az időszakban jelentkezik a szárazság – ami egyre gyakoribb –, az hozamcsökkenést okoz. A kukorica virágzásától a betakarításig tartó, nagyjából 65 napos kritikus fejlődési időszak alatt a csapadék szerepe meghatározó.

A szakemberek szerint a cirok lehet a kukorica egyik lehetséges alternatívája. Hasonló termőhelyi igényei vannak, de sokkal jobban tűri a hosszan tartó aszályt. Hasonlóan veszélyeztetett növények közé tartoznak a gabonafélék, a cukorrépa, valamint a gyümölcsfák és a szőlő is.

Alkalmazkodni vagy eltűnni

Az éghajlati alkalmazkodás már nem stratégiai opció, hanem a gazdaságok fennmaradásának záloga. A termesztési rendszerek minden elemét újra kell gondolni: a vetőmagválasztástól kezdve a talajművelésen, trágyázáson és öntözésen át a növényvédelemig.

Rastislav Buša, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Központ (NPPC) szakértője szerint egyre fontosabbá válik a fajtaválaszték diverzifikálása. Ez egyaránt vonatkozik az újonnan nemesített, klímatűrő fajtákra, illetve a régi, ellenálló helyi fajták újbóli hasznosítására is.

A konzerváló talajművelés módszerei is átalakulnak: fontosabbá válik az erózió elleni védelem, a költséghatékonyság, a talajszerkezet javítása, valamint az olyan gépek fejlesztése, amelyek gyors és célzott beavatkozásokat tesznek lehetővé.

A gazdáknak egyre inkább az aktuális talaj- és időjárási viszonyokhoz kell igazítaniuk a munkafolyamatokat, nem a naptárhoz.

Állami beavatkozás nélkül nem megy

A klímaváltozás hatásai nemcsak a mezőgazdaságot, hanem az egész vízgazdálkodást és az ökoszisztémák stabilitását is veszélyeztetik.

Miroslava Ábelová, a Greenpeace Slovensko munkatársa szerint a kormányzatnak komplex adaptációs intézkedéscsomagot kell kidolgoznia, amely többek között szigorúbb kibocsátáscsökkentési előírásokat, megújuló energiaforrások ösztönzését és szélsőséges időjárási események – például aszályok és árvizek – kezelésére vonatkozó terveket tartalmaz.

Kiemelten szükséges lenne a leginkább érintett régiók gazdálkodóinak célzott pénzügyi támogatása is.

Melegszik a táj – eltolódnak az éghajlati zónák

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) mérései szerint az ország éghajlati övezetei észak felé, illetve magasabb tengerszint feletti magasságokba tolódnak. Az elmúlt évtizedek során például a korábban Komáromban mért átlaghőmérsékletek ma már Prievidzánál jellemzőek.

A klimatológus Jaroslava Slavková szerint a felmelegedés télen is jelentős következményekkel jár: a hó hiánya csökkenti a talajvíz utánpótlását, és megszünteti a természetes fagyvédelmet.

Magyarországon ugyanez a trend tapasztalható. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) szerint az éghajlati övek hazánkban is jelentősen eltolódtak.

Olyan növények termesztése válik lehetővé és gazdaságossá, amelyek korábban csak a mediterrán éghajlaton voltak jellemzőek. Ugyanakkor a kártevők elszaporodása, az inváziós fajok gyorsabb terjedése, valamint az egyre enyhébb telek komoly növényvédelmi kihívásokat okoznak.

(Forrás: HNonline.sk – Slovenskí farmári menia pestovateľské postupy, aby prežili klimatickú zmenu)

Kiemelt kép: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Minden nyolcadik madárfajt kihalás fenyeget, aminek az intenzív mezőgazdaság is az oka

2022. október 2. 10:39

Míg Európában az erdei madárfajok állománycsökkenése 3 százalékos volt 1980 és 2020 között, addig a mezőgazdasági területekhez köthetően ez az érték 57 százalék ugyanezen időszakon belül.

Továbbra sincs ember mezőgazdasági feladatokra

2020. április 24. 13:39

Csak részben jelenthet megoldást a mezőgazdaság akut munkaerő-igényére a más ágazatok nehézségei miatt felszabaduló munkaerő. Az elbocsátott dolgozók közül főként azok mehetnek majd idénymunkákra, akiknek már van tapasztalatuk ebben és közel élnek a termelés helyszíneihez – véli Malatinszki György. A Malagrow Kft. ügyvezetője szerint a mezőgazdasági szereplők számára hosszabb távon kifizetődőbb a technológiai fejlesztésre, a professzionális árutermelés feltételeinek megvalósítására koncentrálni.

Agrometeorológia: megszűnik a fagy, felenged a talaj

2018. március 6. 07:50

A mögöttünk álló, átmenetileg száraz hétvége után kedden országszerte ismét csapadék várható. A héten azonban a kezdeti havazás, havas eső, néhol ónos eső után egyre inkább az eső lesz a jellemző halmazállapot.

A hazai agráripar külföldi bemutatkozását ösztönzik

2019. március 27. 08:33

A belföldi cégek csütörtöktől a nyitrai Agrosalon szakkiállításon mutatkozhatnak be a Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat segítségével.